Panorama2.jpg
 

Wycieczki szkolne 2018/2019

 

„W Pacanowie kozy kują….”

W środę 12 czerwca 2019 r. wybraliśmy się do Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Po obejrzeniu kilku bajek w kinie „Szkatułka” , przystąpiliśmy do zwiedzania bajkowej krainy, gdzie czekały na nas liczne atrakcje. Rozpoznawaliśmy przedmioty pochodzące z różnych bajek. Udaliśmy się w podróż zaczarowanym pociągiem (m.in. pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos). W czarodziejskim lesie kwiaty do uszka opowiadały bajki. Była też okazja zobaczenia co kryje się po drugiej stronie lustra. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do ogrodu, gdzie mogliśmy pobiegać i pobawić się na placu zabaw. Wielką atrakcją były warsztaty z użyciem ciekłego azotu, które pokazały jak zastosować naukę w codziennym życiu. Ich finałem były lody o smaku czarnej porzeczki. Pyszne.

 

Uczniowie klasy Ia i Ie
z wychowawcami
Urszulą Polak i Anną Sitek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwudniowa eskapada Va i Vc

Tym razem uczniowie klasy Va oraz Vc wraz z opiekunkami wyruszyli na południe kraju. Wyjechali wczesnym rankiem 10 czerwca. Pierwszego dnia podziwiali piękno Ojcowskiego Parku Narodowego. Najpierw zamek w Pieskowej Skale oraz imponującą Maczugę Herkulesa. Potem był spacer Doliną Prądnika i godzinna wspinaczka przez las do Groty Łokietka. Receptą na upał okazało się wieczorne zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”. Ta atrakcja spodobała się piątoklasistom najbardziej. Szczególnie Kaplica św. Kingi. Drugi dzień upłynął na podziwianiu zabytków Krakowa – w programie był Wawel z Katedrą, grobami królewskimi, Dzwonem Zygmunta i Smoczą Jamą, ale także Sukiennice i rynek. Jakże inaczej zabrzmiał w południe hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej! Mimo rekordowych temperatur wieczorem zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia.

Wychowawczynie: Danuta Imańska i Agnieszka Chołuj

 

 

Podziwiamy piękno Gór Świętokrzyskich

W czwartek 30 maja wybraliśmy się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie zabytków, szlaków, ważnych obiektów, a także walorów przyrodniczych tego regionu. Pierwszy przystanek miał miejsce w Hucie Szklanej, skąd stylową kolejką, której trasa wiedzie przez Świętokrzyski Park Narodowy, dotarliśmy na Święty Krzyż. Tam zwiedziliśmy multimedialne Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w zabytkowym budynku będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa ojców benedyktynów. Poznaliśmy faunę i florę Puszczy Jodłowej oraz historię najstarszych gór w Polsce. Następnie podziwialiśmy wnętrze bazyliki mniejszej pw. Św. Trójcy. Obejrzeliśmy także eksponaty zgromadzone w Muzeum Misyjnym. Po wyjściu obserwowaliśmy panoramę Gór Świętokrzyskich. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Do autokaru zjechaliśmy kolejką i wyruszyliśmy przez Kielce do Chęcin. Po drodze słuchaliśmy ciekawych opowieści pana przewodnika. W Centrum Nauki Leonardo da Vinci mogliśmy, poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów, poznać jak funkcjonuje ludzki organizm. Następnie zjedliśmy pyszny obiad i pojechaliśmy do Zagnańska obejrzeć słynny pomnik przyrody ożywionej jakim jest Dąb Bartek. Zrobił on na nas niesamowite wrażenie. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Zwolenia.

Uczniowie kl.2 c i 2 d

 

 

 

Wycieczka do Sandomierza

28 maja 2019 roku uczniowie klasy 1b i 1c wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Sandomierzu. Miasto to znajduje się na siedmiu wzgórzach nad brzegiem Wisły, stąd określane jest jako „mały Rzym”. Po przyjeździe zwiedzaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną. Jest to połączony zespół dawnych miejskich piwnic i składów. Poznaliśmy legendę o Halinie Krępiance, która uratowała miasto przed najazdem tatarskim. Potem oglądaliśmy panoramę Sandomierza z Bramy Opatowskiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Kościoła Ducha Świętego. Spacerowaliśmy również po sandomierskim rynku oglądając z każdej strony gotycki Ratusz. Zrobiliśmy kilka fotografii i kupiliśmy pamiątki. Głodni poszliśmy na obiad, który zjedliśmy ze smakiem. Niespodzianką okazał się deser w postaci lodów. Najedzeni udaliśmy się do Zbrojowni rycerskiej, gdzie rycerz Łukasz w ciekawy i dowcipny sposób opowiedział nam o zbrojach z różnych epok. Niektórzy z nas chętnie przymierzali hełmy i kolczugi. Obejrzeliśmy i dotknęliśmy również narzędzia tortur. Ze zbrojowni poszliśmy do Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pomimo remontu zobaczyliśmy piękny ołtarz główny, organy i sklepienie katedry. Podziwiając piękny widok na Wisłę, której wezbrane wody niestety udaremniły nam rejs statkiem poszliśmy zwiedzić zamek. To był nasz ostatni punkt programu. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia.

Ewa Borowiecka

 

 

 

Wycieczka z magią w tle

6 maja 2019 roku byliśmy na wycieczce w Magicznych Ogrodach. Znajdują się one w miejscowości Trzcianki koło Janowca. Dzień był chłodny, ale na szczęście nie padał deszcz. Po wejściu do Magicznych Ogrodów poznaliśmy historię ich powstania. Dawno, dawno temu, na Wietrznej Górze, mieszkało dwóch magów: Zoran i Arag. Jako młodzieńcy przyjaźnili się i wspólnie podróżowali po świecie. Jednak po pewnym czasie ich drogi rozeszły się, bo różnili się zainteresowaniami. Zoran zbierał okruchy dobra do swoich zaklęć – zgłębiał tajniki białej magii, Arag zaś – mrok i siłę; zgłębiał tajniki magii czarnej. Pewnego dnia Zoran otrzymał prezent – tajemną księgę, która zachęciła go do stworzenia wokół siebie niezwykłego świata – ogrodu. Z biegiem lat ogród piękniał i powiększał się. Zaczęły przybywać do niego magiczne istoty z całego świata. Przybyła też dobra czarodziejka Tuuli. Zoran zakochał się w niej. Okrutny mag Arag nie mógł znieść piękna Magicznych Ogrodów i widoku zakochanej pary. Zaczął robić wszystko, żeby zniszczyć szczęście Zorana. I tak zaczęła się walka dobra ze złem. Jak się zakończyła? Trzeba przeczytać książkę…

Po wysłuchaniu historii zaczęliśmy zwiedzać znajdujące się tu atrakcje. Na początku weszliśmy do Zamku Wróżek, w którym dominują zjeżdżalnie: krótsze, dłuższe i zakręcane (te budzą lęk). Nazjeżdżaliśmy się… do syta. W pobliżu było drzewo Skrzata. Gdy wcisnęło się guzik, drzwiczki w drzewie otwierały się i Skrzat zaczynał mówić. Potem poszliśmy na Marchewkowe Pole z zajączkami, gdzie pani Renatka zrobiła nam zdjęcia. Przy alejkach, którymi chodziliśmy do kolejnych krain, kwitły przepiękne tulipany o różnych barwach i gatunkach. Można patrzeć na nie bez końca… W pobliżu była Osada Bulwiaków. Zwiedziliśmy ją jeżdżąc kolejką. W kuchni Bulwiaków przyrządzaliśmy potrawy. Chodziliśmy tunelami pod ziemią i mostami nad ziemią. Oglądaliśmy gadające i mrugające oczami drzewa, różne stwory, dinozaury, kolorowe domki i ptaki. Mogliśmy się huśtać na huśtawkach o różnych kształtach i konstrukcjach. Nie zapomnieliśmy o kupieniu pamiątek. Zjedliśmy też smaczny dwudaniowy obiad z dodatkiem kompotu. Na zakończenie poszliśmy poskakać na trampolinach i porobić „wygibasy” na jednym z placów zabaw. 

To była pełna wrażeń wycieczka. Nigdy jej nie zapomnimy. Nie zapomną jej też dzieci z oddziały specjalnego, które były z nami razem ze swoimi Paniami.

Dzieci z oddziału 0d i 0f z wychowawcami

 

 

 

W hucie szkła

Dnia 3 kwietnia 2019r. pojechaliśmy na wycieczkę do Makowa. Jej celem było zwiedzanie huty szkła Solbika. Najpierw poszliśmy na halę produkcyjną, aby zobaczyć, jak hutnicy z plastycznej masy formują odpowiednie kształty swoich wyrobów.Widzieliśmy jak hutnik trzymał w ręku długą, cienką rurkę, na którą nabrał małą porcję masy szklanej. Następnie dmuchał w szklaną rurkę i na jej końcu powstała bańka. Wydmuchaną bańkę hutnik włożył do drewnianej formy, która nadała jej odpowiedni kształt. Uformowane wyroby są wkładane do specjalnych pieców, tzw. odprężarek. Proces ten decyduje o trwałości i odporności szkła. Z hali produkcyjnej poszliśmy do hali polerowania. Tam panie czyściły szkło. Gotowe wyroby były sortowane i pakowane ręcznie w kartony.

Pod koniec wycieczki pani przewodnik przyniosła nam kosz cukierków i małe szklane pojemniczki na sól i pieprz, które będą ozdobą naszych wielkanocnych koszyczków. Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ nigdy nie byliśmy w hucie szkła a zdobyliśmy tam dużo ciekawych informacji. Po posiłku w McDonaldsie bardzo zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia. 

                                    Uczniowie klasy Ia i Ie z wychowawcami

Urszulą Polak i Anną Sitek

 

                               

 

Wycieczka do Radomia

W dniu 26 marca byliśmy na wycieczce w Radomiu. W kinie Helios obejrzeliśmy film „Kordi psiak królowej”, który nam się bardzo podobał. Zapamiętamy przesłanie filmu, że „przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę”. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Radomskiej. Na warsztatach muzealnych dowiedzieliśmy się o zwyczajach ludowych i tradycjach związanych z Wielkim Postem i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy z nas pod okiem instruktora wykonał radomską palmę wielkanocną. Po posiłku w Mc Dolnald’s zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia. Już planujemy kolejną wycieczkę.

Uczniowie klasy 1b i 1c z wychowawczyniami

Ewą Borowiecką i Bożeną Solecką

                                

 

Wiosenna wycieczka piątoklasistów

            15 marca uczniowie klasy 5a i 5c pod opieką nauczycieli wybrali się do Radomia. Wyjazd był prezentem z okazji Dnia Kobiet. Moc atrakcji w Parku Trampolin nie pozostawiła obojętnym nikogo, kto lubi ruch i akrobacje. Ten punkt programu spodobał się najbardziej! Później byliśmy gośćmi Muzeum Malczewskiego. Zwiedziliśmy interesującą wystawę o zwierzętach polskich parków narodowych i wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych – samodzielnie wykonane futerkowe magnesy zwierząt na zawsze pozostaną miłą pamiątką po tej wycieczce. Zapoznani z malarstwem J. Malczewskiego na godzinie z wychowawcą uczniowie obejrzeli radomską kolekcję jego obrazów. Żywo reagowali na znane sobie dzieła. Po lekkim posiłku w McDonaldsie bardzo zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia.

 

Danuta Imańska, Agnieszka Chołuj

 

 

 

Znów w Radomiu

12 grudnia 2018 roku po raz drugi pojechaliśmy do Radomia. Pierwszym celem naszej wycieczki był teatr. Niektórzy z nas nigdy wcześniej nie byli w teatrze, więc wszystko było w nim ciekawe. Przedstawienie „Daszeńka” było przeurocze! Opowiadało o piesku, którego ktoś podrzucił pod drzwi mieszkania, w którym mieszkało trzech dżentelmenów. Na początku panowie chcieli się go pozbyć, ale w końcu został z nimi. Szczeniaczek wymagał bezustannej troski. Mężczyźni zajmowali się pieskiem najpierw z trudem, a potem z ochotą i miłością do Daszeńki. Gdy suczka była już na tyle duża, że można było ją zostawić w domu samą i iść do klubu golfowego, okazało się … że nie można. Bo w koszyku, oprócz mamusi, dżentelmeni znaleźli sześć małych Daszeniek. To przedstawienie nauczyło nas, że machający ogonkiem piesek, to nie tylko radość, lecz i obowiązek.

Po wyjściu z teatru pojechaliśmy do Hula Parku. Tam zjedliśmy smaczną pizzę, wypiliśmy sok jabłkowy i zaczęliśmy radosne zabawy. Bawiliśmy się dwie godziny. Szczęśliwi dotarliśmy do Zwolenia o godzinie 15.00. Cieszymy się, że byliśmy na tej wycieczce.

Dzieci z oddziału 0d i 0f z opiekunami

 

U Mikołaja

6 grudnia uczniowie Ia i Ie bardzo wesoło spędzili czas na wycieczce szkolnej do Radomia. Najpierw  w kinie Helios obejrzeli zabawną, pełną ciepła, komedię „Grich”. Opowiadała ona o mieszkańcach Ktosiowa , którzy ze zniecierpliwieniem oczekują świąt Bożego Narodzenia. Ich sąsiad z góry Grinch, zielony stwór, wręcz przeciwnie – nie znosi świąt i nie zamierza dopuścić do tego, by ktokolwiek się nimi cieszył. Nie jest w stanie zdzierżyć kolędowania, obdarowywania i wspólnej radości, planuje zatem okraść domy z prezentów od Świętego Mikołaja. W drogę wchodzi mu jednak dziewczynka, Cindy Lou…

Później udaliśmy się do Hula Parku. Tam bawiliśmy się z syrenką Ariel i jej pomocnikami uczestnicząc w baśniowej historii o pięknie muzyki, a także o tym, że nigdy nie należy poddawać się losowi  i zawsze dążyć do szczęścia. Braliśmy udział w wielu konkursach z nagrodami. Kiedy zjawił się Mikołaj zaprezentowaliśmy mu swoje umiejętności, za co otrzymaliśmy worek cukierków. Po słodkim poczęstunku przeszliśmy do sali wyposażonej w trzypoziomową konstrukcję, armatki pneumatyczne, baseny z kolorowymi kulkami, wolnostojące zestawy zabawowe z mini zjeżdżalniami, duże miękkie klocki z gąbki, piłki do skakania, samochodziki - bujaki, tunel oraz zabawki miękkie – pluszaki.  Zabawom nie było końca. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na przekąskę do McDonalda, gdzie spotkała nas miła niespodzianka - loteria fantowa. „Było super! „ Szkoda, że już wracamy” itp. takie komentarze było słychać w autokarze w drodze powrotnej.

Wychowawcy: Urszula Polak i Anna Sitek

                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Dzień pełen wrażeń i emocji

5 grudnia 2018r. uczniowie klas IIc i IId udali się na wycieczkę do Radomia.  Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w kinie. Tam otrzymaliśmy prezent w postaci czapki Św. Mikołaja oraz braliśmy udział w konkursach.   Film pt. ,,Czarodziejka Lili ratuje Święta” utwierdził nas w tym,  że oprócz prezentów ważna jest rodzinna atmosfera oraz to, żeby spędzić je w rodzinnym gronie.  Następnie udaliśmy się do  Centrum Zabaw  Hula ParkTam odwiedziliśmy podwodny świat syrenki Arielki.   Razem z nią i jej przyjaciółmi bawiliśmy się przy muzyce i  uczestniczyliśmy w różnych konkursach. Nie zabrakło również  wizyty Świętego Mikołaja, który wręczył nam słodkie upominki. Pełni wrażeń udaliśmy się do sali zabaw. Tam to dopiero się działo. Dużym powodzeniem cieszyła się mała karuzela, na której chętnie robiliśmy  sobie zdjęcia.

Uczniowie klasy IIc i IId

 

 

 

Uczniowie klasy 4e i 4f na tropie zagadek historycznych

29 listopada 2018 roku uczniowie klasy 4e i 4f wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Towarzyszył nam pilot, a na miejscu spotkaliśmy się z Panią Anią - naszą przewodnik. Wyjechaliśmy około godziny 7.00. Mimo wczesnej pory wszystkim dopisywały dobre humory. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik. Rozwijaliśmy swoją wiedzę i zainteresowania poprzez wykonywanie doświadczeń na różnych przyrządach i maszynach.  Dotyczyły one m.in.: funkcjonowania zmysłów, budowy ciała człowieka, zjawisk fizycznych. Po przedpołudniu pełnym wrażeń przyszedł czas na obiad w restauracji mieszczącej się w  budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

   Kolejnym elementem naszej wycieczki był spacer po Warszawie. Zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, pomniki: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz Małego Powstańca. Następnie przeszliśmy do Muzeum Warszawy. Tam czekały na nas niesamowite wyzwania i zagadki do rozwiązania. Zostaliśmy podzieleni na sześć grup, z których każda   otrzymała inne  zadania do wykonania. Na podstawie planu budynku muzeum musieliśmy trafić w wyznaczone miejsce, po drodze szukając informacji i wskazówek dotyczących kolejnych poleceń. Zajęcia były bardzo interesujące, gdyż oprócz zdobywania wiedzy mogliśmy dotykać eksponatów, poznać ich historię i pochwalić się swoją wiedzą - czym wzbudziliśmy podziw przewodników.

To były dla nas niezapomniane wrażenia mimo tego, że w stolicy byliśmy kolejny raz, to za każdym razem odkrywamy w niej coś nowego. Zatem co nam pozostaje. Czekamy na kolejną wycieczkę! 

Lucyna Gorczyca, Dorota Wolszczak

 

 

Chcecie bajki? Oto bajka…

Wizyta w Teatrze Andersena

            28 listopada 2018 roku uczniowie klas trzecich oraz ich wychowawcy odwiedzili Lublin. Głównym punktem wycieczki był spektakl pt.„Pchła szachrajka” w teatrze dla dzieci. Przedstawienie było bardzo zabawne. Było dużo ruchu, światła i magicznych sztuczek. W każdej niemal scenie były efekty specjalne o które zadbał profesjonalny iluzjonista. Ważną rolę w przedstawieniu pełniła scenografia, nawiązująca do dwudziestych ubiegłego stulecia. Akcja przedstawienia rozgrywała się w pociągu, w którym między Warszawą a Wrocławiem spotkała się grupa niezwykłych pasażerów. Absurdalne przygody i szachrajstwa tytułowej Pchły są niezliczone. Wpada ona z jednych tarapatów w drugie, ale z każdej sytuacji udaje jej się wyjść bez opresji.
        Po spektaklu pojechaliśmy do Centrum Rozrywki dla Dzieci „Koziołek”. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji, które zapewniły doskonałą zabawę i niezapomniane wrażenia. W drodze do domu zjedliśmy obiad. Najedzeni i rozradowani wróciliśmy do Zwolenia.

 

Odwiedziliśmy stolicę

W środę 24 października uczniowie Va i Vc miło spędzili czas na wycieczce szkolnej do Warszawy. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę postanowiliśmy zacząć od wizyty na Placu Piłsudskiego, by uczcić pamięć zasłużonych Polaków. Najpierw podeszliśmy do Pomnika Smoleńskiego, następnie do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wysłuchaliśmy informacji nauczyciela historii. Odszukaliśmy płytę z napisem: „Zwoleń 15 VI 1946” na cześć żołnierzy poległych w bitwie z Rosjanami. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Później byliśmy w ogrodach na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i podziwialiśmy stolicę z góry. O 11.30 weszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. To była okazja, żeby nauczyć się wielu rzeczy z różnych dziedzin, samodzielnie wykonać ciekawe doświadczenia. W planetarium obejrzeliśmy program w 3D „Jesteśmy kosmitami” i na trzecim piętrze zwiedziliśmy wystawę pt. „Ziemia”. Potem przyjrzeliśmy się z bliska pomnikowi warszawskiej Syrenki. Obiad zjedliśmy w restauracji Rewers. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na przekąskę do McDonalda. „Było super!”, „Uważam, że warto odwiedzić nie tylko Centrum Nauki Kopernik, a całą Warszawę, ponieważ jest wspaniała!” – takie oceny uczniowie wystawili wycieczce po powrocie.

Wychowawczynie kl. Va i kl. Vc

 

 

Wycieczka do Lublina klasy 1b i 1c

            We wtorek 23 października 2018 roku uczniowie z klasy 1b i 1c wraz   z wychowawcami byli na wycieczce w Lublinie. W teatrze H.Ch. Andersena obejrzeliśmy spektakl „Szewczyk Dratewka”. Ta znana historia dzielnego Szewczyka Dratewki, który swoim sprytem pokonuje złego smoka tym razem została opowiedziana w kuchennej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów,   w towarzystwie smaków i zapachów. Wszystkie bajkowe postacie powstały na oczach dzieci z warzyw i sprzętów kuchennych. „Bajka do zjedzenia” zachęciła oglądających do tego, by bawić się w teatr używając prostych domowych przedmiotów. Po spektaklu pojechaliśmy do Centrum Zabawy „Koziołek”, gdzie dzieci doskonaliły swoją sprawność fizyczną. Po tych atrakcjach zjedliśmy wspólnie smaczny obiad. W drodze powrotnej do Zwolenia już planowaliśmy kolejną wycieczkę.

E. Borowiecka, B. Solecka 

 

 

 

Wycieczka do Radomia klasy 4c i 4g

Dnia 19 października klasa IVc oraz IVg wraz z opiekunami: panią Bogumiłą Chołuj, Justyną Kaczmarczyk oraz Iloną Molendowską wybrała się  do Radomia. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Multikino, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Biały Kieł ”w reżyserii Alexandra Espigaresa. Opowieść zwierzaka, który odłącza się od rodziny i przeżywa mnóstwo różnych przygód bardzo nas zaciekawiła i wzruszyła. Po tak udanej projekcji zatrzymaliśmy się w McDonald'sie i przy wspólnym posiłku dzieliliśmy się wrażeniami z obejrzanego filmu. Następnie przejechaliśmy do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie obejrzeliśmy ciekawą i na pewno na długo zapadającą w pamięć wystawę pt. „Barwy dziecięcych losów. Bohaterowie lektur szkolnych”.Na wystawie pokazana została m.in. polska wieś, gdzie mieszkał Janko Muzykant, Antek czy Tadeusz – bohaterowie nowel. W tym miejscu odtworzona została wiejska chata z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku i narzędziami. Jednym z eksponatów była katarynka - tytułowy instrument z nowelki Bolesława Prusa. W innym miejscu można było zobaczyć, jak wyglądała szkolna klasa z przełomu XIX i XX w., co  było nawiązaniem do takich lektur szkolnych jak: „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza czy „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego. W szkolnej sali znajdowały się drewniane ławki z otworami na kałamarze, drewniana tablica, teczki na książki, podręczniki, stare mapy szkolne, zdjęcia uczniów z przełomu wieków, a także nieodłączny element wychowawczy tej epoki, czyli wisząca na ścianie tzw. dyscyplina oraz worek wypełniony grochem, na którym uczniowie mogli poklęczeć, lecz tym razem nie za karę. Przywołana także została rodzina Borejków, czyli bohaterowie „Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. W mieszkaniu z przełomu lat 70. i 80. XX w. pojawiły się typowe dla tej epoki sprzęty: adapter, rzutnik zdjęć, czarno-biały telewizor, syfon czy radziecki mikser. Inne ciekawe ekspozycje dotyczyły lektur: "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa, zaś dwie najbardziej przykuwające uwagę, barwne i kolorowe poświęcone" Alicji w Krainie Czarów" Levisa Carrola oraz "Małemu Księciu" Antoine'go de Saint-Exupery'ego. Po tak interesującej wyprawie przez lektury szkolne, udaliśmy się na warsztaty, gdzie musieliśmy wykazać się dużą kreatywnością i z drewnianych łyżek wyczarować ulubionego bohatera literackiego.

Jak się okazuje - zdobywamy wiedzę nie tylko w szkole!  

                                                 Ilona Molendowska

 

Z wizytą w Lublinie

9 października 2018 roku  dzieci z oddziału przedszkolnego 0c i 0e wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Lublina.

Najpierw udaliśmy się do centrum zabawy ,,Koziołek”. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą  grupę i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas  pobytu w sali. W sali niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych, aby ją pokonać. 

Następnie udaliśmy się do teatru, gdzie z wielkim zainteresowaniem  obejrzeliśmy  sztukę pt: ,,Księga dżungli” noblisty Rudyarda Kiplinga,  jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści. Okazało się, że ,,Księga dżungli ‘’ to nie jest (albo nie tylko) kolorowa, radosna opowieść o zwierzątkach. To historia, która – oprócz wciągającej i efektownej fabuły – zawiera w sobie moc rytuału i mądrość zawartego w nim przesłania. To historia o poszukiwaniu tożsamości oraz próbie zrozumienia i oswojenia tego, co inne. To zaś – w dzisiejszym, pełnym ksenofobii, rasizmu i postępującego nacjonalizmu świecie – wydaje się tematem trudnym, ale też niezwykle aktualnym.

Przedstawienie z przerwą trwało 2 godziny i było piękne. Dzieci były zachwycone. Najbardziej podobała im się gra świateł, dekoracje. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka i postacie piękne, a zarazem przerażające. Dla wielu była to pierwsza wizyta w teatrze. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzane przedstawienie.Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!

Po tych wszystkich atrakcjach z nieukrywaną radością pojechaliśmy  do restauracji, gdzie w pięknej sali bankietowej czekał na nas pyszny obiad.

 

Podczas drogi powrotnej na twarzach nie było widać zmęczenia a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…

                                                                     Wychowawcy: A.Duliasz, A.Dmuchowska

 

 

Nasza pierwsza wycieczka

 

10 października 2018 roku byliśmy na wycieczce w Radomiu. Była to pierwsza nasza wycieczka. Długo na nią czekaliśmy. Najpierw pojechaliśmy do Multikina, gdzie obejrzeliśmy film „Mała Stopa”. Jest to film animowany. Opowiada historię młodego Yeti, który znajduje coś, co według niego nie istnieje – człowieka, czyli Małą Stopę. To szalona opowieść o przyjaźni,  odwadze i radości odkrywania. Później pojechaliśmy do parku rozrywki dla dzieci „Kraina Marzeń”. Najpierw zjedliśmy tam pyszny obiad, a potem wspaniale się bawiliśmy. Bawilibyśmy się dłużej, ale musieliśmy wracać do Zwolenia. Już myślimy o następnej wycieczce.

Dzieci z oddziału 0d i 0f

z opiekunami

 

 

Wycieczka do Radomia

 

We wtorek 02.10.2018 r. klasy 4e i 4f wraz z wychowawcami z okazji ,,Dnia chłopaka” udały się na wycieczkę do Radomia. Ważnym elementem programu, nie tylko dla chłopców, okazała się być wizyta w Miejskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Uczniowie zostali podzieleni na II grupy i z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zorganizowanych przez Panów strażaków ciekawych zajęciach-warsztatach. Ponadto pokazali jak na co dzień wygląda ich praca. Ile trudu i wysiłku muszą ponieść dla ratowania ludzkiego życia i życia zwierząt. Mamy nadzieję, że dzięki takim wnikliwym i pouczającym zajęciom niejeden uczeń, czy uczennica w przyszłości wybierze zawód strażaka.

Lucyna Gorczyca

Dorota Wolszczak

 

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise