Panorama2.jpg
 

Wycieczki szkolne 2015/2016

 

„KAŻDY DZIEŃ JEST PODRÓŻĄ PRZEZ HISTORIĘ”

 

Poznaliśmy już wiele zakątków ,,naszej małej  i dużej” Ojczyzny.  Tym razem postanowiliśmy wybrać się do źródeł początków naszego państwa.  W dniach od 13-15 czerwca 2016r. przemieszczaliśmy się Szlakiem Piastowskim. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Gniezno. Tam podziwialiśmy słynną Katedrę Gnieźnieńską na Wzgórzu Lecha, w której oprócz Drzwi Gnieźnieńskich obejrzeliśmy relikwie św. Wojciecha. Następnie spacerowaliśmy po rynku naszej pierwszej stolicy. Kolejnym przystankiem było Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym poznaliśmy historię polskiej państwowości oraz obejrzeliśmy wystawę pt .: „Broń w dawnej Polsce”. Na Polach Lednickich przeszliśmy przez symboliczną Bramę Rybę w trzecie tysiąclecie oraz zadumaliśmy się przy grobie Ojca Jana Góry, pomysłodawcy tzw. „Spotkań Lednickich”. We wtorek odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie nazywane  „Polskimi Pompejami”. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy ekspozycję muzealną prezentującą historię osady i najstarsze  zabytki. Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Głównym punktem programu było zwiedzanie imponującego osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej. W zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby oraz zobaczyliśmy jak żyli mieszkańcy osady. Przez chwilę poczuliśmy się jak dawni wyrobnicy własnoręcznie lepiąc naczynia z gliny. Następnie udaliśmy się w podróż kolejką wąskotorową do Wenecji, a tam podziwialiśmy 17 zabytkowych parowozów oraz wagony pasażerskie i towarowe. Chwile grozy przeżyliśmy w ruinach zamku Diabła Weneckiego, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć szkielet więźnia z dawnych czasów i posłuchać legend o bezwzględnym właścicielu posiadłości. Ogromne wrażenie zrobiły na nas potężne machiny oblężnicze.  Po obiedzie wybraliśmy się do Parku Dinozaurów w Rogowie. Na ścieżce dydaktycznej zobaczyliśmy pierwsze gady, wielkie owady okresu kambryjskiego, a także najsłynniejsze dinozaury ery mezozoicznej. Główną atrakcja wieczoru było malowanie na szkle techniką decoupage oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. W środę wybraliśmy się do Kruszwicy, gdzie podziwialiśmy słynną Mysią Wieżę – legendarne miejsce śmierci księcia Popiela. Dodatkową atrakcją był rejs po największym jeziorze regionu – Jeziorze Gopło. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pełni wrażeń, emocji i wspomnień po długiej podróży przybyliśmy do Zwolenia, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Nie było nas przecież aż 3 dni.  Ciekawe gdzie wyruszymy w kolejną wyprawę?

                      Uczniowie klas: 3c i 3d wraz z opiekunami

 

Warszawa da się lubić ….

 

              24 maja uczniowie klasy Ia i Ig wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Podróż rozpoczęła się wczesną porą o godzinie 7:00. Wszyscy zaopatrzeni w dobre humory i drugie śniadanie wyruszyliśmy z wychowawcami oraz z księdzem Wojciechem  do stolicy. Pierwszą z atrakcji był Stadion Narodowy. Zanim przystąpiliśmy do zwiedzania, mieliśmy czas na zakup pamiątek. Następnie  pod opieką  pani przewodnik zaczęliśmy oglądanie stadionu trasą piłkarza m.in. boisko, szatnie, miejsce dla dziennikarzy, taras widokowy – na który wjechaliśmy długimi ruchomymi schodami. Siedząc na ogromnych trybunach mogliśmy poczuć się jak prawdziwi kibice. Dzień był słoneczny i ciepły, więc z radością udaliśmy się na spacer po warszawskim zoo, gdzie wnikliwie obserwowaliśmy zwierzęta oraz ich zachowania. Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście małpy, żyrafy, słonie, pająki, rekin oraz węże i inne gady. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na posiłek . Następnie  z uśmiechem i piosenką, pełni wrażeń wróciliśmy do Zwolenia.

           I już planujemy kolejny wyjazd… 

 

  

Wspaniały Toruń

 

23 maja 2016 roku klasy piąte pojechały na dwudniową wycieczkę do Torunia. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Podróż trwała 6 godzin. Na miejscu dołączyła do nas pani przewodnik, która towarzyszyła nam podczas całej wycieczki. Pierwszym punktem wycieczki był obiad. Następnie odbyło się zwiedzanie Starówki w  formie gry miejskiej. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy i rywalizowali ze sobą o pierwsze miejsce. Następnie udaliśmy się do Fortu IV, gdzie mieliśmy okazję samodzielnie wykonać pierniki. Noc  spędziliśmy w komfortowo wyposażonym  pensjonacie ,,Irena”. 

Dzień drugi zaczął się od zjedzenia pożywnego śniadania. Ponownie udaliśmy się do Fortu IV. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii oraz wzięliśmy udział w podchodach. Wszyscy bawiliśmy się fantastycznie. Następnie zjedliśmy pyszny obiad oraz udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. 

Wycieczka dobiegła końca i musieliśmy wracać do Zwolenia. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek  w restauracji ,,Mc’Donalds”.  Na miejscu byliśmy o godzinie 22.30, gdzie czekali na nas rodzice. 

 

Dominika Grudzińska, Łucja Skrzek, Oliwia Rutka, Małgorzata Jaskólska 

 

 

Sympatyczne pierwszaki w Bałtowie

 

18 maja 2016 roku uczniowie klasy If uczestniczyli w wycieczce do Bałtowa. Była to kolejna nagroda za zajęcie I miejsca w plebiscycie „Echa dnia” na najsympatyczniejszą klasę pierwszą 2015/2016 i to nie tylko w powiecie zwoleńskim, ale całym regionie radomskim.

      Do Bałtowa dojechaliśmy przed godziną 9:00. Po otrzymaniu biletów wstępu zaczęliśmy zwiedzać JuraPark.

    Najpierw poszliśmy z panem przewodnikiem obejrzeć dinozaury. Dowiedzieliśmy się, że żyły przed milionami lat. Różniły się wielkością, budową ciała i sposobem odżywiania. Jeden z nich był tak duży, że gdy zaczął padać deszcz mogliśmy schować się pod jego brzuchem. Wykopywaliśmy też kości dinozaurów. Później zobaczyliśmy mamuta – przodka słonia. Pan przewodnik pochwalił nas za uwagę i aktywność podczas zwiedzania. Pokazał nam jeszcze skamieniałe muszle i pnie drzew i weszliśmy do Oceanarium. Musieliśmy wcześniej założyć  specjalne okulary, żeby widzieć w technologii 3D. Niektóre z dinozaurów, żyjących w morzach i oceanach były tak duże i straszne, że trochę się baliśmy.

      Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach paleontologiczno-plastycznych. Malowaliśmy amonity i figurki dinozaurów z gipsu. W czasie malowania musieliśmy użyć trzech kolorów. Zabezpieczone prace mogliśmy zabrać na pamiątkę. Każdy otrzymał także Certyfikat Paleontologa.

     Potem poszliśmy do zabytkowego młyna. Oprócz starych maszyn, służących do mielenia zboża, mogliśmy tam obejrzeć wytwory sztuki ludowej i kupić pamiątki.

       Kolejnym punktem naszej wycieczki była jazda konna. Większość z nas nigdy nie jeździła na koniu. Było to niezapomniane przeżycie.

      Później wsiedliśmy do amerykańskiego autobusu, który woził nas po terenie Zwierzyńca. Mieszkają tam dzikie zwierzęta różnych rejonów świata. Pani przewodnik dużo nam o nich opowiadała. Gdy się z nami żegnała powiedziała, że byliśmy bardzo grzeczni. Już kolejny raz zostaliśmy pochwaleni.

       Następnie poszliśmy do zajazdu „Przystocze”, bo byliśmy bardzo głodni. Tam w miłej atmosferze, podano nam grillowane kiełbaski z ketchupem i gorącą herbatę. Jedliśmy sprawnie, bo czekała na nas kolejna atrakcja – Kolejka Bałtowska. Siedząc wygodnie w wagoniku mogliśmy oglądać Bałtów i jego okolice oraz słuchać ciekawych opowieści pana przewodnika.

      Po miłej przejażdżce poszliśmy do Sabatówki spotkać się z czarownicą. Mieliśmy do wykonania zadanie: przejść przez długi tunel. Wszyscy daliśmy radę. Kuba pomylił drogę, ale przy pomocy czarownicy szybko do nas dotarł. Gospodyni Sabatówki każdemu odcisnęła na dłoni czarodziejską pieczątkę. Musieliśmy także przejść przez sieć pajęczą bez dotykania pajęczyny i rzucać krążkami do celu. To nie były łatwe zadania. Pożegnaliśmy miłą czarownicę i udaliśmy się do … Parku Rozrywki. Było nam tam bardzo wesoło. „Szaleństwo” w plastikowych kulkach, zjeżdżanie z bardzo wysokich dmuchanych zjeżdżalni, szybka jazda wagonikami po torze z wieloma zakrętami (kto chciał), przejazd kolejką z wagonikami w kształcie kaczuszek – to atrakcje, które długo będą w naszej pamięci.

    Park Rozrywki był ostatnim punktem naszej wycieczki. Wsiedliśmy do autokaru. W drodze powrotnej śpiewaliśmy. Zmęczeni, ale szczęśliwi dojechaliśmy do Zwolenia. To była wspaniała wycieczka.

Uczniowie klasy If

 

 

 

 Wyprawa w najstarsze góry Polski

 

24 maja  2016 r. w słoneczny poranek udaliśmy się wraz z opiekunami na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. W Nowej Słupi przywitał nas kamienny posag pokutującego pielgrzyma. Po wysłuchaniu legendy wyruszyliśmy Drogą Królewską, która zaprowadziła nas do klasztoru na Świętym Krzyżu. Tam zwiedziliśmy dostępne miejsca dla turystów. W Muzeum Przyrodniczym zapoznaliśmy się z fauną i florą Puszczy Jodłowej oraz jej historią. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty  Krzyż. Z tarasu widokowego podziwialiśmy gołoborze oraz malowniczy krajobraz, wioski i pola porozsiewane na niewielkich wzniesieniach. Utrudzeni wsiedliśmy do stylowej kolejki, która zawiozła nas do Huty Szklanej. W Karczmie Dobrego Smaku zjedliśmy z apetytem pyszny obiad. Nasyceni poszliśmy do Osady Średniowiecznej. Tam obejrzeliśmy chatę garncarza, zielarki, rymarza, szewca. Uczestniczyliśmy w warsztatach tkackich  i kowalskich, których efektem były bransoletki i podkowy. Wszystkim bardzo smakowały podpłomyki z konfiturą. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń dokonaliśmy zakupu pamiątek przypominających nam ten niezwykły pobyt. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu do domu. To był bardzo udany dzień.

Uczniowie klasy IIa i IIc

 

Jaka piękna jest Warszawa…

 

6 maja 2016 roku uczniowie klas 1c i 1h wraz z opiekunami wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Najpierw obejrzeliśmy Stadion Narodowy podziwiając ogromną budowlę z tarasu widokowego. Prawdziwa gratka dla fanów futbolu! Następnie w piękny, słoneczny dzień spacerowaliśmy po warszawskim zoo. Chyba wszystkie zwierzęta wyszły nam na spotkanie, bo widzieliśmy  słonie, żyrafy, hipopotamy, wielbłądy, małpy… Łazienki Królewskie – to kolejny punkt wycieczki. Pałac na wodzie, piękne klomby kwiatowe, niesamowita przyroda. Nawet pawie odsłoniły cały swój urok ukazując się w pełnej krasie. Zobaczcie sami na zdjęciach. Posiłek w znanej restauracji smakował wyśmienicie i dodał sił na powrót do domu.Wycieczka do Radomia

 

20 kwietnia 2016 roku uczniowie klas 1d i 1f byli na wycieczce w Radomiu. Najpierw obejrzeliśmy film „Kung Fu Panda 3” w kinie Helios. Film bardzo nam się podobał. Opowiadał o przygodach dzielnego misia Po. Dzięki swojej odwadze i pomocy współbraci Po uratował Chiny i ich mieszkańców przed zagładą. Pokonał złoczyńcę o imieniu Kai. Następnie pojechaliśmy do Studia Edukacji Artystycznej „Pinezka”, aby uczestniczyć w warsztatach podróżniczo-kulinarnych. Była to wirtualna wyprawa do wioski indiańskiej, gdzie poznaliśmy wiele zabaw w jakie bawiły się indiańskie dzieci. Nauczyliśmy się tańca indiańskiego i piekliśmy placki kukurydziane, które mogliśmy zjeść. Z kolorowej bibuły i brystolu zrobiliśmy „Łapacze snów”. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia. Na pewno długo będziemy pamiętać tę wycieczkę. Tym bardziej, że my, uczniowie klasy 1f nie musieliśmy za nią płacić. Była ona jedną z nagród za zajęcie I miejsca w plebiscycie „Echa Dnia” na najsympatyczniejszą klasę pierwszą 2015/2016.

Uczniowie klas 1d i 1f 

 

Tak daleko... a tak blisko

 

Dnia 12 kwietnia 2016 roku uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Kielc i ich okolic.

            Ze Zwolenia wyjechaliśmy o godzinie 7:00. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty w manufakturze słodyczy „Magia karmelu” w Kielcach. Mieliśmy możliwość własnoręcznego wykonania lizaka. Kolejno  udaliśmy się do parku miniatur w Krajnie-Zagórzu. Zobaczyliśmy tam wiele zabytków - nie tylko europejskich. Chociaż były małe, zrobiły na nas duże wrażenie. Następnie udaliśmy się do Ćmielowa do jedynej manufaktury porcelany w Polsce,  a może nawet w Europie. Poznaliśmy tam tajniki wyrabiania „cudów” z porcelany. Mieliśmy okazję własnoręcznie wykonać róże z porcelany. Zwiedziliśmy także Muzeum Żywej Porcelany. Dowiedzieliśmy się jaki proces pokonuje porcelana, aby stała się tak piękna jak na wystawach. Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w restauracji. O godzinie 18:30 wróciliśmy do Zwolenia. 

Mamy nadzieję, że będzie o wiele więcej takich wspaniałych wycieczek. Nie dość, że uczą i dostarczają nam nowych informacji, to w dodatku możemy odpocząć. Na pewno na długo zapamiętamy tę pełną wrażeń wycieczkę.

Katarzyna Makuch

Kinga Czerniak

Oliwia Dubil

 

 

 Z wizytą w teatrze

         

           W ostatnim dniu marca 2016 r.  my uczniowie  z klasy Ia i Ig wyruszyliśmy na wycieczkę  do Radomia.

 Najpierw udaliśmy się do teatru na przedstawienie pt.„Tygrys Pietrek". Była to piękna i pełna przygód opowieść o małym strachliwym tygrysku, który próbował nauczyć się odwagi. Z powodu lęku pozbawiony przez inne tygrysy pasków, zawstydzony i ośmieszony, za wszelką cenę chciał pokonać strach. Trudne doświadczenie spowodowały, że mały tygrysek, który ciągle miał „pietra", stał się odważny, samodzielny i odpowiedzialny. Dorósł. Był to  uroczy, mądry, zabawny i wzruszający spektakl o pragnieniu akceptacji i uznania, o sile marzeń. I o tym, że ograniczenia są w każdym z nas, a cała sztuka polega na ich pokonywaniu...

Po spektaklu trochę jakby odważniejsi udaliśmy się do Muzeum Wsi Radomskiej gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej ,,Gałgankowe laleczki”. Każdy z nas mógł zrobić sobie swoją gałgankową laleczkę. Następnie ze swoimi laleczkami udaliśmy się na spacer i zwiedzanie skansenu. Wchodziliśmy do starej chałupy, widzieliśmy zwierzęta w starym gospodarstwie, młyn, studnie z żurawiem. Po takim spacerze pysznie smakowała gorąca zupa. Jeszcze  tylko zakup drewnianych pamiątek  (koników, fujarek, ptaszków) i powrót do domu. Już czekamy na kolejną klasową wycieczkę.

 

 

„Światy” w Muzeum Wsi Radomskiej

  

10 grudnia 2015 roku uczniowie klas 3c i 3d wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej na temat Świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzieliśmy się wiele na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a potem robiliśmy „światy”. Potrzebne były okrągłe opłatki, które po odpowiednim cięciu sklejaliśmy własną śliną. Zawiesimy je na choince w domu. Następnie zwiedzaliśmy zabytkowe chałupy, które przybrane już były na święta. Kolejny punkt wycieczki to zabawy w „Krainie Marzeń”. Były szalone zjazdy i huśtanie. Naszym szaleństwom nie było końca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni posililiśmy się w McDonald i wróciliśmy do domów. Już czekamy na kolejną klasową wycieczkę…

 

 

Spotkanie z Tymoteuszem

 

22 października uczniowie klas: 1c i 1h wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę do Lublina. W teatrze dla dzieci im. Hansa Christiana Andersena obejrzeli spektakl „Tymoteusz i łobuziaki”, w którym przedstawiona była trudna sztuka nawiązywania przyjaźni. To ciepłe przedstawienie o misiu Tymoteuszu w reżyserii Arkadiusza Klucznika bardzo podobało się najmłodszej publiczności. Po spacerze starymi uliczkami Lublina i podziwianiu pięknych kamieniczek uczniowie udali się do parku zabaw i rozrywki „JUPI PARK”. W tym niezwykłym miejscu czekało ich mnóstwo atrakcji. Kręte zjeżdżalnie, labirynty, trampoliny, baseny z piłeczkami i góry wspinaczkowe zapewniły fascynujące przygody. Po pysznym obiadku  w restauracji dzieci wróciły do domów. 

 

 

Wycieczka do Lublina

 

20 października 2015 roku uczniowie klasy 1a i 1g wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Lublina.

Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, bo już o 7:30. Najpierw udaliśmy się do Teatru Andersena, gdzie oglądaliśmy przedstawienie pt. „Tymoteusz i łobuziaki”. Było dużo śmiechu i zabawy, mogliśmy też w niektórych momentach pomagać bohaterom bajki. Następnie poszliśmy na spacer po Starym Mieście, gdzie każdy z nas kupił fajną pamiątkę. Później udaliśmy się do centrum rozrywki „Jupi Park”. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji: trampoliny, zjeżdżalnie i wiele innych cudownych urządzeń i zabawek.  Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do restauracji na posiłek. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Zwolenia.

 

 

 

W świecie teatru, zabawy i karmelu….

 

W mglisty poranek 6 października  2015 r. wraz z opiekunami wyruszyliśmy na wycieczkę do Kielc, które przywitały nas cudnym słoneczkiem. W Teatrze Lalki  i Aktora Kubuś obejrzeliśmy piękną i wzruszającą baśń poetycką, pełną cyrkowej radości ”Biały Klaun”. Opowiadała ona  o poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze zmierzania się z własnymi słabościami i ciekawej drodze prowadzącej do życiowej dojrzałości. Po spektaklu spotkaliśmy się z aktorką Beatą Orłowską, która opowiedziała nam o pracy nad rolą, sposobach animacji różnych rodzajach lalek teatralnych, pracy z kostiumem, rekwizytem, maską.  Zdradziła też, jak powstaje przedstawienie teatralne, ile osób jest zaangażowanych do jego przygotowania, bez kogo, oprócz aktorów, przedstawienie nie może się odbyć. Mieliśmy okazję sami zmierzyć się na scenie z wyzwaniami, które na co dzień podejmuje aktor i przekonać się np. czy lalka lub rekwizyt przeszkadzają aktorowi podczas występu na scenie, albo jak sobie poradzić z tremą czy świecącymi w oczy reflektorami. Następnie udaliśmy się do Muzeum Zabawek i Zabawy. Tam zobaczyliśmy lalki całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Pobawiliśmy się w kąciku zabaw, a także na dziedzińcu muzeum. Kolejną atrakcją tej wycieczki była wizyta w manufakturze słodyczy „Magia karmelu”. Tam przekonaliśmy się jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki. Każdy z nas samodzielnie wykonał lizaka za co otrzymał dyplom małego karmelarza i paczkę cukierków. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Pięknymi ulicami przeszliśmy do autokaru i udaliśmy na obiad. Po pysznym i obfitym posiłku zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Zwolenia. To był niezapomniany dzień………                                                                                                             Uczniowie klas IIa i IIc                                                                                                                                                        

 

 

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise