Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Wszystkiego najlepszego na Święta Wielkanocne.
Wiosennych nastrojów
oraz
smacznego jajka i mokrego dyngusa.
Niech te święta przyniosą
radość,
miłość
i wiarę w lepsze jutro
życzą
Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna,
Rada Rodziców, Pracownicy administracji i obsługi
oraz
Samorząd Szkolny
Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jagiełły
w Zwoleniu
Zwoleń – moje miasto
Projekt edukacyjny online
W okresie od 4 lutego do 19 marca 2021 roku, podczas nauczania zdalnego, w klasie 4c realizowany był projekt edukacyjny „Zwoleń – moje miasto”. Celem projektu było pogłębienie wiedzy uczniów o regionie w którym mieszkają; dostrzeganie walorów przyrodniczych i kulturowych najbliższej okolicy oraz uwrażliwianie na piękno i niepowtarzalność atrakcyjnych miejsc naszego miasta. Na godzinie z wychowawcą uczniowie zapoznani zostali z historią Zwolenia. Rozmawialiśmy także o bohaterach naszych ulic i lokalnych twórcach. Opiekunowie projektu przydzielili każdemu uczniowi znajdujący się na terenie miasta lub okolicy zabytek. Uczniowie mieli za zadanie zrobienie zdjęcia, przygotowanie opisu oraz wykonanie kartki do albumu według określonej instrukcji. Dzięki temu powstał wspaniały album o zabytkach naszego miasta. Okładkę do albumu podarowali rodzice jednej z uczennic.
Na zajęciach online odbył się także konkurs wiedzy o naszym mieście. Największą wiedzą wykazali się: Filip Molenda, Kamil Cywka, Wiktor Głuszek, Zuzanna Winiarska, Krzysztof Grabara, Maja Malinowska i Błażej Makuch. Laureaci konkursu otrzymają książki „Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”, które ufundowała klasowa Rada Rodziców. Pozostali uczniowie otrzymają książki „Przydrożne kapliczki, figurki i krzyże”, które przekazał na cele projektu Dom Kultury w Zwoleniu. Sponsorom bardzo dziękujemy za wsparcie i możliwość zrealizowania projektu. Uczniom gratulujemy wiedzy i pomysłów.
Opiekunowie projektu: Renata Kramarczyk i Marzena Śmietanka
Klasowy Dzień Kobiet
8 marca 2021 roku w naszej klasie świętowaliśmy Dzień Kobiet. Dziewczynom daliśmy koszulki z imionami, a Pani kwiaty. Zaśpiewaliśmy też "Sto lat...". Pani poczęstowała nas czekoladą (do wyboru: mleczna lub gorzka). Było bardzo miło. Lubimy klasowe uroczystości.
Chłopcy z Ib
Z wychowawczynią – Hanną Furga
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId7d0198f08d
Zdjęcia z archiwum wychowawcy klasy
„Młodzi Niezłomnym”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcamy do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym”, podczas którego oddano hołd tym, którzy po drugiej wojnie światowej przeciwstawili się władzy komunistycznej. Spektakl zachęca do refleksji nad tym, czym jest poświęcenie i jaka jest cena wolności.
„Młodzi Niezłomnym” – obejrzyj tutaj
Dbamy o aktywność fizyczną
Dbamy o aktywność fizyczną - to kolejne zajęcia przeprowadzone w klasach trzecich naszej szkoły w ramach projektu Kubusiowi Przyjaciel Natury.
Lekcje dały mnóstwo ruchu i radości naszym uczniom. Trzecioklasiści wiedzą już jak powinni dbać o aktywność fizyczną, dlaczego warto się ruszać, jakie są formy ruchu i dyscyplin sportowych.
Anna Hojecka
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId3eac2df12d
Zdjęcia: A. Hojecka
Spotkanie z policjantem
w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka
Uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Głównym celem programu jest wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w czasie zabawy.
Wychowawcy klas I realizują program poprzez przeprowadzanie różnorodnych zajęć związanych z bezpieczeństwem. W dniach 22 i 23 lutego 2021 roku odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym spotkania uczniów klas pierwszych z policjantami – panią mł. asp. Katarzyną Cieślik i panem st. asp. Mirosławem Sochajem z Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu. Podczas spotkania dzieci pogłębiły wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, zachowania podczas zabaw zimowych i bezpiecznego zachowania w szkole. Uczniowie chętnie zadawali pytania. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę każdego dnia będą wprowadzali w życie.
Koordynator BRD
Ewa Borowiecka
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeIddcd7dc772c
Zdjęcia: A. Hojecka, W. Skorek
Ślubowanie klas pierwszych
16 lutego 2021 roku uczniowie klas pierwszych: Ia, Ib, Ic, Id zostali pasowani na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. W obecności Pani Doroty Chołuj-Borowieckiej – wicedyrektor szkoły i sztandaru szkoły ślubowali:
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawić radość rodzicom i nauczycielom”.
Każda klasa zaprezentowała także krótki program artystyczny. Aby spełnić procedury mające chronić przed koronawirusem ślubowanie poszczególnych klas odbywało się w odstępach czasowych.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał dyplom oraz książkę „Pierwsze abecadło”. Książki te były rozdawane dzieciom szkół podstawowych w całej Polsce w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Zakupiono je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wychowawcy klas pierwszych
Hanna Furga
Bożena Sobieszek
Liliana Wieczorek
Agnieszka Mróz
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId7fc495018f
Zdjęcia: J.Kaczmarczyk
Europejski dzień numeru 112
Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Kierowanie połączeń na numer 112 jest bezpłatne. 11 lutego 2021 roku uczniowie klasy 3b i 3c mieli okazję spotkać się (w pełnym reżimie sanitarnym) z policjantką Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu oraz ratowniczką medyczną Pogotowia Ratunkowego SPZZOZ w Zwoleniu. Panie przypomniały uczniom numery alarmowe, w tym numer 112. Zwróciły uwagę, że numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach tj.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, nagłe omdlenia i utrata przytomności, poważne uszkodzenia ciała i silne krwawienia, w przypadku porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję oraz w innych nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Uczniowie obejrzeli pokaz udzielania pierwszej pomocy z użyciem fantomu oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Pani policjantka omówiła zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie oraz bezpieczne podróżowanie w samochodzie. Zwróciła uwagę na prawidłowe zawiadamianie służb o zdarzeniach. Było mnóstwo pytań ze strony uczniów, na które wyczerpująco odpowiadały obie panie. Czekamy na kolejne spotkania.
Ewa Borowiecka
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeIdc7813b39db
Zdjęcia: J. Kaczmarczyk
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła”
Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Aby tradycji stało się za dość klasa IIId przygotowała górę rogalików drożdżowych z czekoladą. Uczniowie z wielką ochotą, ale również z pewnym niepokojem przystąpili do pracy. Najpierw zapoznali się z przepisem, wybrali właściwe składniki oraz niezbędne naczynia. Następnie odmierzali odpowiednie ilości produktów. Po wykonaniu tych czynności mogli przystąpić do wykonania rozczynu drożdżowego i ciasta. Każdy starał się precyzyjnie rozwałkować i pociąć ciasto na trójkąty. Wiele radości, ale i satysfakcji sprawiło im formowanie samych rogalików. A potem wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na pachnące wypieki, których zapach roznosił się po szkole. Pracowity dzień zakończył się degustacją pysznych rogalików. To był niesamowicie słodki dzień.
Rogaliki drożdżowe
Ciasto
składniki:
1 kg mąki
17 dag cukru
1 duży cukier wanilinowy
2 jajka 2 żółtka
1 kostka roztopionego masła
2 szklanki mleka
10 dag drożdży
szczypta soli
Sposób przygotowania:
1) Do miski przesiej mąkę, wsyp szczyptę soli.
2) Rozczyn:do shakera wbij 2 jajka, 2 żółtka, dodaj rozkruszone drożdże, szklankę ciepłego mleka z cukrem i cukier wanilinowy. Zamknij shaker i energicznie nim potrząsaj do połączenia wszystkich składników. Następnie delikatnie odkręć pokrywkę, ale zostaw ją na shakerze. Wstaw shaker do miski z ciepłą wodą. Obserwuj rozczyn.
3) Ciasto: kiedy rozczyn podwoi swoją objętość przelej go do miski z mąką. Następnie wlej szklankę mleka i roztopione masło. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż ciasto będzie odchodzić od miski. Miskę zamknij przykrywką, wstaw do pojemnika z ciepłą wodą. Poczekaj aż przykrywką odskoczy. Odessij powietrze i ponownie zamknij miskę. Czynność powtarzaj jeszcze dwa razy. Kiedy ciasto wyrośnie zdejmij przykrywkę i małymi porcjami wyjmuj z miski na stolnicę – deseczkę. Ciasto wałkuj na placek o grubości pół centymetra i potnij na trójkąty. Na każdy trójkąt połóż pół łyżeczki kremu czekoladowego i zwiń rogalik ( zacznij zwijanie od szerszego boku trójkąta). Gotowy rogalik ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastko posmaruj białkiem i posyp cukrem.
4) Pieczenie; 20 -25 min w temperaturze 170 ºC.
Smacznego
Ewa Kochanek
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId001fb6fc04
Zdjęcia: M. Stepień
Nasz klasowy bal
Wczoraj, 9 lutego, mieliśmy bal. Nasz klasowy bal! Przed balem przygotowaliśmy salę: rozsunęliśmy ławki, zawiesiliśmy balony, przygotowaliśmy poczęstunek, który dostarczyli nam rodzice. Zabawa trwała dwie godziny. Byliśmy przebrani za ulubione bajkowe postacie. Było bardzo wesoło. Nie baliśmy się koronawirusa, bo do sali nie wchodziły dzieci z innych klas. Nasze koleżanki i koledzy, którzy w domu leczą przeziębienia żałowali, że nie mogli być z nami. Zgodnie stwierdziliśmy, że to był nasz najlepszy bal karnawałowy.
Uczniowie klasy Ib
z wychowawczynią – Hanną Furga
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId33fbabccd3
Zdjęcia z archiwum wychowawcy
Pasowanie na czytelnika
2 i 3 lutego 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę. Po otrzymaniu pamiątkowej zakładki uczniowie wypożyczyli pierwszą książkę.
Zdjęcia: Biblioteka
Kubusiowi Przyjaciele Natury
Miło nam poinformować, że nasz szkoła dołączyła do XIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu uczniowie klas trzecich dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię, wodę, a także dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą. Zajęcia w klasie 3c już za nami.
koordynator projektu Anna Hojecka
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeIdf852ca902d
Zdjęcia: A. Hojecka
My się zimy nie boimy…
Zimowa aura sprzyja wesołym zabawom na śniegu. Bardzo chętnie uczniowie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jeżdżą na sankach, lepią bałwany, bezpiecznie rzucają się śnieżkami. Oczywiście wszyscy doskonale znają dobre rady na zimowe wypady.
Anna Hojecka
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId90c0074e60
Zdjęcia: A. Hojecka
Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i spokojem
niosących zdrowie, pomyślność i odpoczynek.
Nowego Roku 2021 spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary w lepsze jutro
oraz codziennej szczęśliwości
życzą: Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Pracownicy administracji i obsługi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
Zapraszamy do wspólnego kolędowania wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego.
Część artystyczną przygotowały Panie Małgorzata Kutyła i Wioletta Wątorska.
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId93ce844884
Gramy w Ręczną – po raz pierwszy w naszej Szkole
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu w czasie trwania pierwszego półrocza roku szkolnego 2020/21 odbywały się zajęcia sportowe „Gramy w Ręczną”. Zajęcia te odbywały się dzięki współpracy Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Dyrekcji naszej Szkoły.
Program był bardzo popularny wśród uczniów klas II i III, dzięki czemu mogliśmy utworzyć 2 grupy ćwiczebne po 20 osób ze 140 chętnych. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu ZPRwP też przydzieli nam zajęcia z programu, dzięki czemu będziemy mogli rozwijać zainteresowania sportowe uczniów naszej Szkoły, a być może w przyszłości utworzyć klasę sportową o profilu piłki ręcznej i piłki nożnej.
Trener Krzysztof Stypiński
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId6a1e26458d
Sukcesy recytatorskie
23 września 2020 roku w zwoleńskim Kinie Świt odbył się 37. Mały Konkurs Recytatorski. W eliminacjach powiatowych wśród pięćdziesięciu pięciu recytatorów z powiatu zwoleńskiego znaleźli się uczniowie reprezentujący naszą szkołę. Byli to: Hanna Makuch z klasy IIe, Hanna Gregorczyk z klasy IIc oraz Konstancja Piotrowska i Amelia Fijoł z klasy VIf przygotowani przez Panie: Agatę Dmuchowską, Annę Duliasz i Wioletę Skorek. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie na wysokim poziomie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu. Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami. Wyróżnienia otrzymały: Hanna Makuch, Amelia Fijoł i Konstancja Piotrowska. Natomiast Hanna Gregorczyk będzie reprezentowała naszą szkołę w Rejonowym Koncercie Laureatów w Radomiu. Gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy sukcesów na kolejnym szczeblu.
http://psp-zwolen.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId8fca053c3e
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września 2020 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu szkolnym lecz w klasach z wychowawcami według ustalonego harmonogramu z zachowaniem reżimu sanitarnego.