Panorama3.jpg
 

Nowy rok szkolny 2019/2020 ul. Ludowa 35 - I semestr

 

„Serce pod choinkę”

            W grudniu, jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną pt.: „Serce pod choinkę”. Uczniowie przynieśli słodycze, przybory szkolne, artykuły spożywcze oraz zabawki. Ofiarowane przedmioty przekazaliśmy dla naszych rówieśników z Ukrainy. Dzięki współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu mogliśmy umilić im świąteczny czas i sprawić wiele radości.

            Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w tę szlachetną akcję bardzo serdecznie dziękujemy.

Iwona Siwierska

 

 

Jasełka

 

 

Wigilie klasowe

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie z naszej szkoły organizują wigilie klasowe, podczas których dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wspólnie śpiewają kolędy i raczą się łakociami przygotowanymi przez rodziców.

 

 

Hej kolęda, kolęda...

W czwartek 19 grudnia 2019 roku do klasy 2d przybyła Pani Jadwiga Drab - członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej. Pani Jadwiga w bardzo interesujący sposób opowiedziała o zwyczajach i tradycjach świątecznych w dawnych czasach. Swoją opowieść przeplatała licznymi przysłowiami i śmiesznymi powiedzonkami. Zaprezentowała także strój regionalny z okolic Zwolenia. Od tej chwili każdy z nas już wie, że liczba kolorowych wstążek na spódnicy świadczyła o majętności panny. Na wszystkich wrażenie zrobił piękny, kolorowy haft na rękawach bluzki. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjemnej atmosferze. Na zakończenie było łamanie się opłatkiem, składanie życzeń świątecznych, noworocznych, wspólne kolędowanie, podziękowania oraz zaproszenie na kolejne spotkanie.

Ewa Kochanek

 

 

„Tacy sami” 

            W środę 18 grudnia po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów było uwrażliwienie uczniów na zagadnienia niepełnosprawności oraz zintegrowanie uczniów niepełnosprawnych i ich rodziców ze społecznością szkolną. 

„Tacy sami” to hasło przewodnie tegorocznej uroczystości. Po powitaniu przez prowadzącą uczniowie klasy III d przypomnieli ideę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Następnie obejrzeliśmy część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy I d, którzy zaśpiewali piosenkę „Pokochaj misia” i „Idzie kot”. Duże wrażenie wywarła na wszystkich inscenizacji utworu Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka” w wykonaniu uczniów oddziału specjalnego. Mogliśmy też podziwiać popisy aktorskie uczennicy z klasy Ic, która zaprezentowała wiersz „Miss stonoga”. Po części artystycznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Krajobraz zimowy”. Wszyscy, którzy wzięli w nim udział otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Już po raz kolejny kibice MKS Zwolenianka dla wszystkich niepełnosprawnych uczniów przygotowali świąteczne paczki, które zostały wręczone podczas uroczystości. Wiele miłych słów przekazała wszystkim pani Elżbieta Wargacka - dyrektor szkoły. 

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych pokazały, że dzieci w nasze szkole są otwarte na wspólną pracę i zabawę. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa impreza wzmocniła integrację uczniów oraz zacieranie się barier pomiędzy uczniami niepełnosprawnymi i zdrowymi. 

Organizatorami byli nauczyciele: Marta Baczkowska, Iwona Bartoszek, Halina Borowska, Edyta Cieślik, Dorota Chołuj- Borowiecka, Wioleta Korzeniewska, Anna Kustra, Edyta Malinowska, Barbara Markiewicz, Joanna Mikulska i Michał Stępień.

Dorota Chołuj-Borowiecka

 

 

 

 

Świąteczne stroiki

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Edukacja globalna”. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas – czas pięknie udekorowanych choinek, świątecznych porządków, wyśmienitych potraw czy wspaniałych prezentów. Nikt w tych dniach nie powinien być sam, dlatego w naszej szkole przeprowadzono akcję pomocy ludziom starszym i samotnym, podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zwoleniu. Uczniowie dostrzegając potrzeby drugiego człowieka przygotowali z pomocą nauczycieli stroiki świąteczne. Mamy nadzieję, że piękne stroiki staną się ozdobą wigilijnego stołu i choć na chwilę rozświetlą mroki dnia codziennego.

                                                                                              Katarzyna Liberadzka

 

  

Życzenia świąteczne dla Papieża Franciszka

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły i wyjątkowy. W tę magiczną chwilę wpisali się również uczniowie klasy 5b przygotowując niepowtarzalny list z życzeniami świątecznymi dla Papieża Franciszka. Dzieci przesłały Jego Świątobliwości życzenia bożonarodzeniowe w kilku językach świata - po angielsku, włosku, hiszpańsku i oczywiście po polsku. W naszej korespondencji poprosiliśmy Papieża Franciszka o błogosławieństwo dla całej naszej społeczności szkolnej i parafialnej. Do listu zostały dołączone własnoręcznie wykonane przez uczniów piękne kartki świąteczne oraz widokówki przedstawiające nasze miasto.

Mamy nadzieję, że nasze życzenia przyniosą radość Ojcu Świętemu i z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź z Watykanu.

Iwona Grudzińska

 

 

  

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

10 i 11 grudnia 2019 r. uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas uroczystości obejrzeli przedstawienie pt.: „Królewna się nudzi”. Aktorami w sztuce byli uczniowie z klasy 5f:

Królewna Aldona – Iga Kaczmarczyk,

Matylda – Amelia Fijoł,

Król – Szymon Nowakowski,

Królowa – Gabriela Orłowska,

Wiedźma – Kinga Matyga,

Kot – Amelia Kwiecińska,

Poddana – Maria Krześniak,

Narrator – Konstancja Piotrowska i Gabriela Siwierska

oraz Bibliotekarz - Justyna Kaczmarczyk.

Księżniczka Aldona ciągle jest smutna i znudzona. Swoimi dąsami uprzykrza życie króla i królowej. Król postanawia sowicie nagrodzić człowieka, który sprawi, że księżniczka przestanie się nudzić. Jednak żaden z poddanych swoim prezentem nie potrafi zainteresować znudzonej dziewczynki. Dopiero podstępny plan wiedźmy przynosi zamierzony skutek. Królewna zaprzyjaźnia się Matyldą, siostrzenicą wiedźmy. W ręce dziewczynek trafia tajemnicza mapa. Dzięki niej odnajdują w zamku bibliotekę z wieloma książkami, o której wszyscy zapomnieli. Od tej pory księżniczka nie ma czasu się nudzić ponieważ będzie czytać książki, które pozwolą jej przeżyć tysiące przygód.

Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz złożyli przyrzeczenie czytelnika biblioteki o poszanowaniu książek, które ułatwią im naukę i pracę, wskażą drogę do każdego celu oraz wypożyczyli książki.

 

 

Niezwykły koncert

10 grudnia 2019 r. w naszej szkole wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Kapelmistrzem orkiestry jest Piotr Bąbolewski, kierownictwo nad musztrą paradną sprawuje Tomasz Chwaliński, funkcje instruktorów w zespole pełnią Angelika Toporek i Tomasz Chowiera. W hali sportowej społeczność szkolna obejrzała efektowny pokaz musztry paradnej oraz wysłuchała koncertu kolęd bożonarodzeniowych. Nadmienić należy, że w składzie orkiestry oraz zespołu mażoretek występuje wielu naszych obecnych uczniów lub absolwentów szkoły.

  

 

Nasze spotkanie z Mikołajem

5 grudnia 2019 roku, w wigilię imienin Mikołaja, poszliśmy do zwoleńskiego miejsca zabaw: To Tu Kawa i Zabawa, żeby miło spędzić czas. Najpierw bawiliśmy się pod kierunkiem Pani Elf, a później „szaleliśmy” sami. Niespodziewanie zjawił się Mikołaj. Niósł duży worek z prezentami. Powitaliśmy go wierszykiem, którego nauczyliśmy się w szkole i zaśpiewaliśmy piosenkę razem z Panią Elf. Bardzo ładnie się zaprezentowaliśmy, bo Mikołaj był zadowolony. Siadł na fotelu i zaczął rozdawać prezenty. Przy odbiorze prezentu od Mikołaja każdy z nas wręczał prezent Mikołajowi – laurkę przygotowaną w szkole. Mikołaj bardzo się cieszył, bo rzadko otrzymuje prezenty. Po zrobieniu zdjęć z Mikołajem wróciliśmy do zabawy. Pani Elf malowała nam ozdoby na buziach. Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku. To był niezapomniany dzień! 

Dzieci z oddziału 0b z wychowawczynią – Hanną Furga

 

 

Szkoła pamięta... 

 

           Październik i listopad to miesiące, w których w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby, odwiedzamy lokalne miejsca pamięci.Zapalamy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii, na grobach swoich bliskich oraz osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności lokalnej. W bieżącym roku nasza szkoła włączyła się do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła pamięta” i jak co roku zorganizowała wiele działań upamiętniających tak ważne dla nas postaci i wydarzenia. Szczegółowe informacje o akcji znajdują się w zakładce „Szkoła pamięta”.

 

Wolontariusze z szóstej a

            Od września, już trzeci rok z rzędu, uczniowie i uczennice z klasy VIa w ramach wolontariatu czytają książki, wiersze, bajki. W poniedziałkowe popołudnia odwiedzają dzieci z oddziału Ie. Odkrywają przed młodymi słuchaczami magię ukrytą w pięknych słowach, zachęcają do sięgania po lektury. Uczą miłości do literatury pięknej i mądrego spędzania czasu.  Wychowawczyni Pani Agata Dmuchowska i pierwszoklasiści zawsze bardzo radośnie witają gości z VIa. Dzieci słuchają czytania z uwagą. Odpowiadają na pytania i same pytają, na przykład o przygody Koziołka Matołka... W roli wolontariuszy świetnie sobie radzą Oktawia, Zosia, Karol, Kuba, Milena, Marysia, Jakub, Marta, oraz dwie Wiktorie i dwie Karoliny. Oni wiedzą, że warto bezinteresownie robić coś dla innych.

Danuta Imańska – opiekun Wolontariatu Czytelniczego 

 

 

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole

W dniach 18 - 24 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to międzynarodowa inicjatywa obywatelskiego kształcenia i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jest odpowiedzią na rzeczywistość życia w globalnym świecie. To rodzaj edukacji, który pomaga ludziom w nim żyć, czuć się za niego odpowiedzialnymi i wspólnie uczyć się jak zmieniać świat na lepsze.

W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Pobudka to ostatni dzwonek dla klimatu”. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w licznych warsztatach obrazujących zmiany klimatyczne w naszym kraju jak również na świecie, nauczyli się w jaki sposób mogą wpływać na zmiany klimatyczne. Odbyło się wiele ciekawych działań, akcji, prelekcji i pogadanek.

Nauczyciele zaangażowani w projekt

 

 

Konkurs tańca o puchar Burmistrza

           28 listopada w Kinie Świt odbył się I Andrzejkowy Konkurs Tańca Amatorskich Zespołów Tanecznych o „Puchar Burmistrza Zwolenia”. W tym wydarzeniu wzięło udział blisko 400 uczestników. Naszą szkołę reprezentował Zespół Cheerleaderek pod kierunkiem Pani Moniki Matygi.

Dziewczęta swoje umiejętności taneczne rozwijają w szkole na zajęciach pozalekcyjnych w ramach innowacji pedagogicznej. Cheerleaderki rywalizowały z grupami tanecznymi z Puław, Kozienic i Skaryszewa.    Po  ciężkich  zmaganiach   nasze  tancerki  odniosły  ogromny  sukces,  zajmując  II miejsce.

Po wręczeniu nagród jeden z rodziców cheerleaderek - Pan Paweł Kaca zaprosił cały zespół na pizzę do restauracji Rozmaryn, za co serdecznie dziękujemy.

Skład Szkolnego Zespołu Cheerleaderek:

kl.Vf - Kinga Matyga, Iga Kaczmarczyk, Amelia Fijoł, Amelia Kwiecińska, Gabrysia Orłowska, Gabrysia Siwierska, Marysia Krześniak, Wiktoria Sałbut, Konstancja Piotrowska, Amelia Chachlowska;

kl. Vb - Nina Kaca, Natalia Gnysińska, Julia Jaroszek, Magda Dziadosz, Nikola Czarkowska.

Monika Matyga

 

 

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

25 listopada 2019 roku odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W tym ważnym dla nich dniu pierwszakom towarzyszyli licznie przybyli goście oraz rodzice. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne przed zgromadzoną publicznością, zaproszonymi gośćmi, dyrekcją naszej szkoły, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas. Wspaniałym występem artystycznym udowodnili, że są gotowi na bycie uczniem. Ślubując na sztandar szkoły obiecały, że będą pilnie się uczyć, wzorowo zachowywać oraz dbać o dobre imię szkoły.

Pasowania dokonały Pani dyrektor Elżbieta Wargacka oraz Pani Barbara Madej i Pani Bożena Kaczmarczyk. Od tej pory 115 dzieci z pięciu klas stało się pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy od Rady Rodziców oraz medale ufundowane przez Małgorzatę i Marcina Oleksików.

Renata Kaczmarczyk

 

 

Pokochaj Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji  uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w bibliotece szkolnej.  Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania „Sto lat” bohaterom spotkania – wszystkim misiom przyniesionym przez dzieci na tę uroczystość. Po wysłuchaniu historii powstania maskotki oraz zwyczajów niedźwiedzi przyszedł czas na zabawy. Uczniowie chętnie opowiadali historię swojej pluszowej zabawki. Dużo radości dostarczyło dzieciom rysowanie  misiów z zawiązanymi oczami. Nie obyło się bez piosenki „Jadą, jadą misie” oraz rymowanki Kubusia Puchatka. Podczas świętowania towarzyszyły nam postacie z książki „Kubuś Puchatek”. W tytułowego bohatera wcielił się Aleksander Czachurski a w Kłapouchego – Krzysztof Jamka z klasy 3c. Na zakończenie zajęć dzieci wymieniły niedźwiedzie uściski oraz otrzymały słodką niespodziankę.

 

„Teatr Jednego Wiersza”

21 listopada 2019r. w kinie Świt w Zwoleniu odbyła się druga edycja konkursu ,,Teatr Jednego Wiersza”. Na scenicznych deskach swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali młodzi artyści ze szkół całego powiatu zwoleńskiego. Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją do oswojenia się ze sceną, a co za tym idzie nabrania pewności siebie i zdobywania nowych, ciekawych doświadczeń. Uczestnicy konkursu przedstawili małe formy teatralne. Nie zabrakło ciekawych rekwizytów i barwnych strojów. Do konkursu przystąpiło 40 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych. W drugiej kategorii wiekowej klas I-III naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

klasa Ia - Lena Wrześniewska, Julia Łupina - wych. Bożena Cieloch,

klasa Ic - Hanna Gregorczyk - wych. Anna Duliasz,

klasa Id – Michał Kapciak, Amelia Skowrońska - wych. Halina Borowska,

klasa Ie - Hanna Makuch - wych. Agata Dmuchowska.

II miejsce zdobyła Hanna Gregorczyk z klasy Ic.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie starały się zaprezentować jak najpiękniej i zachwycić swoim występem zarówno publiczność jak i jury. Zgodnie z głównym przesłaniem tego konkursu dbały nie tylko o czystość wymowy i poprawną dykcję, ale również (a może przede wszystkim) o ruch sceniczny, odpowiednie gesty i mimikę oraz umiejętne wykorzystanie rekwizytów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, maskotki oraz słodki poczęstunek.

Anna Duliasz

 

Jesień w oddziale

Jesień nie musi być smutna i szara. Dzieci potrafią wykonać własnoręcznie piękne ozdoby jesienne oraz plastycznie ukazać to co w niej piękne i niepowtarzalne. Każde kreatywne zajęcia dają wiele radości, zabawy oraz uczą coś nowego.

Marta Baczkowska

 

 

Kulinarne środy

To co lubimy robić w środy najbardziej to tworzyć niesamowite i niepowtarzalne smaczne przekąski. Dzieci z ochotą wykonują kanapki, pieką tosty, robią sałatki. Dla każdego coś smacznego. Każdy uczeń znajdzie swoje ulubione smaki i nauczy się podstawowych zasad zdrowego żywienia.

Edyta Malinowska

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie z Oddziału Specjalnego również włączyli się w obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Ubrani odświętnie z własnoręcznie wykonanymi kotylionami odśpiewali 8 listopada o godzinie 11.11 z całą społecznością szkolną „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wioleta Korzeniewska

 

 

Spotkanie z lekarzem weterynarii w klasie 5b

               We wtorek 5 listopada 2019 r. do naszej szkoły na zaproszenie uczniów klasy 5b przybył Pan Michał Dzik, lekarz weterynarii, na co dzień pracujący w gabinecie dla zwierząt w Zwoleniu. Celem spotkania było poznanie pracy lekarza weterynarii, pogłębienie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt.

      W pierwszej części spotkania Pan doktor opowiedział uczniom o wiedzy i umiejętnościach, jakie musimy zdobyć, by móc pracować w tym zawodzie. Dowiedzieliśmy się także o niebezpieczeństwach związanych z tą pracą oraz o jej zaletach i wadach. W kolejnej części uczniowie poznali reguły opieki nad zwierzętami, uzyskali informacje o konieczności szczepień i właściwych zasadach żywienia naszych pupili. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, szukali odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości dotyczące pielęgnacji zwierząt, chorób, czy sposobów leczenia. Opowiadali o zwierzętach, które mają w domu, zasypywali Pana Michała różnymi pytaniami np. jak przeprowadza się operacje dużych zwierząt, co powinny jeść szczeniaczki, które rasy psów są rzeczywiście niebezpieczne? W ostatniej części spotkania Pan doktor przekazał uczniom informacje o rozpoczynajacej się niebawem w Zwoleniu akcji na rzecz bezdomnych zwierząt. Zbierane będą wszelkie akcesoria, które pomogą tym zwierzętom bezpiecznie przetrwać zimę. Na zakończenie uczniowie podziękowali za niezwykle interesujące spotkanie oraz wręczyli upominki zarówno dla Pana doktora, jak i jego podopiecznych. Zgromadzone przez nas solidne ilości suchej karmy zostaną przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Natomiast my wszyscy otrzymaliśmy od Pana doktora miłe niespodzianki i zaproszenie na kolejne spotkanie, tym razem w gabinecie weterynaryjnym.

           Całe spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze. Z pewnością pozwoliło uczestnikom na poznanie tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu, ale także pomogło zrozumieć zwierzęta, ich potrzeby i emocje. Uczniowie mogli poczuć się, jak prawdziwi lekarze zakładając stetoskop, maski, rękawiczki. Może dzięki temu spotkaniu ktoś odkryje w sobie jakieś pasje lub predyspozycje do bycia weterynarzem?

Iwona Grudzińska

 

 

Taneczny występ cheerleaderek

30 października 2019 r. w hali ZRST w Zwoleniu rozegrany został Finał Wojewódzkiego Pucharu Polski w piłce ręcznej. Do walki o to trofeum stanęli Enea Orlęta Zwoleń oraz AZS UW Warszawa. W przerwie meczu wystąpił zespół cheerleaderek z naszej szkoły. Uczennice z klasy 5b i 5f przygotowane przez Panią Monikę Matygę zaprezentowały układ taneczny do piosenki Shakiry „Waka, Waka (This Time for Africa)”. Dziewczęta w nowym, większym składzie zaprezentowały się po raz pierwszy przed tak liczną publicznością. Ich występ został nagrodzony dużymi brawami oraz pozytywnym odbiorem ze strony widzów.

 

 

Wyprawa do Jasieńca

            25 października 2019 roku udaliśmy się wraz z opiekunami: p. Dorotą Chołuj-Borowiecką, p. Joanną Mikulską, p. Renatą Kramarczyk i p. Marzeną Śmietanką do Jasieńca. Biorąc udział w akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - ,,Szkoła pamięta” wybraliśmy się na tamtejszy cmentarz, gdzie odnaleźliśmy Grób Nieznanych Żołnierzy Polskich poległych w 1939 roku w rejonie Sycyny. Po wysłuchaniu krótkiej historii związanej z pomnikiem zapaliliśmy znicz i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych.

            Następnie udaliśmy się do filii Biblioteki Publicznej w Jasieńcu Kolonii na spotkanie z autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży – Panem Rafałem Witkiem. Byliśmy tym bardziej ciekawi, ponieważ niektóre wiersze i opowiadania już czytaliśmy, np. wiersze: ,,Jakie znaki dają znaki?’, ,,Zakochani w naszej pani” oraz opowiadania: ,,Wąsata rodzinka” i ,,Doktor Torpeda”. Spotkanie rozpoczęło się od odgadywania zagadek, które możemy odnaleźć w książce ,,Tresura pióra”. Zadanie poszło nam wyśmienicie. Następnie wspólnie z gościem dopowiadaliśmy zakończenia rymujących się wersów wiersza o kotach. Równie ciekawe i zabawne były wiersze o psach i szczurach. Wiele emocji dostarczył nam konkurs na najszybciej przeczytany tekst. Wzięli w nim udział nasze koleżanki i koledzy. Było bardzo dobrze, ale i tak nie udało się nam pokonać rekordu samego autora. Spotkanie zakończyliśmy wspólną fotografią.

 

Lena Łomińska Burmistrzem Zwolenia

24 października 2019 roku Lena Łomińska uczennica klasy 2c zarządzała Gminą Zwoleń. Stanowisko burmistrza zostało wylicytowane przez rodziców Leny na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie klasy 2 c wraz z Panią Elżbietą Wargacką dyrektor naszej szkoły, wychowawcą Ewą Borowiecką i Panią Anną Kustrą odwiedzili nową Panią burmistrz w Urzędzie Miejskim. Spotkali się z nią w gabinecie, gdzie rozmawiali na temat jej dzisiejszej pracy. Pani Elżbieta Wargacka wręczyła Lenie list gratulacyjny od społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Przewodniczący klasy Michał Nowicki złożył koleżance gratulacje od wszystkich uczniów klasy 2c. Z-ca przewodniczącego klasy Lilianna Rurarz przekazała na ręce Pani burmistrz petycję dotyczącą dofinansowania autokaru na wycieczkę szkolną. Lena pokazała swoim koleżankom i kolegom salę konferencyjną, a po wspólnej fotografii wróciliśmy do szkoły.

Ewa Borowiecka

 

Odwiedzamy groby osób zasłużonych
i cenionych w naszej społeczności

Październik i listopad to miesiące szczególne. To czas kiedy w sposób szczególny pamiętamy o ludziach zmarłych. Jak co roku, wybraliśmy się na cmentarz, by przywołać historię, zapalić znicze i chwilą zadumy oddać cześć osobom zasłużonym i cenionym w naszej społeczności lokalnej. Wśród tych osób są poeci, nauczyciele, rzeźbiarze, lekarze, burmistrzowie… Ludzie o wielkich sercach i ogromni patrioci.

Uczniowie klas: 2d, 3a, 3c, 3d, 5f, oddział specjalny oraz nauczyciele

 

14 października – Dzień Edukacji Narodowej 

,,W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego Święta, 

staje tu przed Wami dziatwa uśmiechnięta. 

Aby Wam przekazać najlepsze życzenia 

i wyrazić słowem dzisiaj swe pragnienia.” 

Tymi wyśpiewanymi słowami rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która w naszej szkole odbyła się 11 października 2019r. Pani Elżbieta Wargacka -dyrektor szkoły - przywitała przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, emerytowanych nauczycieli, rodziców i uczniów. W ciepłych słowach dziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ich poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w wykonywaną pracę. Życzyła wytrwałości, satysfakcji i zadowolenia na co dzień. Piękne życzenia oraz podziękowania złożyli zaproszeni goście:Pan Grzegorz Molendowski – zastępca burmistrza Zwoleniaoraz Katarzyna Kuc – przedstawiciel Rady Rodziców. Do tych życzeń dołączyli uczniowie klas trzecich, którzy zaprezentowali program artystyczny. Były wiersze, piosenki, humorystyczne scenki z życia szkoły i widowiskowy ,,Taniec z kapeluszami”. Akademię uświetnił występ naszego wirtuoza akordeonu - Krzysztofa Paducha, który zaprezentował dwa utwory. Niezwykle uroczyście zabrzmiało wygrane i wyśpiewane ,,Sto lat” w wykonaniu wszystkich zgromadzonych uczniów. Zaproszeni na uroczystość zostali obdarowani ,,niebieskimi migdałami”, bo przecież każdy z nas kiedyś o nich marzył.

 

 

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października obchodzony jest jako światowy dzień tabliczki mnożenia. W tym roku jest to już dziewiąta edycja, w naszej szkole obchodzimy go po raz drugi. W świetlicy szkolnej chętni uczniowie sprawdzali poziom swojej wiedzy ze znajomości tabliczki mnożenia. Łącznie do krótkiego egzaminu składającego się z pięciu przykładów przystąpiło 98 uczniów, z czego 40 bezbłędnie wykonało obliczenia i zostało Ekspertami Tabliczki Mnożenia. Otrzymali oni od koordynatora lokalnego nalepkę i certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo uczniowie mieli okazję wykorzystać znajomość swojej wiedzy m.in. bawiąc się w gry planszowe oraz tabliczkowe memory. Wszyscy uczestnicy święta tabliczki mnożenia dobrze się bawili. Organizator święta dziękuje wszystkim za udział i zaprasza za rok.

Białek Iwona

 

 

Klasa 5b otrzymuje kolejny list z Londynu!!!

          Wakacje to czas, kiedy piszemy i wysyłamy pozdrowienia z różnych stron świata. List, który nasza klasa otrzymała w lipcu można nazwać prawdziwą perełką wśród tych wszystkich wiadomości. Doczekaliśmy się bowiem korespondecji od księżnej Meghan i księcia Henryka Mountbatten-Windsor z Londynu! Książe Harry, jak nazwywają go Brytyjczycy, jest wnukiem królowej Elżbiety II, więc tym większa nasza duma i radość.

         Poczta z Londynu to odpowiedź na list, który w maju napisali uczniowie klasy 5b pod kierunkiem wychowawczyni pani Iwony Grudzińskiej w ramach działań Szkolnego Klubu Europejskiego.

           Książęca para serdecznie podziękowała nam za gratulacje i ciepłe życzenia z okazji narodzin ich pierwszego syna Archiego. Wyrazili także wielką radość z faktu, że ten piękny dla nich czas rodzicielstwa, jest również ważnym momentem dla wielu ludzi na całym świecie. Co więcej, wraz z listem otrzymaliśmy efektowne zdjęcie książęcej pary z synem, o które prosiliśmy w naszej korespondencji.

             Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, iż nasze listy wysyłane do członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej spotykają się z odpowiedzią i zainteresowaniem. Miło jest mieć świadomość, że w Pałacu Buckingham w Londynie czytano informacje o naszym mieście, szkole i klasie. Korespondencja z Wielkiej Brytanii to wspaniała nagroda za nasze zaangażowanie, a jednocześnie wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej.

Iwona Grudzińska

 

 

Zwiedzamy wystawy w Bibliotece Pedagogicznej

25 września uczniowie klasy 3c pod opieką wychowawczyni Marzeny Śmietanka i nauczycielki biblioteki Renaty Kramarczyk wybrali się z wizytą do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu. Pracownicy biblioteki Pani Wiesława Sałek i Pan Grzegorz Kaczmarski zapoznali uczniów z pracą biblioteki. Z ciekawością obejrzeliśmy wystawę prac plastycznych dzieci z różnych zakątków świata: „Dzieci Dzieciom” i „Koty”. Na wystawie można zobaczyć prace dzieci z Iranu, Birmy, Indii, Chin, Słowacji, Rosji, Łotwy, Rumunii, Polski, Węgier, Armenii, Bułgarii, Czech i Litwy. Ten niezwykle barwny, bogaty i zróżnicowany pod względem tematycznym i technicznym (malarstwo, rysunki, grafiki) zbiór prac, został wypożyczony z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Zwoleniu

     24 września 2019 roku uczniowie klasy V c wraz z p. Agnieszką Śmietanką wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu. Pani Wiesława Sałek - dyrektor biblioteki - w ciepłych słowach przywitała dzieci oraz przybliżyła im zasady funkcjonowania placówki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczania książek. Pan Grzegorz Kaczmarski - bibliotekarz - opowiedział o tym, jak korzystać z katalogu kartkowego, jak działa katalog komputerowy, jaki jest układ kart w katalogu. Dzieci uzyskały informacje na temat wyszukiwania książek w systemie bibliotecznym. W trakcie wizyty w bibliotece uczniowie obejrzeli również wystawę prac plastycznych dzieci z różnych zakątków świata. Bogaty zbiór obejmował rysunki dzieci z: Iranu, Birmy, Indii, Chin, Słowacji, Rosji, Łotwy, Rumunii, Polski, Węgier, Armenii, Bułgarii, Czech, Litwy. Prace zostały wypożyczone z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

     Wyjście do biblioteki z pewnością rozbudzi czytelnicze pasje uczniów, zachęci do sięgania po to, co uniwersalne i ponadczasowe. Obcowanie ze sztuką wyzwala kreatywność, potęguje ciekawość, rozwija wyobraźnię. Edukacja kulturalna jest jedną z najlepszych form kształtowania charakteru młodego człowieka, jego wrażliwości na piękno otaczającego świata.

                                                                                                                Agnieszka Śmietanka

 

 

 

Wycieczka do biblioteki pedagogicznej

Uczniowie oddziału specjalnego wraz z opiekunami mieli okazję odwiedzić Bibliotekę Pedagogiczną w Zwoleniu. Zapoznali się z katalogami i zbiorami ksiąg, zobaczyli jak funkcjonuje biblioteka. Obejrzeli „Wystawę prac plastycznych dzieci z różnych zakątków świata”. Prace wzbudziły podziw i bardzo spodobały się naszym uczniom.

Marta Baczkowska

 

 

„Kierowco! Nie polujemy na zebrach”

12 września 2019 roku uczniowie klasy 2a i 2c wraz z wychowawcami i policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu wzięli udział w akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Jest to hasło kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Najpierw odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, a potem uczniowie sprawdzali swoją wiedzę teoretyczną w praktyce.

 

Czcimy pamięć poległych

W tym roku obchodzimy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. W naszej miejscowości jest wiele miejsc upamiętniających dawne wydarzenia oraz bohaterów tych wydarzeń. Jak co roku, zgodnie z tradycją, uczniowie klasy 3c i 3d udali się pod Pomnik Ściana Straceń, aby uczcić pamięć i oddać hołd wszystkim, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Po przypomnieniu wydarzeń, które miały miejsce w kwietniu i czerwcu 1944 roku, uczniowie zapalili znicze, złożyli kwiaty i symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć poległych.

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

2 września 2019 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Za nami dwa miesiące beztroskich wakacji. Opaleni, wypoczęci i zrelaksowani rozpoczęliśmy nowy rozdział w życiu.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, aby spełniły się marzenia, a zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie sukcesów.

 

Wolontariusze z szóstej a

            Od września, już trzeci rok z rzędu, uczniowie i uczennice z klasy VIa w ramach wolontariatu czytają książki, wiersze, bajki. W poniedziałkowe popołudnia odwiedzają dzieci z oddziału Ie. Odkrywają przed młodymi słuchaczami magię ukrytą w pięknych słowach, zachęcają do sięgania po lektury. Uczą miłości do literatury pięknej i mądrego spędzania czasu.  Wychowawczyni Pani Agata Dmuchowska i pierwszoklasiści zawsze bardzo radośnie witają gości z VIa. Dzieci słuchają czytania z uwagą. Odpowiadają na pytania i same pytają, na przykład o przygody Koziołka Matołka... W roli wolontariuszy świetnie sobie radzą Oktawia, Zosia, Karol, Kuba, Milena, Marysia, Jakub, Marta, oraz dwie Wiktorie i dwie Karoliny. Oni wiedzą, że warto bezinteresownie robić coś dla innych.

Danuta Imańska – opiekun Wolontariatu Czytelniczego

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise