Kilka sposobów na to jak zachęcić dziecko do czytania -

porady dla rodziców

 

1.Pozytywne nastawienie. Jeśli tata o książkach wypowiada się pogardliwie i mówi, że lepszy jest film, a i mamy z książką w ręku dziecko nie widzi, to nie pokocha czytania. Musi widzieć, że książki to jest to! Opowiedz o książce, którą właśnie czytasz, mów dziecku, co jest w niej ciekawego, pokaż okładkę.

2.Czas czytania. Jeśli rodzicom trudno znaleźć w ciągu dnia chwilę na spokojną lekturę, można wprowadzić „czas na książkę”. Niechby to było i pół godziny, ale spędzone na wspólnym czytaniu. Oczywiście, gdy dziecko jest młodsze, czytać muszą mu rodzice. Jeśli wprowadzicie zwyczaj głośnego czytania, to nawet starsze dziecko z chęcią posłucha. Niech to będzie taka mała rodzinna tradycja.

3.Odpowiedni wybór. Książka musi być stosowna do wieku. Dla najmłodszych – z grubymi kartkami oraz kolorowymi ilustracjami. Najbardziej opornego przedszkolaka zaciekawi książka z „okienkami”, pod którymi coś się kryje. Dobór książki powinien też uwzględniać zainteresowania dziecka. Niech książka pojawi się także wtedy, gdy szukacie odpowiedzi na jakieś pytanie, np. „Jak duże były dinozaury?”.

4.Nie tylko książki. Czytać można też czasopisma. Pozwól, aby dziecko samo obejrzało otrzymane pismo, potem siądź i czytaj razem z nim. Rozmawiaj o tym, co było dla niego zajmujące, bo lektura jest wtedy ciekawsza, gdy można się dzielić przemyśleniami.

5.Czytaj głośno i rób to z radością. Wcielaj się w bohaterów, czytaj modulując  głos. Wciągnij swoje dziecko w świat czytanej książki. Nie wstydź się czytania na głos, dziecko wcale nie ocenia, za to ceni wysiłek i zainteresowanie rodzica.

6.Daj wybór. Niech w domu będą książki o różnej tematyce, niezależnie od płci dziecka. Pomóż dziecku poszukać czegoś interesującego dla niego. Jeśli lubi określony rodzaj książek – dostarczaj je, z czasem możesz podsuwać też coś innego.

7.Odwiedźcie bibliotekę. Dziecko samo wybierze jakąś książkę dla siebie. W razie trudności książkę pomoże wybrać bibliotekarz.

8. Jeśli dziecko zaczyna czytać, pozwól, żeby czytało tobie i nigdy nie okazuj zniecierpliwienia. Nie poprawiaj, nie koryguj. Bądź cierpliwym słuchaczem.

9.Motywuj do samodzielnego czytania. Przygotuj karteczki z zadaniami. Jeśli dziecko przeczyta książkę i zadanie wykona, będzie na niego czekała niespodzianka. To motywuje do czytania ze zrozumieniem.

Na podstawie  czasopisma „Wychowanie w przedszkolu”

Free Joomla! templates by Engine Templates