Panorama2.jpg
 

Rok szkolny 2018/2019 - ul.Ludowa - I semestr

 

Spotkania ze sztuką

            24 stycznia 2019 roku uczniowie klasy IVb i IVh wraz z opiekunami panią Agatą Szczechowską i panem Michałem Stępniem odwiedzili Dom Kultury w Zwoleniu, aby obejrzeć wystawę rysunku i malarstwa ks. Stanisława  Drąga pt.: „Piękna nasza Polska cała". Prace o wartości patriotycznej i artystycznej ukazujące piękno naszej polskiej ziemi i ludzi z nią związanych przedstawiła nam pani Ewa Bulzacka.Uczniowie z zainteresowaniem oglądali dzieła i uważnie słuchali informacji z nimi związanych. Uczennnica klasy IVh Zuzanna Maciejczyk wraz z opiekunami i uczniami zaśpiewała pieśni patriotyczne: „Rozkwitały pąki białych róż" i „Czerwone maki na Monte Cassino". Pomimo zimnej aury na zewnątrz wszyscy rozgrzani śpiewem wróciliśmy do szkoły.

Agata Szczechowska

 

 

„Bezpieczne ferie 2019“

24 stycznia 2019 roku w ramach akcji Bezpieczne ferie 2019“ w naszaj szkole odbył się pokaz Ratownictwa Lodowego. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu przypomnieli uczniom, jak bezpiecznie wypoczywać podczas ferii zimowych. W szczególności zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z „dzikich lodowisk“ na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla. Podczas spotkania dzieci i uczniowie obejrzeli sprzęt służący do ratownictwa lodowego oraz poznali zasady postępowania w przypadku załamania się lodu.

Agata Szczechowska

 

 

Nie zabłądzi ten, kto czyta

23 stycznia 2018 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Uczniowie obejrzeli inscenizację „Zamieszanie w krainie bajek” w wykonaniu uczennic z klasy 4f. Następnie złożyli przyrzeczenie,  zostali zapoznani z regulaminem biblioteki i wypożyczyli pierwszą książkę.

 

 

Podsumowanie konkursu „Portret Misia”

23 stycznia 2019 roku w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Portret Misia”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas drugich. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a ich prace będą zdobić „Galerię Misiów”. Gratulujemy! Oto laureaci konkursu: 

I miejsce

Igor Borkowski 2b

Mirosław Marzec 2b

 Zuzanna Winiarska 2c

II miejsce

Kuba Kwapisiewicz 2a

Mateusz Sałbut 2a

Patrycja Pomarańska 2b

Franciszek Wolszczak 2c

III miejsce

Aleksander Piorun 2d

Wyróżnienia

Ines Rzeźnik 2a

Julia Wdowska 2a

Bartłomiej Wawrzak 2b

Julia Gołda 2b

Julia Polesiak 2b

Krzysztof Jamka 2c

Wiktor Chołuj 2c

Sandra Krawczyk 2d

 

 

„Serce pod choinkę“

            Samorząd Uczniowski w ramach współpracy z naszymi parafialnymi kościołami przeprowadził akcję charytatywną „Serce pod choinkę”. Uczniowie przynieśli słodycze, przybory szkolne, gry planszowe i maskotki, które podarowali swoim rówieśnikom z Ukrainy. Przygotowane świąteczne paczki zostały przekazane do parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Mamy nadzieję, że dostarczą wiele radości i umilą świąteczny czas.

             Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w tę szlachetną akcję bardzo serdecznie dziękujemy.

Agata Szczechowska

 

 

 

Wigilijne spotkanie w klasie IVg

W przedświąteczny piątek uczniowie klasy IVg wraz z wychowawcą – Iloną Molendowską wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. Po odczytaniu fragmentów Pisma Świętego podzielili się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia. Następnie zasiedli do wspólnego kolędowania. Był to nie tylko radosny czas, ale także moment  refleksji i zadumy nad losem ludzi biednych i potrzebujących.

            W tym roku klasa IVg przygotowała paczki świąteczne dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. To ogromna radość móc pomagać innym!

Ilona Molendowska

 

 

„Jasełka, jasełka zielona jodełka”

Tradycją Bożego Narodzenia w naszej szkole jest wystawianie Jasełek.      W tym roku odbyły się one w oprawie sceniczno-muzycznej. W aktorów wcielili się uczniowie kl. IVe i IVf, przygotowani przez Panie katechetki D. Wolszczak, L. Gorczycę i J. Kwapisiewicz. Przedstawienie rozpoczęło się tańcem Aniołów do świątecznej muzyki: „Ding-dong” przygotowanym przez P. Monikę Matygę, nauczyciela wychowania fizycznego. Oprócz Aniołków uczniowie wcielili się również w role diabełków, pastuszków, królów i oczywiście Maryję z Józefem. Kolejne sceny bożonarodzeniowe  były przeplatane pięknymi kolędami i pastorałkami chóru szkolnego pod kierunkiem P. Urszuli Bronisz-Dąbrowskiej. Podsumowaniem całości przedstawienia był występ najmłodszych artystów z kl. Id pod opieką P. Ewy Kochanek, którzy zagrali na dzwonkach kolędę „Narodził się Jezus Chrystus”. Publiczność uczniowska na czele z Panią dyrektor Elżbietą Wargacką, na której występ wywarł ogromne wrażenie, nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami.

Życzymy, aby ten czas Bożego Narodzenia przyniósł wszystkim pokój i nadzieję, a Boże Dzieciątko rodziło się nieustannie w naszych sercach.

Lucyna Gorczyca, Dorota Wolszczak

 

Z wizytą w schronisku dla zwierząt

            18 grudnia 2018 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły oraz uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odwiedzili Schronisko dla Zwierząt w Pionkach. Wycieczka poprzedzona  była zbiórką produktów potrzebnych dla zwierząt. Uczniowie zostali powitani przez lekarza weterynarii, który opowiedział o funkcjonowaniu instytucji oraz formach udzielania pomocy i zaspakajania potrzeb zwierząt. Następnie uczniowie zwiedzili teren schroniska, gdzie z zainteresowaniem przyglądali się psom i robili im zdjęcia. Pobyt w tym miejscu wywarł ogromne wrażenie, a także wzbudził w dzieciach poczucie odpowiedzialności za los zwierząt.

Anna Tatak

 

„Nasz wspólny świat”

Pod takim hasłem 18 grudnia odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych.  Głównym celem obchodów było szerzenie idei tolerancji i integracji wśród całej społeczności szkolnej. Po powitaniu i przypomnieniu krótkiej historii ustanowienia przez ONZ 3 grudnia jako święta osób niepełnosprawnych wszyscy obecni obejrzeli część artystyczną. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy 2d, którzy w montażu słowno-muzycznym  przybliżyli nam znaczenie słowa tolerancja oraz wykonali  układ taneczny.  Następnie w inscenizacji o zimie zaprezentowali się uczniowie oddziału specjalnego. W nastrój świąteczny wprowadzili nas uczniowie klasy 1d i uczennice klasy 5b grając kolędę na dzwonkach i fletach.  Na koniec uczennice klasy 4h zaśpiewały piosenki  o tematyce bożonarodzeniowej w wersji angielskiej. Po części artystycznej przygotowanej przez panie Dorotę Chołuj-Borowiecką, Edytę Cieślik, Barbarę Markiewicz, Wioletę Korzeniewską, Ewę Kochanek, Urszulę Bronisz- Dąbrowską i Agatę Szczechowską odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Prezent pod choinkę”. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Już po raz kolejny kibice MKS Zwolenianka przygotowali świąteczne paczki dla uczniów niepełnosprawnych uczących się w naszej szkole. Nagrody i  świąteczne upominki  wręczyli: Pani Elżbieta Wargacka i Pan Paweł Kaca.

W dalszej części spotkania uczniowie  i ich rodzice wzięli udział w warsztatach artystycznych pod kierunkiem Pań: Barbary Biskupskiej, Leokadii Lesisz i Stanisławy Szpilskiej  ze Zwoleńskiego Uniwersytetu III Wieku. Uczestnicy warsztatów wykonywali ozdoby na choinkę, karty świąteczne, stroiki oraz ozdabiali pierniki.  Nie zabrakło również czasu na miłe rozmowy.

            Uroczystość dostarczyła wszystkim obecnym wielu wrażeń, ogromnych wzruszeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Organizatorami byli nauczyciele: Marta Baczkowska, Edyta Cieślik, Dorota Chołuj-Borowiecka, Wioleta Korzeniewska, Anna Kustra, Iwona Magdziak, Edyta Malinowska, Barbara Markiewicz, Joanna Mikulska, Michał Stępień.

Dorota Chołuj-Borowiecka

 

Spotkanie z Mistrzem

14 grudnia 2018 roku w naszej szkole z inicjatywy nauczycieli wychowania  fizycznego Hanny Kazirodek i Krzysztofa Stypińskiego oraz przy współpracy MUKS Orlęta Zwoleń odbyła się lekcja pokazowa wychowania fizycznego. Tematem zajęć była mini piłka ręczna, która jest bardzo popularna w naszym regionie.  Gościem specjalnym podczas zajęć był Pan Patryk  Kuchczyński  - reprezentant Polski, srebrny medalista mistrzostw świata w Niemczech, brązowy medalista mistrzostw świata w Chorwacji oraz wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski.  Dzięki cennym uwagom i wskazówkom uczniowie naszej szkoły mogli lepiej poznać tajniki piłki ręcznej,  a obecność tak znakomitego gościa pozwoliła zrealizować główny cel zajęć - popularyzację piłki ręcznej w naszym regionie.  Na zakończenie zajęć dzieci mogły zrobić sobie grupowe zdjęcie z Gwiazdą, a niektórzy uzyskali jego autograf.  

 

Nauczyciele wychowania fizycznego poprzez swoje zaangażowanie w szkole i poza nią starają się angażować dzieci do uprawiania sportu,  a poprzez takie zajęcia uświadamiać im, że dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy każdy może zajść tak daleko jak nasz gość.  

 

Krzysztof Stypiński

 

 

Góra Grosza

            Jak co roku  Samorząd Uczniowski naszej szkoły od 26listopada do 7 grudnia 2018 roku przeprowadził zbiórkę monet pod nazwą Góra Grosza. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali puszki i każdego dnia zbierali pieniążki od całej społeczności szkolnej. Celem na który zbierane były drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych, ale również działanie edukacyjne: pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi  i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

            Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Agata Szczechowska

 

Mikołajki z książką w klasie IVg

Mikołajki to zwyczaj obchodzony 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja – biskupa z Miry. Według zwyczaju, tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Jak co roku, tak  i tym razem, kultywowaliśmy ten zwyczaj.
W naszej klasie już od kilku tygodni trwały przygotowania do tego święta. Na godzinie wychowawczej wykonaliśmy kartki z naszymi nazwiskami i dokonaliśmy ich losowania. Każdy uczeń krótko opowiedział  o tym, czym się interesuje i jakie książki chętnie czyta. Na tablicy wypisaliśmy tytuły najbardziej poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. 7 grudnia 2018 roku z „dalekiej Laponii” przybyły do nas prezenty mikołajkowe. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy nasza pani rozda nam je w imieniu Mikołaja. Gdy to już się stało, na naszych twarzach zagościło wiele  radości, uśmiechów  i szczęścia. Przy wspólnym słodkim poczęstunku oglądaliśmy książkowe prezenty. Panowała wspaniała atmosfera.                          

           Wychowawca klasy: Ilona Molendowska

 

 

Mikołajki pełne niespodzianek

6 grudnia 2018 roku to był wyjątkowy dzień dla uczniów klasy 2c. Zaczęło się od zaproszenia do biblioteki szkolnej na mikołajkową niespodziankę. Tam czekali na uczniów ich rodzice oraz zaproszeni goście: Pani Elżbieta Wargacka – Dyrektor szkoły, Pani Bożena Kaczmarczyk – zastępca dyrektora, Pani Teresa Sarwińska – zastępca przewodniczącego Rady Rodziców oraz pani Małgorzata Celi – redaktor portalu internetowego Miasta Zwoleń. Po powitaniu uczniowie przenieśli się w magiczny świat baśni pod tytułem „Kopciuszek”. Było wielkie zdziwienie i zaskoczenie, gdy okazało się, że aktorami byli ich rodzice. Niesamowite wrażenie zrobiła gra aktorów, wspaniale zaprezentowany taniec, scenografia, kostiumy, świetnie dobrana muzyka oraz efekty specjalne. Owacjom nie było końca. Przedstawienie wzbudziło dużo wrażeń, emocji oraz wzruszeń. Wszyscy uczniowie poczuli dumę ze swoich rodziców. Dopełnieniem był wspaniały prezent dla każdego dziecka w postaci egzemplarza książki pod tytułem ,,Kopciuszek”.  Po przedstawieniu rodzice wraz z dziećmi udali się na słodki mikołajkowy poczęstunek. Ambicją każdego było zdobycie autografów wszystkich postaci występujących w przedstawieniu. Na długo pozostanie w pamięci ten dzień.

 

Ślubowanie klas pierwszych

Do tradycji naszej szkoły należy włączenie dzieci klas pierwszych w poczet społeczności szkolnej. Z tej okazji 27 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności przed zgromadzoną publicznością – zaproszonymi gośćmi, dyrekcją naszej szkoły, rodzicami, nauczycielami i starszymi kolegami.

Po części artystycznej dzieci z klas pierwszych złożyły ślubowanie. Następnie Pani Elżbieta Wargacka dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława  Jagiełły w Zwoleniu oraz zastępcy dyrektora, Pani Bożena Kaczmarczyk i Pani Barbara Madej dokonały pasowania 109 pierwszoklasistów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Starsi koledzy z koła BRD wręczyli im elementy odblaskowe. Rada Rodziców przekazała dla uczniów każdej klasy upominek.

Wychowawcy klas pierwszych

 

Obrzędy i zwyczaje andrzejkowe

27 listopada 2018 roku uczniowie z oddziału specjalnego uczestniczyli w przedstawieniu dotyczącym obrzędów i zwyczajów andrzejkowych przygotowanym przez zwoleński Dom Kultury. Dla dzieci była to niezwykła lekcja połączona z zabawą.

Opiekunowie z oddziału specjalnego

 

 

Andrzejkowe wróżby

We wtorek 27 listopada 2018r. uczniowie klas IV h i Va wraz z wychowawczyniami udali się do Domu Kultury w Zwoleniu na ciekawą lekcje folkloru dotyczącą wróżb i obyczajów związanych z katarzynkami i andrzejkami.

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).

Nasi uczniowie chętnie włączyli się do zabaw przygotowanych przez Panią Joannę Tęczę chcąc odkryć nieznaną przyszłość. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście zaliczyć lanie roztopionego wosku na wodę. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidywaliśmy przyszłość lejącego. Obieraliśmy jabłka i rzucaliśmy skórkę przez ramię, wróżyliśmy z chleba, obrączki. Ustawialiśmy buty, a wszystko to w miłej i przyjaznej atmosferze.

Iwona Siwierska

 

 

„Miłość wszystkiego zawarła w sobie Ojczyzna”

Niepodległość Polski – to hasło ważne dla każdego Polaka, dlatego też w dniu 26 listopada 2018 r. w naszej świetlicy obchodzona była 100. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy przygotowali wzruszające i pełne zrozumienia przedstawienie, w którym pokazali jak ważna jest dla nich historia oraz pamięć o bohaterach. Uczniowie zaprezentowali się z jak najlepszej strony podczas wykonywania wierszy, tańców oraz śpiewania patriotycznych pieśni wraz z zespołem ludowym „Piątkowy Stok”.

Naszą małą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pani Bogusława Jaworska - Przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Pan Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia, Pan Grzegorz Molendowski – z-ca Burmistrza Zwolenia, Pani Natalia Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Pani Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Pani Wiesława Sałek – Kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Pani Małgorzat Krok – Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu, Pani Małgorzata Celi – redaktor portalu informacyjnego Miasto Zwoleń.

Iwona Siwierska

 

 

Wizyta w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznejw Zwoleniu

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy IV f wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Europejskiego panią Agatą Szczechowską i panią Anną Tatak odwiedzili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Kierownik Ośrodka pani Joanna Kubkowska wraz z z-cą panią Anną Kusykopowiedziały dzieciom o swojej pracy. Przedstawiły głównezadania i działania ośrodka. Uczniowie byli bardzo zainteresowani. Uważnie słuchali i zadawali dużo pytań dotyczących pomocy udzielanej osobom potrzebującym.

Agata Szczechowska

 

 

„W krainie muzyki celtyckiej”

Uczniowie z oddziału specjalnego bardzo chętnie uczestniczą w koncertach. 19 listopada 2018r wraz z innymi klasami przenieśli się do krainy muzyki celtyckiej. Wysłuchano pięknych utworów, zapoznano się z instrumentami muzycznymi, kulturą celtycką.  Dla uczniów był to koncert radości i miło spędzonego czasu.

Opiekunowie z oddziału specjalnego

 

 

 

Pokochaj Pluszowego Misia

Pod takim hasłem 26 listopada 2018 roku odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym oto dniu wszystkie pluszowe zabawki opuściły swoje zaciszne pokoiki i przybyły wraz z uczniami klas drugich do naszej biblioteki. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Dzień ten był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale również służył promocji czytelnictwa. 

Najwięcej emocji dostarczyły dzieciom „misiowe konkurencje”, takie jak: zbieranie patyczków „misiową łapką” , rysowanie misia z zawiązanymi oczami. Nie zabrakło również misiowych piosenek i rymowanek, przy których dzieci świetnie się bawiły. Podczas zajęć uczniowie  mieli okazję dowiedzieć się w jakich warunkach żyją niedźwiedzie oraz przypomnieć sobie o słynnych misiach – bohaterach literackich, takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington. Pluszowe maskotki towarzyszyły uczniom również w czasie przerw oraz podczas zajęć.

Spotkania z uczniami, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i kreatywności pomysłodawczyń, przebiegły w radosnej, przyjaznej i ciepłej atmosferze. Uśmiech i zadowolenie na twarzach uczniów to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali na koniec „małe co nieco" w postaci słodkości.

 

Dzień życzliwości

W środę 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w ramach akcji „Klasa z kulturą” ogłosił konkurs plastyczny. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się wspaniale wykonane plakaty promujące ten szczególny dzień. Natomiast na korytarzach królował  słoneczny i optymistyczny kolor żółty. Uczniowie klasy II d przedstawili młodszym i starszym kolegom i koleżankom krótką część artystyczną, w której zachęcali do bycia uprzejmym i życzliwym. Przypomnieli również ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, dzień dobry, miłego dnia. Przyklejali także emblematy życzliwości.

            Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy wraca do nas. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta  To właśnie uśmiech, pomoc i dobre słowo sprawiają, że nasze życie staje się lepsze i piękniejsze.

Dorota Chołuj-Borowiecka

Konkurs Nasza Ojczyzna

            Szkolny Klub Europejski  naszej szkoły aktywnie włączył się w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W listopadzie dla uczniów działających w tej organizacji został ogłoszony konkurs plastyczny pt. "Nasza Ojczyzna". Celem konkursu oprócz rozbudzania inwencji twórczej dzieci była edukacja i  kształtowanie postaw patriotycznych, świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny.  Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce     Natalia Gnysińska kl. 4b

II miejsce    Franciszek Tatak kl. 4f

III miejsce  Igor Jaśkiewicz kl. 4b

wyróżnienia: Wojciech Michalski kl. 4b, Paweł Bednarczyk kl. 4b,  Krzysztof Amanowicz kl. 4b, Oskar Grudziński kl. 4h

 Najlepsze prace zostały wyeksponowane na tablicy Szkolego Klubu Europejskiego.

          Dziękujemy wszystkim ochotnikom za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom.

Opiekunowie SKE

 

 

Czy warto być aktorem?

Andrzej Zaborski to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pracuje również jako reżyser. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Obecnie związany z Teatrem Lalek w Białymstoku.Znany z takich ról jak Henryk – komendant policji w Królowym Moście w filmie „U Pana Boga za piecem” czy Henio w „Barwach szczęścia”.

19 listopada 2018 roku z inicjatywy Przewodniczącego Rady Rodziców – Pana Pawła Kacy aktor odwiedził naszą szkołę. W bibliotece szkolnej  spotkał się z uczniami klas: 2d, 3a, 4b i 4f. Nasz gość opowiadał uczniom o tajnikach pracy aktora, trudnych początkach, wielogodzinnej pracy oraz satysfakcji jaką daje możliwość wcielania się w różne postacie.

Pytaniom zadawanym przez uczniów nie było końca. Interesowało ich wszystko co łączy się z pracą aktora i filmem. Aktor z humorem i cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania dzieci. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową oraz wpisem do kroniki.

 

"Jesteśmy Polką i Polakiem"

            11 listopada 2018 r. to dzień bardzo ważny dla Polaków. Nasza szkoła aktywnie włączyła się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 2c pod opieką nauczycieli: Marzeny Śmietanki, Renaty Kramarczyk, Justyny Kaczmarczyk i Wiolety Skorek przygotowali program patriotyczny pod tytułem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Zaprezentowali ważne dla nas symbole narodowe oraz pokazali, że „to jest wspólne święto wszystkich, od Bałtyku po Karpaty, przecież Polska to my właśnie”. Program obejrzały dzieci z oddziału przedszkolnego 0f uczniowie klas:  1a, 1c, 1d, 2a, 2b, 2d, 3b, 3c. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Pan Grzegorz Molendowski – zastępca burmistrza, Panie dyrektor - Elżbieta Wargacka i Barbara Madej oraz rodzice, babcie i dziadkowie „młodych aktorów”.

 

 

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w  dniu 11 listopada 2018 r.

 

       Obchody rozpoczęły się o godz.9.30 w Muzeum Regionalnym. W otwarciu wystawy „By żyć w Polsce. Chłopi ziemi radomskiej w walce, obronie i budowie Niepodległej” uczestniczyły Panie: Elżbieta Wargacka – dyrektor szkoły oraz Barbara Madej – zastępca dyrektora szkoły.

        O godz.10.00 w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostałaMsza Święta za Ojczyznę.

        Po nabożeństwie  poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie  delegacja nauczycieli  złożyła wiązankę. Byli to: Agata Sczechowska, Anna Kustra, Michał Stępień. Wśród licznie przybyłych delegacji ze sztandarami był poczet naszej szkoły w składzie: Paweł Przepiórka, Wiktoria Puchniarz, Michał Makowiecki, Kamila Janas, Weronika Suwała, Natalia Domańska, Patryk Kustra, Maja Safian, Julia Kozieł, Julia Hajduk, Kacper Wach, Natalia Jędra.

        Z tego miejsca wyruszył Marsz Niepodległości, prowadzony przez uczniów naszej szkoły, ubranych w stroje ludowe, niosących flagę narodową. Kolumna marszowa dotarła do kina „Świt”, gdzie o godz. 12.00 został odśpiewany hymn państwowy.

        W uroczystych obchodach  wzięły udział delegacje uczniów wszystkich klas z opiekunami.

                                                                                                            Agnieszka Śmietanka

 

 

 

Święto Niepodległości w oddziale specjalnym

Uczniowie z oddziału specjalnego również uroczyście obchodzili Święto Niepodległości w naszej szkole.  Własnoręcznie, różnymi technikami przygotowano  kotyliony,  flagi oraz godło Polski. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. 9 listopada 2018 roku o godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali cały Hymn Polski.  Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszej klasie i  mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych uczniów.

Nauczyciele z oddziału specjalnego

 

Rekord dla Niepodległej

Z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę nasza szkoła włączyła się w akcję ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.

9 listopada 2018 roku o  godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to bardzo podniosła i uroczysta chwila.

Dorota Chołuj-Borowiecka

 

Przedszkolaki dla Niepodległej

 

W ostatnim tygodniu poświęconym jubileuszowi setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach pogłębiających poczucie tożsamości narodowej. Zajęcia ,,Kto ty jesteś?’’, pogadanki, prezentacje multimedialne, zdjęcia  i ilustracje dotyczące tematu pomogły im zrozumieć znaczenie bycia patriotą i poznać jak ważne są dla każdego Polaka symbole narodowe.

8 listopada  2018 r. ulicami Zwolenia, w promieniach jesiennego słońca przeszedł biało-czerwony marsz. Dzieci z grupy 0c, 0e i 0f wraz z wychowawcami  uczciły 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i z biało-czerwonymi chorągiewkami oraz kotylionami wyruszyły pod Ścianę Straceń oraz Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przedszkolaki zapaliły znicze i odczytały „List do Niepodległej", w którym podziękowały, że mogą żyć w wolnej, niepodległej Polsce. Złożyły też obietnicę, że w przyszłości wyrosną na patriotów kochających swoją ojczyznę. Natomiast 9 listopada o godzinie 11:11 wraz z całą społecznością szkolną śpiewaliśmy hymn narodowy.

 

A. Duliasz,  A. Dmuchowska, B. Cieloch

 

Gminny konkurs historyczny

„100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę”

Nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody setnej rocznicy wydarzenia ważnego dla wszystkich Polaków. Odzyskanie niepodległości upamiętniliśmy na wiele sposobów i zostało to opisane w kolejnych artykułach na szkolnej witrynie internetowej. Udział w gminnym konkursie historycznym dla szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę” przyniósł naszym uczniom oraz nauczycielom cenne sukcesy.

Konkurs zorganizował Zespół Doradców Metodycznych w Zwoleniu pod Honorowym Patronatem Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej. Regulamin oraz pytania w formie testowej przygotował doradca metodyczny historii i zarazem nauczyciel naszej szkoły Cezary Imański, który ocenił prace uczniowskie.

Dzięki udziałowi w konkursie nasi wychowankowie godnie uczcili ważną rocznicę i utrwalili swoją wiedzę. Celami organizatorów było także: kształtowanie świadomości historycznej, postaw patriotycznych oraz pamięci o ludziach starających się odzyskać niepodległość, popularyzacja historii regionalnej i wszechstronne rozwijanie umiejętności uczniów.

Etap międzyszkolny został przeprowadzony w naszej szkole 26 października 2018 roku. W konkursie wzięło udział siedemnastu uczniów, rywalizujących w dwóch kategoriach. Młodsi (klasy IV-VI) odpowiadali na pytania z tematu „Polacy w walce o odzyskanie niepodległości 1795-1918”. Wiedzę starszych uczniów (klasy VII-VIII szkół podstawowych i oddziały gimnazjalne) sprawdzały zagadnienia dotyczące „Sprawy polskiej od wybuchu I wojny światowej do zakończenia walk o granice II Rzeczypospolitej”.

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 30 października, również w naszej placówce, będąc ukoronowaniem akademii „Strofy dla niepodległej”. Burmistrz Zwolenia jako Honorowy Patron konkursu ufundowała wspaniałe nagrody i wręczyła je wraz ze Starostą Zwolenia Waldemarem Urbańskim, innymi przedstawicielami władz samorządowych oraz Dyrekcją szkoły na czele z Panią Elżbietą Wargacką. Wśród zwycięzców znaleźli się nasi uczniowie. Drugie miejsce wśród młodszych uczestników konkursu zdobyła Nina Przybylska z klasy 5d, której opiekunem był Michał Stępień. Trzecie miejsce w tej samej kategorii przypadło Kindze Kajdan (klasa Vf), przygotowanej przez Krzysztofa Pomarańskiego. Serdecznie gratulujemy.

Cezary Imański

 

„Strofy dla Niepodległej”

     „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Te słowa Jana Pawła II kreowały niezwykły nastrój uroczystości, która odbyła się w naszej szkole 30 października  2018 r. Przedsięwzięcie związane było z obchodami  stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

       Otwarcia uroczystości dokonała Pani Elżbieta Wargacka – dyrektor szkoły. Powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Pani Bogusława Jaworska -  burmistrz Zwolenia, Pan Waldemar Urbański – starosta zwoleński, Pan Grzegorz Molendowski – zastępca burmistrza Zwolenia, Pan Mirosław Chołuj – sekretarz gminy Zwoleń, Pan Krzysztof Śmietanka – koordynator Zespołu Doradców Metodycznych w Zwoleniu, Pani Małgorzata Celi – redaktor portalu informacyjnego Miasto Zwoleń, Pan Grzegorz Kaczmarski – przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Pani Teresa Sarwińska – zastępca przewodniczącego Rady Rodziców.

      Uroczystość prowadził Paweł Przepiórka – uczeń klasy VIIIB.

      Pierwszą częścią akademii był program artystyczny, drugą zaś podsumowanie gminnego konkursu historycznego dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych. Konkurs został przeprowadzony przez Zespół Doradców Metodycznych w Zwoleniu.

      Najpiękniejsze utwory poetyckie o tematyce patriotycznej zaprezentowali uczniowie klas: IVe, Ve, Vf, VIIc. Usłyszeliśmy trzy pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego. Podczas uroczystego spotkania nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu historycznego.

     Akademię przygotowałam z koleżankami: Agatą Szczechowską i Justyną Orłowską.

O oprawę muzyczną zadbała Maria Urszula Bronisz-Dąbrowska, o dobrą jakość dźwięku - Arkadiusz Figura.

                                                                                                            Agnieszka Śmietanka

 Odpowiedź z Pałacu Buckingham!

     Naszą klasę, jak również całą społeczność szkolną spotkał w ostatnich dniach ogromny zaszczyt. Szóstego listopada otrzymaliśmy bowiem list opatrzony pieczęcią Wielkiej Brytanii od księżniczki Eugenii Windsor- wnuczki Królowej Elżbiety II!

      To odpowiedź na list, który napisali uczniowie klasy 4b pod kierunkiem pani Iwony Grudzińskiej w ramach działań Szkolnego Klubu Europejskiego.

       Księżniczka Eugenia serdecznie podziękowała nam za życzenia z okazji jej ślubu i wyraziła ogromną radość z faktu, iż to wydarzenie stało się ważną inspiracją do działań w naszej szkole.  Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że nasz list zainteresował Rodzinę Królewską,  a uczniom klasy 4b dostarczył tylu pozytywnych emocji. Wszakże to pierwsza odpowiedź z Pałacu Buckingham w historii szkoły!

Iwona Grudzińska

 

 

List do Londynu

         Lekcja języka angielskiego, podczas której nasza wychowawczyni zaprezentowała nam prezentację multimedialną o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej, była dla nas inspiracją do niezwykłego działania. Postanowiliśmy napisać list do księżniczki Eugenii Windsor do Londynu! Koleżanka z naszej klasy- Natalka urodziła się w Wielkiej Brytanii, chodzila tam do szkoły, więc dzięki jej wiedzy i umiejętnościom językowym pracę mieliśmy naprawdę znaczne ułatwioną. Wychowawczyni klasy pani Iwona Grudzińska czuwała nad wszytkimi sprawami organizacyjnymi i efektem wspólnego wysiłku był piękny list do księżniczki Eugenii. Napisaliśmy w nim kilka słów o naszej miejscowości, szkole, jak również złożyliśmy księżniczce gratulacje z okazji jej niedawnego ślubu. Mamy nadzieję, że kiedyś odwiedzi Polskę. Do listu dołączyliśmy widokówki naszego miasta i własnoręcznie wykonane portrety księżniczki Eugenii. Cieszymy się, że wszyscy z naszej klasy chętnie i aktywnie włączyli się w tę inicjatywę.

       Czekamy z niecierpliwością  na odpowiedź z Pałacu Buckingham!

                                                                                                                 Uczniowie klasy 4b

                                                                                                                      z wychowawcą 

 

Spotkanie z artystą rzeźbiarzem

23 października uczniowie klasy Va wraz z wychowawczynią odwiedzili gościnne progi Domu Kultury w Zwoleniu, gdzie spotkali się z artystą rzeźbiarzem, panem Zbigniewem Kubickim.  Autor wystawy „Siedem Przypadków św. Jana Pawła II w Zwoleniu” interesująco opowiedział o początkach swoich pasji, zaprezentował niezwykłe dzieła oraz ich historie. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć z bliska, nawet dotknąć wyczarowanych z korzeni wizerunków Jana Pawła II. Wysłuchaliśmy także wierszy zainspirowanych konkretnymi rzeźbami. To było ciekawe, pouczające doświadczenie.

Danuta Imańska

 

 

Falochron….

            W środę 17 października 2018r. odbyła się wojewódzka konferencja nt. „Falochron – program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Podsumowanie działań. Przykłady dobrych praktyk”.

            Falochron „Myślę, działam, na zło wokół nie pozwalam” opracowany przez nauczycieli z naszej szkoły znalazł się w zaszczytnym gronie ośmiu prezentowanych podczas konferencji.

Program profilaktyki wczesnej wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży został przeprowadzony w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu w roku szkolnym 2017/2018 wśród uczniów klas 6a, 6b, 6c, 6d, 7b, 7d, ich rodziców i nauczycieli. Realizacja programu „Falochron” przyniosła niewątpliwie oczekiwane efekty, dzięki którym uczniowie bardziej zintegrowali się, chętnie się angażowali i wykazali pomysłowością i kreatywnością. Działania prowadzone w ramach programu wprowadziły uczniów w świat wartości i norm, które będą pomocne przy podejmowaniu decyzji, czy dokonywaniu wyborów. Uczniowie poczuli się bardziej odpowiedzialni za własne czyny, decyzje, słowa, bardziej świadomie korzystają z zasobów internetowych, uznają i akceptują odmienność innych oraz znają sposoby radzenia sobie z emocjami, agresją i stresem. Ten program na pewno okazał się być ciekawy, efektywny i przydatny w kolejnych etapach życia.

Realizatorkami programu były Panie: Małgorzata Gogacz, Justyna Orłowska, Urszula Podsiadła, Iwona Siwierska, Wioleta Skorek, Ewa Surmacz, Agnieszka Szczęsna.

 

Gość specjalny 

            17 października 2018 roku gościliśmy w naszej szkole O. Pawła – misjonarza pracującego w Afryce. Przybliżył On uczniom jak wygląda codzienność w placówce misyjnej: praca, zabawa, nauka i modlitwa. Dorośli i dzieci pracują przy uprawach najczęściej ryżu, uczą się pod gołym niebem, bez zeszytów i książek, w cieniu liści rozłożystego baobabu. Śpiewem, tańcem i innymi gestami uwielbiają Pana Boga. Zabawki, którymi w wolnym czasie bawią się dzieci, wykonują z resztek materiałów. Dobrze, że nasi uczniowie chociaż w tak niewielkim stopniu mogli poznać pracę misyjną. Może bardziej będą doceniać wartość tego, co mają i otwierać się na potrzeby innych ludzi.

Dorota Wolszczak

 

 

 

Podsumowanie akcji Bezpieczna droga do szkoły 2018 

17 października 2018 roku odbyło się podsumowanie akcji Bezpieczna droga do szkoły – 2018. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie – laureaci i wyróżnieni w konkursach. Cele tegorocznej akcji to:

-wdrażanie do właściwego zachowania się w ruchu drogowym,

-uwrażliwienie uczniów na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, 

-kształtowanie właściwej postawy wobec funkcjonariuszy policji, 

-promowanie właściwego odblaskowego oznakowania pieszego, rowerzysty i roweru,

-dążenie do osiągania społecznie pożądanych postaw: życzliwości,współdziałania i respektowania prawa,

-integracja środowisk na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Poprzez szereg atrakcyjnych form staramy się przygotować uczniów  do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po drogach. W ramach akcji odbyły się:

- udział w akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach” – uczniowie klas 1   i 2 oraz uczniowie uczęszczający na kółko BRD,

- spotkanie z policjantem – dzieci z oddziałów przedszkolnych „Bezpieczeństwo przede wszystkim”,

- udział w akcji EDWARD – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – uczniowie z klas 1 i 2,

- spotkanie z policjantem – uczniowie klas 3,

- spotkanie z policjantem uczniów klas 1,

- spotkanie z policjantem uczniów klas szóstych „Dopalacze i nie tylko…”,

- zbieranie używanych odblasków w „Banku odblasków”,

- wydanie gazetki „Kółka dwa” i „Piechurek”,

- cykliczna akcja „Jabłko, czy cytryna”.

Laureaci i wyróżnieni w konkursach odebrali atrakcyjne nagrody i dyplomy.

W konkursie plastycznym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów z oddziału specjalnego „Znak przejścia dla pieszych – wydzieranka”:

1 miejsce – Filip Michalski z oddziału 0c,

2 miejsce – Nikola Chołuj z oddziału 0e,

3 miejsce – Krzysztof Molendowski z oddziału 0b.

Wyróżnienie otrzymali: Lena Wrześniewska z oddziału 0f, Hubert Obuchiewicz z oddziału 0a, Oliwier Różalski z oddziału 0d i Nadia Bąk z oddziału 0c oraz

uczniowie oddziału specjalnego: Klaudia Świgoń, Damian Kustra, Jakub Piekarz i Marek Siwiec.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 1 „Tak bezpiecznie przechodzę przez jezdnię”:

1 miejsce – Franciszek Puk z klasy 1e,

2 miejsce – Eryk Kozieł z klasy 1b,

3 miejsce –Marcelina Cieślakowska z klasy 1a i Maria Pastuszko z klasy 1e.

Wyróżnienie otrzymali: Julia Nowakowska z klasy 1e, Olaf Sokołowski z klasy 1a, Sebastian Smaga z klasy 1c, Bruno Markiewicz z klasy 1e, Julia Płachta z klasy 1d i Olga Piątkowska z klasy 1e.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 2 – „Moda na odblaski – projekt stroju odblaskowego na różne okazje”:

1 miejsce – Milena Dziekan z klasy 2a,

2 miejsce – Igor Borkowski z klasy 2b,

3 miejsce –Wiktor Chołuj z klasy 2c i Ines Rzeźnik z klasy 2a.

Wyróżnienia otrzymują: Jan Cywka z klasy 2d, Zuzanna Winiarska z klasy 2c, Patrycja Pomarańska z klasy 2b, Mirosław Marzec z klasy 2b i Roksana Rogala z klasy 2d.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 3 „Transparent z hasłem o bezpieczeństwie”:

1 miejsce – Maria Jargot z klasy 3a,

2 miejsce – Weronika Pokarowska z klasy 3a,

3 miejsce – Wojciech Szczepanek z klasy 3a.

Wyróżnienie otrzymali: Jakub Całczyński z klasy 3a.

W konkursie wiedzy o ruchu drogowym dla uczniów klas 4:

1 miejsce – Paweł Plewicki z klasy 4g,

2 miejsce – Olaf Liberski z klasy 4g, Dawid Traczyk z klasy 4a, Iga Rutka z klasy 4h,

3 miejsce – Gabriela Siwierska z klasy 4f.

Wyróżnienie otrzymała Nina Kaca z klasy 4b.

W konkursie plastyczno-technicznym dla uczniów klas 5 – „Uniwersalny pojazd ratowniczy”:

1 miejsce – Nikola Grzybowska z klasy 5f,

2 miejsce – Łukasz Siek-Grzesik z klasy 5e,

3 miejsce – Judyta Sobala z klasy 5e.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 6, 7 i 8 „Projekt kamizelki odblaskowej dla młodzieży”:

1 miejsce – Aleksandra Olejarz z klasy 7b,

2 miejsce – Weronika Grabara z klasy 7d,

3 miejsce – Martyna Trela z klasy 7a.

Wyróżnienie otrzymały: Lena Śmietanka z klasy 7b, Natalia Siewierska z klasy 7c i Kamila Janas z klasy 7b, Anna Gniadkowska z klasy 7a.

Komisja konkursowa gazetek „Piechurek” i „Kółka dwa” przyznała nagrody dla: Aleksander Jaworski oddział 0f, Lena Łomińska z klasy 1c, Mikołaj Rola z klasy 2a, Oliwier Kuśmierz z klasy 3b, Natalia Kustra z klasy 4g, Gabriela Skawińska z klasy 4g, Maja Rola z klasy 5f.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego 0e i uczennica z klasy 1a przypomnieli, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Uczennice klasy 1c i 4g wystąpiły w układach tanecznych. 

Organizatorami tej akcji były: Ewa Borowiecka, Agata Dmuchowska, Arkadiusz Figura, Wioletta Korzeniewska, Edyta Malinowska, Anna Plewicka, Urszula Polak i Urszula Pomarańska. Podsumowanie prowadziła Dorota Chołuj-Borowiecka. 

Ewa Borowiecka

 

Na ludową nutę…

18 października 2018r. uczniowie klasy IIc i IId uczestniczyli w warsztatach edukacyjno – muzycznych, organizowanych przez fundację Pro Civitas Bono,  w ramach realizacji projektu ,,Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia oraz Pani Elżbieta Wargacka – dyrektor szkoły  i Pani Barbara Madej – zastępca dyrektora. Zajęcia prowadzili propagatorzy tradycji muzycznych, które  pochodzą z naszego regionu. Byli to autentyczni muzycy ludowi.   Zaprezentowali regionalny strój ludowy – męski i damski,  ludowe przyśpiewki oraz  niezwykle  dynamiczny i widowiskowy  taniec jakim jest oberek.  Uczniowie uczyli się śpiewać piosenkę pt. ,,W moim ogródeczku”.    Uczestniczyli  także we wspólnej zabawie z dawnych  lat ,,Mam chusteczkę haftowaną” oraz poznali krok podstawowy walczyka.  Wiele emocji wzbudziła możliwość zagrania na  instrumentach muzycznych, które prezentowali i używali w czasie warsztatów nasi goście. Zajęcia były niezwykle ciekawe. Dostarczyły  wiele wrażeń. Choć przez chwilę uczniowie przenieśli się w przeszłość i poczuli atmosferę dawnych czasów.   

Wychowawcy kl. 2c i 2d     

 

 

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

3 października Samorząd Uczniowski, jak co roku zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. Zabawa cieszyła się  ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie mieli możliwość skorzystania ze sklepiku, w którym mogli zakupić napoje i różnorodne słodkości. O oprawę muzyczną zadbał profesjonalny didżej, który współpracuje z SU od kilku lat. 

Samorząd Uczniowski

 

Pomoc rodzinie

            W dniach 26-28 września 2018 roku Samorząd Uczniowski na prośbę Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie zorganizował akcję charytatywną pod nazwą "Pomoc Rodzinie".

            Łącznie udało nam się zebrać 3 695,05 zł dla  potrzebującej rodziny na koszty leczenia matki i trójki dzieci.

            Wyżej wymieniona kwota została wpłacona na konto wskazane przez rodzinę.

Samorząd Uczniowski 

 

Z wdzięcznością…

Dzień Edukacji Narodowej

Wdzięczność to słowo, które padało wiele razy z ust zgromadzonych w sali gimnastycznej naszej szkoły 12 października 2018 roku. W tym dniu świętowaliśmy zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej – dzień wszystkich pracowników polskiej oświaty.

Pani Elżbieta Wargacka – dyrektor szkoły, przywitała przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, emerytowanych nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani Dyrektor w ciepłych słowach dziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ich poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w wykonywaną pracę. Życzyła wszystkim wytrwałości, satysfakcji i zadowolenia na co dzień.

Do życzeń, podziękowań i gratulacji dołączyli się także obecni goście: Pani Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia, zastępca burmistrza – Pan Grzegorz Molendowski, starosta zwoleński – Pan Waldemar Urbański oraz przewodniczący Rady Rodziców – Pan Paweł Kaca. Usłyszeliśmy serdeczne słowa uznania za zaangażowanie, pomysłowość i trud wkładany każdego dnia w kształcenie młodych pokoleń.

Wyrazy wdzięczności przekazali również uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych, którzy pod okiem swoich wychowawców przygotowali wzruszający występ artystyczny nagrodzony gromkimi brawami.

Każdy z obecnych na akademii został obdarowany kolorowym, jesiennym upominkiem wykonanym przez dzieci. Miłym akcentem był także słodki poczęstunek na zakończenie spotkania.

Justyna Orłowska

 

Wizyta w Urzędzie Miejskim

9 października 2018r. uczniowie klasy IVg wraz z wychowawczynią panią Iloną Molendowską oraz dyrektor szkoły Elżbietą Wargacką odwiedzili Urząd Miejski w Zwoleniu. Dzieci wybrały się  z wizytą na zaproszenie Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej, a także swego kolegi z klasy Aleksa Skawińskiego, który tego dnia objął fotel Burmistrza Zwolenia. 

Fotel gospodarza Gminy Zwoleń wylicytował podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To piękna inicjatywa, która została zapoczątkowana po raz pierwszy w 2015 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Dla Aleksa – nowego Burmistrza oraz jego asystentki Natalii Kustry był to niewątpliwie bardzo pracowity czas. Przez cały dzień nowy Burmistrz zarządzał Gminą Zwoleń. Spotkał się  z kierownikami wszystkich referatów oraz z delegacjami szkół.

Nas również nie mogło tam zabraknąć. Po serdecznym przywitaniu nowego Burmistrza i złożeniu gratulacji z okazji objęcia tak zaszczytniej funkcji zwróciliśmy się z pisemną prośbą o dofinansowanie kosztów przejazdu na wycieczkę szkolną do Radomia.  Kiedy prośba została pozytywnie rozpatrzona, zaczęliśmy zadawać pytania, które dotyczyły pracy Burmistrza. Następnie  zwiedziliśmy  urząd oraz poszczególne referaty i powróciliśmy do szkoły.

Był to dzień pełen wrażeń nie tylko dla Aleksa, ale także dla całej klasy IVg.

                                                                Ilona Molendowska

 

 

 

 

 

Gawędy naszego regionu

We wtorek 3 października 2018 roku uczniowie klasy 2c i 2d spotkali się z panią Wandą Krawiec wywodzącą się z rodziny muzyków i śpiewaków ludowych. Jest ona założycielką Zespołu Obrzędowego ze Strykowic Górnych. Pani Wanda w niezwykle interesujący sposób opowiedziała o życiu i zwyczajach panujących w dawnych czasach. Swoją opowieść przeplatała licznymi piosenkami i przyśpiewkami. Zaprezentowała także strój regionalny z okolic Zwolenia. Na wszystkich wrażenie zrobiła drobno plisowana zapaska przedsobna.  Dzieci chętnie brały udział we wspólnych zabawach pochodzących z czasów ich babć i dziadków. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Dorota Chołuj-Borowiecka

Marzena Śmietanka

 

 

Przegląd Pieśni Pielgrzymkowej i Religijnej 

30 września 2018 roku w kinie „Świt” w Zwoleniu odbył się  XX Jubileuszowy Przegląd Pieśni Pielgrzymkowej i Religijnej. Naszą szkołę wspaniale zaprezentowały uczennice z grupy  „Mali Ewangeliści” przygotowane przez Panie Wiolettę Wątorską i Annę Kustrę zdobywając zaszczytne 1 miejsce. Gratulujemy wygranej! 

Anna Kustra

 

  

Europejski Dzień Języków 

           26 września 2018 roku w naszej szkole obchodzono Europejski Dzień Języków. Z tej okazji na każdej przerwie uczennice klasy 4f pod opieką pani Agaty Szczechowskiej rozdawały wszystkim uczniom i nauczycielom hasła i pozdrowienia w różnych językach. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do uczenia się języków obcych przez całe życie.  Mottem przewodnim akcji było hasło:  "Język angielski - Twoim oknem na świat".

  

Witamy jesień w oddziale specjalnym

 


 

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

19 września 2018 roku to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, w skrócie - Edward. W ramach tych działań polska policja prowadziła wzmożone kontrole na drogach. Wszystko po to, by w tym dniu na drogach nikt nie zginął i nikt nie został ciężko ranny. Funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu wraz z uczniami klasy 1a i 2c i ich wychowawcami Panią Urszulą Polak i Panią Marzeną Śmietanką odbyli „bezpieczny spacer” ulicami naszego miasta wręczając kierującym ulotkę z „Postulatami dla bezpiecznego kierowcy”.

 

 

Sukces młodego muzyka w Castelfidardo

              W dniach 9-16 września 2018 roku w Castelfidardo we Włoszech odbył się 43. PIF International Accordion  „Cita di Castelfidardo”. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie.  

            W konkursie tym znakomicie zaprezentował się Krzysztof Paduch - uczeń naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Zdobył on I miejsce w ŚWIATOWEJ KATEGORII KLASYCZNEJ STUDENT 12 oraz II miejsce w VIRTUOSO KATEGORIA STUDENT 12.

            Krzysztof Paduch z klasy akordeonu Pana Dariusza Figarskiego jest jednym z najzdolniejszych polskich akordeonistów młodego pokolenia. Mimo 12 lat ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, a on sam jest doceniany przez wielu pedagogów.

            Naszemu uczniowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów oraz dalszego rozwoju artystycznego jego wielkiego talentu.

 

 

 

„Kierowco! Nie polujemy na zebrach”

 

Trwa kampania „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Jest ona skierowana do kierujących pojazdami mechanicznymi, a jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych. Symbol kampanii to ZEBRA, która w języku potocznym jest synonimem przejścia dla pieszych.

14 września 2018 roku uczniowie klasy 1c, 2c i 4g wraz z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu oraz nauczycielami Panią Ewą Borowiecką i Panią Anną Plewicką wzięli udział w happeningu. W ramach akcji uczniowie prezentowali plakaty i hasła promujące bezpieczne zachowania na drodze, a policjanci w praktyczny sposób pokazywali bezpieczne przekraczanie jezdni. 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

13 września 2018 roku odbyło się spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu. Dzieci wysłuchały cennych rad dotyczących bezpiecznej drogi do szkoły. Otrzymały odblaski, które zawieszą do swoich plecaków.

 

 

Czcimy pamięć poległych 

Wrzesień to miesiąc szczególny. Właśnie w tym miesiącu pamiętamy o wszystkich, którzy poświęcili własne życie w obronie ojczyzny. 

W naszej miejscowości jest wiele miejsc upamiętniających tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej . Jak co roku, zgodnie z tradycją   uczniowie klasy IIc i IId, którzy uczestniczą w realizacji innowacji pedagogicznej  ,,Dziedzictwo kulturowe regionu (Zwoleń i okolice) w edukacji wczesnoszkolnej” udali  się pod Pomnik Ściana Straceń, aby uczcić pamięć i oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Po przypomnieniu wydarzeń, które miały miejsce  w kwietniu i czerwcu 1944r.  uczniowie zapalili znicze, złożyli kwiaty i symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć poległych.

Marzena Śmietanka, Dorota Chołuj-Borowiecka

 

Narodowe Czytanie

         W sobotnie wrześniowe przedpołudnie duża grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięła udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską w Zwoleniu.

            W trwającym jubileuszowym roku odzyskania niepodległości  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytało 100 zwoleniaków.

              Fragmenty pięknej powieści czytali następujący uczniowie: Karolina Maciąg – klasa 7 c, Patrycja Rybak - klasa 7c, Michał Makowiecki - klasa 7d, Monika Nędzi - klasa 7d, Julita Bdzikot - klasa 8a, Małgorzata Jaskólska - klasa 8a, Oliwia Rutka - klasa 8a, Weronika Zagożdżon - klasa 8a, Zuzanna Oko - klasa 8b, Wiktoria Puchniarz - klasa 8b, Paweł Przepiórka - klasa 8b, Karolina Madejska – klasa 8d, Emilia Chołuj - klasa 3a,Patrycja Choroś -klasa 3a,  Wiktor Chmurzyński - klasa 3b,  Wiktoria Kowalska -klasa 3b, Wiktoria Matyga - klasa 3b, Amelia Wilkiewicz - klasa 3b oraz nauczyciele: Małgorzata Gogacz, Justyna Kaczmarczyk, Renata Kramarczyk, Elżbieta Kramek, Justyna Orłowska, Agnieszka Śmietanka, Marzena Śmietanka, Sylwia Wolska.

               Każdy z uczestników Narodowego Czytania otrzymał pamiątkowy dyplom, którego motto brzmi „Dumni z Polski”.

Małgorzata Gogacz

 

 

Inauguracja roku szkolnego 

3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019. Po wprowadzeniu sztandarów Pani Dyrektor – Elżbieta Wargacka przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Sukcesów w nowym roku szkolnym życzyli: Pani Burmistrz – Bogusława Jaworska, Przewodniczący Rady Powiatu – Edward Rybak i Przewodniczący Rady Rodziców – Paweł Kaca. Następnie uczniowie ze swoimi wychowawcami spotkali się w salach.

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise