Nowy rok szkolny 2018/2019 - ul. Ludowa - II semestr

Konkurs FOX w Naszej Szkole

5 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z  Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Ideą konkursu – obecnie była to jego XIX edycja – jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Udział w nim polega na rozwiązaniu  testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i daje uczniom możliwość sprawdzenia umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Udział w konkursie to również okazja do bliższego poznania literatury światowej, ponieważ warunkiem udziału jest przeczytanie w języku angielskim wyznaczonej przez organizatorów lektury - w tegorocznej edycji konkursu -  The Tin Soldier  H. Ch. Andersena. Główną nagrodą dla najlepszych uczestników w konkursie jest udział w obozie językowym. Dla uczestników z wynikami bardzo dobrymi i dobrymi przewidziane są nagrody rzeczowe.

Konkurs FOX uważany jest za jeden z najtrudniejszych konkursów z języka angielskiego w Polsce.Zadania w większości wykraczają poza poziom danej grupy wiekowej. Dziękujemy wszystkim ochotnikom, którzy zmierzyli się z testem i oczekujemy na wyniki, a te będą przesłane do szkoły w maju.

Nauczyciele języka angielskiego

View the embedded image gallery online at:

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Tłusty czwartek pojawił się w Polsce w XVII wieku. W przeszłości zwany był również czwartkiem „zapuśnym” lub „combrowym”. Jak sama nazwa wskazuje, celebrowanie tłustego czwartku polega na objadaniu się kalorycznymi przysmakami. Symbolem tego dnia stały się pączki, które w przeszłości serwowano nie na słodko, ale pikantne i na tłusto. Obecnie w tym dniu delektujemy się przede wszystkim pączkami z lukrem lub z cukrem pudrem. W naszej szkole również nie zapomniano o tradycji Tłustego czwartku. Uczniowie klasy IIc i IId realizujący innowację programową „Dziedzictwo kulturowe regionu (Zwoleń i okolice) w edukacji wczesnoszkolnej” recytowali wierszyki, częstowali pysznymi pączkami i życzyli wszystkim słodkiego świętowania. Jednocześnie przypominając, że zjedzenie pączka lub chruścika zapewnia powodzenie w dalszym życiu.

Wychowawczynie kl. IIc i IId

Noworoczna Zabawa Choinkowa

21 lutego 2018 roku odbyła się w naszej szkole Noworoczna Zabawa Choinkowa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, oddział specjalny oraz klasy I, II bawiły się od godziny 10.00 do godziny 14.00, natomiast uczniowie klas III, IV, V w godzinach  15.00 – 19.00. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy choinkowej był: „Dziki zachód” oraz „Bal maskowy”.  Oprawę muzyczną zapewnił profesjonalny DJ, a do zabawy zachęcali animatorzy. Rodzice zapewnili dla każdego ucznia lemoniadę oraz słodki poczęstunek. W szkole działała również kawiarenka, która oferowała ciasta i inne słodkości przygotowane przez rodziców uczniów wszystkich klas.

„Kraj lat dziecinnych”

20 lutego 2019 roku w naszej szkole zainaugurowane zostały uroczystości związane z 594. rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Mottem uroczystości były słowa Adama Mickiewicza: „Jedna już tylko jest kraina taka, w której jest trochę szczęścia dla Polaka: kraj lat dziecinnych”. W podróż w przeszłość zabrali nas uczniowie, którzy w naszej szkole realizują innowacje programowe „Dziedzictwo kulturowe regionu (Zwoleń i okolice) w edukacji wczesnoszkolnej”, „W krainie dźwięku, tańca i muzyki” oraz uczniowie z klasy 5a.

Sandra Krawczyk i Aleksander Pawelec, którzy wcielili się w role kronikarzy, przeprowadzili nas przez najważniejsze wydarzenia historyczne, dotyczące Polski i Zwolenia. Kronikarskie zapiski przeplatane były recytacją oraz scenkami teatralnymi: pozwolenie króla Władysława Jagiełły na założenie miasta ze wsi Gotardowa Wola oraz sielski motyw z życia Jana Kochanowskiego, Urszulki i jej niani – Wojcieszki. Uczniowie klasy 1d zatańczyli poloneza, klasy 2c - taniec dworski a klasy 2d - taniec współczesny. Całość zwieńczył piękny wiersz Józefa Jerzego Kazirodka „Urzekła mnie zwoleńska ziemia”, recytowany na podkładzie „Nocturna” Fryderyka Chopina.

Uczniowie snuli swą opowieść o „kraju lat dziecinnych” przygotowani przez nauczycieli: Dorotę Chołuj-Borowiecką, Ewę Kochanek, Renatę Kramarczyk i Marzenę Śmietankę. Chór prowadziła Pani Urszula Bronisz-Dąbrowska a dekorację wykonały Panie: Hanna Furga, Edyta Malinowska, Dorota Szewczyk i Anna Tatak. Nad całością czuwała Pani Dyrektor Elżbieta Wargacka.