Panorama2.jpg
 

Rok szkolny 2017/2018 - I semestr

Najlepszy z najlepszych – 

Krzysztof Paduch zwycięzcą Enei Akademia Talentów

 

 

Krzysztof Paduch uczeń naszej szkoły w dniu 10 stycznia 2018 roku został laureatem pierwszej edycji akcji Enea Akademia Talentów „Twoje dziecko energią dla świata” zorganizowanej przez Fundację Enea oraz Enea S.A. w Poznaniu. Głównym celem tego projektu jest wspieranie uzdolnionej młodzieży w rozwoju talentów i zainteresowań.

Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele świata nauki, sztuki , sportu oraz internauci, wybrali zwycięzców pierwszej edycji Enei  Akademii Talentów. W gronie najlepszych, którym Fundacja Enea przekazała stypendium znalazł się uczeń klasy V Krzysztof Paduch, który startował w kategorii sztuka.

Otrzymane od Enei stypendium w wysokości 3 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć na zakup nowego akordeonu.

 

 

Noworoczna Zabawa Choinkowa

 

11 stycznia 2018 roku odbyła się Noworoczna Zabawa Choinkowa.

W budynku przy ul. Ludowej w godzinach 10.00 – 14.00 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych  oraz uczniowie z oddziału  specjalnego i klas I, II, III. W godzinach 15.00 – 19.00 trwała zabawa dla uczniów klas IV, V i VI. Rodzice zapewnili dla każdego ucznia bezpłatną lemoniadę oraz poczęstunek w formie kulek serowych. W szkole działała „Kawiarenka”, oferująca ciasta i inne słodkości oraz napoje. Oprawę muzyczną zapewnił profesjonalny zespół muzyczny, a do zabawy zachęcali animatorzy.

W budynku przy ul. Kościelnej zabawa trwała od godz. 16.00 do 20.00. Oprawę muzyczną sprawował profesjonalny DJ. Rodzice zapewnili dla każdego ucznia bezpłatny sok i poczęstunek w formie pizzy. Jedną z atrakcji była FOTOBUDKA.

 

 

Udział naszej szkoły w Orszaku Trzech Króli

 

 

6 stycznia 2018 roku w naszym mieście odbył się po raz pierwszy Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Prezentowali kontynent Króla Baltazara – Afrykę. Ubrani byli w zielone peleryny i korony. Uczniowie wcielili się w postaci aktorów, przedstawiając scenkę dworską oraz taniec z czasów Jezusa. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Hasło tegorocznego orszaku to: „Bóg jest dla wszystkich – wysokich i niskich”.

Jolanta Kwapisiewicz

 

 

 

Jasełka

 

Czytanie na dzień dobry

21 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się akcja pod nazwą „Czytanie na dzień dobry”. Tego dnia na początku zajęć wychowawcy klas pierwszych, drugich i trzecich przeczytali swoim uczniom opowiadanie „Bajka o wigilijnej gwiazdce”. Czytanie jest wspaniałym sposobem nie tylko na spędzanie wolnego czasu ale także na poprawę nastroju. Ta bajka wprowadziła uczniów i nauczycieli w klimat zbliżających się Świąt. Organizatorem akcji byli nauczyciele biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 Znalezione obrazy dla zapytania czytanie

 

Serce pod choinkę

Samorząd Uczniowski w ramach współpracy z naszymi parafialnymi kościołami przeprowadził akcję charytatywną „Serce pod choinkę”. Uczniowie przynieśli słodycze, przybory szkolne, gry planszowe, maskotki, które podarowali swoim rówieśnikom. Przygotowane świąteczne paczki zostaną przekazane i rozdane w czasie mikołajkowych spotkań w kościołach. Mamy nadzieję, że dostarczą wiele radości i umilą świąteczny czas.
            Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w tę szlachetną akcję bardzo serdecznie dziękujemy.

 

„BLIŻEJ SIEBIE”

 

19 grudnia 2017 roku już po raz piąty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku odbywał się  pod hasłem „Bliżej siebie”.  Celem tej uroczystości jest szerzenie idei integracji wśród uczniów,  kształtowanie właściwej postawy wobec osób niepełnosprawnych oraz wyzwolenie aktywności twórczej uczniów.                             

Na uroczystość przybyli zaproszenie goście: z-ca Burmistrza Zwolenia P. Włodzimierz Kabus, Dyrektor Domu Kultury P. Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Zwoleniu P. Małgorzata Krok, Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu P. Ewa Kulińska, redaktor portalu Zwoleń 24 P. Małgorzata Celi, z-ca przewodniczącego Rady Rodziców P. Aneta Sarwińska.  Gości przywitała P. Elżbieta Wargacka Dyrektor Publicznej Szkoły w Zwoleniu. Następnie uczniowie, biorący udział w projekcie ,,Odkrywcy nowych możliwości w Gminie Zwoleń” przedstawili program artystyczny, który obfitował w wiele atrakcji.

Na początek uczniowie – uczestnicy zajęć z muzykoterapii wykonali piękną piosenkę, pt.„Pani Zima”, która wprowadziła  wszystkich  w zimowy nastrój. Zaproszeni goście, rodzice i uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli bajkę „Czerwony Kapturek” przygotowaną przez uczestników zajęć z bajkoterapii.                      

Po części artystycznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Prezent dla Mikołaja”. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.  Już po raz drugi kibice MKS Zwolenianka dla wszystkich uczniów niepełnosprawnych przygotowali świąteczne paczki. Piękne nagrody i świąteczne upominki wręczyła uczniom P. Elżbieta Wargacka i P. Włodzimierz Kabus.                                                              

W dalszej części spotkania dzieci i rodzice wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Zwoleńskiego Uniwersytetu III Wieku – panie: P. Leokadię Lesisz,  P. Natalię Przepiórkę i P. Stanisławę Szpilską. Podczas warsztatów uczniowie z rodzicami wykonywali ozdoby i karty świąteczne, stroiki oraz dekorowali pierniki. Nie zabrakło również czasu na miłe rozmowy.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych pokazały, że dzieci w naszej szkole są otwarte  na wspólną pracę i zabawę. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa impreza wzmocniła integrację uczniów oraz zacieranie się barier pomiędzy uczniami niepełnosprawnymi i zdrowymi.

Organizatorami byli nauczyciele: Marta Baczkowska, Halina Borowska, Dorota Chołuj- Borowiecka, Wioleta Korzeniewska, Iwona Magdziak, Joanna Mikulska, Aneta Pyrgiel, Iwona Stachurska, Michał Stępień, Edyta Malinowska, Barbara Markiewicz, Agnieszka Siepietowska i Agata Szczechowska.

 

 

Dzielenie się z innymi to wielka radość

 

Po raz kolejny wzięliśmy  udział wraz z naszą wychowawczynią w akcji charytatywnej pod hasłem  „Serce pod choinkę”. Przygotowaliśmy świąteczne paczki dla dzieci. Mamy nadzieję, że te upominki  w postaci m.in.: przyborów szkolnych, maskotek, ciekawych książek i gier, owoców, słodyczy   sprawią otrzymującym dużo radości. Cieszymy się, że możemy brać udział w takich akcjach i pomagać innym.

Uczniowie klasy Vd

 

 

Pomagamy starszym i potrzebującym

Boże Narodzenie to czas szczególny i niezwykły. W zgiełku codziennych spraw i przedświątecznych zakupów często zapominamy o tym co najistotniejsze w tym dniu, czyli bliskości drugiego człowieka i wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny. Jest to też czas szczególnie trudny dla osób chorych, starszych i samotnych.

 Już po raz kolejny społeczność naszej szkoły zaangażowała się w pomoc takim właśnie osobom. Dlatego też od 11 do 15 grudnia 2017 r.  nasi uczniowie przygotowywali upominki. Klasa 5d z wychowawcą P. Teresą Grzybowską wykonała piękne bombki i słodkie paczki. Klasa 6c z wychowawcą P. Iwoną Siwierską ozdobiła piernikowe choinki przekazane przez państwa Makuch, a dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z nauczycielami przygotowały kartki świąteczne. W porozumieniu z Panią Kierownik i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zwoleniu uczniowie odwiedzili w domach osoby najbardziej potrzebujące wsparcia. Dzieci przekazały świąteczne życzenia oraz własnoręcznie zrobione upominki.

Celem  akcji przeprowadzonej we współpracy z pracownikami MOPS było uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób starszych i samotnych. To nie zasobność portfela decyduje o tym, czy zechcemy komuś sprawić przyjemność,  wystarczy odrobina chęci i dobrej woli, aby wykonać drobny podarunek.        Udało nam się wywołać uśmiech na twarzach odwiedzanych osób i to jest dla nas najwspanialszy świąteczny dar.

Szczególne podziękowania kierujemy do P. Joanny Kubkowskiej - kierownik MOPS oraz wszystkich pracowników MOPS za pomoc w zorganizowaniu akcji, Państwa Makuch, a także uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy włączyli się w tę pomoc.

Agata Szczechowska, Anna Majewska

 

Spotkanie wigilijne

 

18 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 5d wraz z wychowawczynią przygotowali wigilię klasową. Świątecznie udekorowali stół, a także przynieśli przygotowane wspólnie z rodzicami wigilijne potrawy. Podczas spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Słuchając kolęd częstowali się przygotowanymi smakołykami, a potem opowiadali o bożonarodzeniowych tradycjach kultywowanych w ich rodzinach oraz takich, które występują w różnych regionach Polski. Czas spędzony razem upłynął w miłej, serdecznej atmosferze. To był wyjątkowo uroczysty dzień.

 

 

Krzysztof Paduch - najlepszy solowy akordeonista

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2017 r. odbył się konkurs „XXIII Akordeonowe Słupeckie Spotkania Muzyczne”. Wziął w nim udział uczeń naszej szkoły - Krzysztof Paduch, zdobywając I miejsce i Grand Prix Festiwalu. Na uwagę zasługuje fakt, że nasz uczeń plasuje się wśród najlepszych akordeonistów, wygrywając kolejne konkursy i festiwale muzyczne.

 

 

Żegnamy jesień i witamy zimę

 

W Wesołym Oddziale jesień minęła szybko.  Odwiedziliśmy  groby znanych i anonimowych żołnierzy. W szkole samodzielnie zrobiliśmy  świeczki na cmentarz .  Listopad to także czas, kiedy Wesoły Odział pamiętał o Dniu 11 listopada.  Coś dla ciała także się znalazło – zrobiliśmy zdrowe sałatki jarzynowe. Jesień pożegnaliśmy wycieczką do Multikina i Krainy Fantazji.

Aneta Pyrgiel

 

 

7 tajemnic z historii Zwolenia

Spotkanie z autorem książki „Dzieje Zwolenia”
Panem Cezarym Imańskim

 

15 grudnia 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyła się niezwykle ciekawa lekcja historii. Uczniowie klas szóstych mieli możliwość poznać autora monografii Zwolenia – Pana Cezarego Imańskiego. Podczas spotkania Pan Imański stopniowo odkrywał przed nami tajemnice, które wiążą się z historią naszego miasta. Odpowiedział między innymi na takie pytania jak: „Czy Zwoleń posiadał mury obronne?”, „Czy słynne postacie odwiedzały Zwoleń?”, „Czy Zwoleń znajdziemy na mapie historycznej?”, „Czy archeolodzy odkryli w Zwoleniu jakieś skarby?”. Uczniowie obejrzeli także najstarszy plan Zwolenia oraz dowiedzieli się, czym różni się legenda od faktu historycznego. Spotkanie było niepowtarzalne, gdyż przekazanych dziś informacji uczniowie nie znajdą w zasobach sieci Internet. Spotkanie przygotowali nauczyciele biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

 

 

Pierwszaki w bibliotece szkolnej

 

13 grudnia odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli  inscenizację o książkach. Aktorami w przedstawieniu byli: Amelia Fijoł, Iga Kaczmarczyk, Zuzanna Kolak, Wiktoria Sałbut i Krzysztof Radziejowski. Następnie pierwszaki opowiadały jak dbają o książki i poznały regulamin biblioteki. Uczniowie wspólnie  złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Otrzymali zakładki oraz specjalny list dla swoich Rodziców, który zawierał zalety głośnego czytania dzieciom książek.  

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych książkowych bohaterów.

 

Adopcja duchowa

 

Samorząd Uczniowski w minionym tygodniu przeprowadził w naszej szkole akcję „Adopcja duchowa”. Zebrane pieniądze – dar serca całej społeczności szkolnej – zostaną przekazane na edukację dziewczynki z Kamerunu, która  nazywa się Bilounga Marinette. Chcemy nieść materialną pomoc dziecku z dalekiego kraju. 

Bardzo dziękujemy wszystkim , którzy aktywnie włączyli się w tę charytatywną akcję.

Małgorzata Gogacz

 

  Nasza Koleżanka Burmistrzem!

 

1 grudnia 2017roku uczniowie klasy IIIe wraz z wychowawczynią Agnieszką Mróz odwiedzili Urząd Miejski w Zwoleniu. W tym dniu Gminą Zwoleń zarządzała nasza koleżanka Iga Grzeszczyk. Fotel gospodarza Gminy Zwoleń wylicytowała wspólnie z rodzicami podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowa Pani Burmistrz i jej asystentka obecna Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska serdecznie powitała całą klasę, wychowawczynię i Panią dyrektor szkoły Elżbietę Wargacką. Uczniowie wręczyli nowej Pani Burmistrz list gratulacyjny. Następnie Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich do swojego gabinetu, gdzie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z praca Burmistrza oraz złożyli pisemną prośbę o dofinansowanie kosztów przejazdu na wycieczkę szkolną do Radomia. Prośba ta została pozytywnie przyjęta przez nowa Panią Burmistrz. Wszyscy mieli możliwość zasiąść na fotelu burmistrza. Uczniowie zwiedzili również Urząd Miejski, między innymi salę narad, gdzie spotkali się z zastępcą Burmistrza Panem Włodzimierzem Kabusem. Opowiedział on o spotkaniach radnych, które odbywają się w tej sali i odpowiadał na wszystkie zadawane pytania.

Wizyta w Urzędzie Miejskim była dużą atrakcją dla dzieci i przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.      

Agnieszka Mróz

 

 

Ależ to były urodziny!

 

Trzeba przyznać, że 115 lat to niezły wynik. Tyle właśnie skończył Teddy Bear – pierwszy pluszowy miś. 

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji  uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach , które odbyły się w bibliotece szkolnej.  Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania „Sto lat” bohaterom spotkania – wszystkim misiom przyniesionym na tę uroczystość przez dzieci. Po wysłuchaniu historii powstania maskotki oraz zwyczajów niedźwiedzi przyszedł czas na zabawy. Uczniowie chętnie opowiadali historię swojej pluszowej zabawki. Poznali także sławne misia świata: Yogi, Coralgol, Kubuś Puchatek, Uszatek, Paddington. Dużo radości dostarczyło dzieciom rysowanie  misiów z zawiązanymi oczami oraz konkurencja, kto zbierze najwięcej patyczków w rękawicach kuchennych. Nie obyło się bez piosenki „Jadą, jadą misie” oraz rymowanki Kubusia Puchatka. Na zakończenie zajęć dzieci wymieniły niedźwiedzie uściski oraz otrzymały słodką niespodziankę. 

 

 

 

Ślubujemy

 

23 listopada 2017 r. odbyło się wielkie święto klas pierwszych. W tym ważnym dniu pierwszakom towarzyszyli licznie przybyli goście. Wspaniale przygotowaną częścią artystyczną udowodnili, że są gotowi na oficjalne przyjęcie do grona społeczności uczniowskiej. Ślubując na sztandar szkoły dzieci obiecały, że będą pilnymi uczniami, wzorowymi w zachowaniu i dbać będą o dobre imię szkoły. Pasowania na uczniów dokonały: pani dyrektor Elżbieta Wargacka oraz panie Bożena Kaczmarczyk i Barbara Madej - zastępcy dyrektora szkoły. Od tej chwili 100 dzieci z czterech klas pierwszych stało się pełnoprawnymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Będą mieć swoje prawa, ale też obowiązki. Przez 8 lat tworzyć będą społeczność szkolną. 

 

 

O podróży do Kenii słów kilka

W tym roku szkolnym w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią Hannę Haberę – nauczycielkę przyrody i geografii, doradcę i konsultanta metodycznego, pracownika MSCDN w Radomiu, ale przede wszystkim podróżniczkę, która odwiedziła Kenię w ramach wymiany międzynarodowej nauczycieli.

Na spotkaniu, które odbyło się 22 listopada 2017r. opowiedziała naszym wychowankom jak wygląda edukacja w tym środkowoafrykańskim państwie. W sposób barwny i zabawny przedstawiła niezwykłą przyrodę, mieszkańców oraz kulturę i obyczaje panujące w Kenii, a swoje wypowiedzi uatrakcyjniała  zdjęciami z pobytu.

Nasi uczniowie chłonęli z uwagą każde słowo, zadawali pytania o Afryce. Na zakończenie nauczyli się krótkiej piosenki w języku suahilli.

Mamy nadzieję, że Pani Hania Habera odwiedzi jeszcze naszą szkołę i opowie o swoich przygodach na Czarnym Lądzie. 

 

 

 Konkurs "My Day in the United Kingdom"

     W listopadzie 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prestiżowym konkursie literackim  "My Day in the United Kingdom" polegającym  na napisaniu opowiadania w języku angielskim o swoim rzeczywistym lub fikcyjnym dniu w Zjednoczonym Królestwie Brytyjskim. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i skierowany był do uczniów klas V-VII. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do rozwijania talentów pisarskich oraz popularyzacja znajomości języka angielskiego.  Wspaniałe opowiadania w naszej szkole napisali  uczniowie z klasy 6 d  pod opieką nauczyciela języka angielskiego Pani Iwony Węcławskiej -Grudzińskiej. Najlepsza praca uczennicy Magdaleny Młyńskiej została wysłana na etap wojewódzki i zastanie opublikowana w formie książkowej pt. "My Day in the United Kingdom. Zbiór najlepszych opowiadań szkół podstawowych Województwa Mazowieckiego". Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za zaangażowanie i z niecierpliwością oczekujemy na publikację książki, która jest zaplanowana na luty 2018r.

 

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ma on służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. W klasie IIIa i IIIg był to dzień wyjątkowy;  pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Na dobry początek przywitaliśmy się uściskiem przyjaźni, każdy otrzymał „uśmiechniętą buźkę”. W naszej sali dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Sala  została udekorowana – oczywiście na żółto – informacjami na temat życzliwości, żółtymi balonami z wesołymi minkami oraz  napisami, np. dobro, miłość, szczerość, szacunek, przyjaźń. Został także wspólnie przez nas opracowany  Kodeks Ucznia Życzliwego. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia  uczniowie klasy IIIa i IIIg byli ubrani na żółto. Obejrzeliśmy ciekawy program pt. ,,Życzliwość” z którego dowiedzieliśmy się dlaczego warto być życzliwym i jak można nauczyć się życzliwości. Słuchaliśmy opowiadań o życzliwości. W czasie przerw zachęcaliśmy młodszych i starszych kolegów do  bycia miłym dobrym, dzięki temu żyje się lepiej a świat staje się piękniejszy.   

Tę akcję zaczęliśmy od jednego dnia, a będziemy ją przedłużać na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie, miesiące życzliwości.

                                                     

Wychowawcy : Anna Duliasz, Agata Dmuchowska

                                                     Uczniowie klasy IIIa i IIIg

 

Święto Niepodległości

Coraz częściej ważne daty historyczne świętujemy, biorąc udział w imprezach sportowych. Taki cel przyświecał „Biegowi Niepodległości”, współorganizowanemu przez naszą szkołę z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Pozornie obie te rzeczywistości – sportową i historyczną – niewiele łączy. W pierwszej obowiązuje fair play jako naczelna zasada rywalizacji. Natomiast dzieje państw i postaci historycznych niestety pokazują, że w przeszłości często sukces osiągali ci, którzy łamali normy, byli bezwzględni dla przeciwników. Takich przykładów pełna jest także nasza historia, np. w takich okolicznościach utraciliśmy niepodległość. Ale są dwie zasady ze świata sportu, których sens Polacy doskonale rozumieli w 1918 roku i potrafili z nich wyciągnąć właściwe wnioski. Pierwsza brzmi: „Niewykorzystane okazje się mszczą”. W roku zakończenia I wojny światowej zaistniała szansa, by odzyskać własne państwo po 123 latach. Polacy żyjący na początku XX wieku dostrzegli wyjątkowość momentu dziejowego, w którym trzej zaborcy przeżywali jednoczesną słabość. W odróżnieniu od nas, okazję zmarnowali wówczas Ukraińcy, również chcący stworzyć własne państwo. Na kolejną szansę musieli więc czekać ponad 70 lat. Druga sportowa zasada sprawdzona 99 lat temu to: „Na kłótniach w zespole korzysta przeciwnik”. Józef Piłsudski, przejmujący władzę na ziemiach polskich w listopadzie 1918 roku, szybko zrozumiał, że bez współpracy swoich polskich politycznych wrogów nie obroni tworzącego się państwa. Nie popełniono wtedy błędu Węgrów, którzy nawet w obliczu najazdu tureckiego w XVI wieku nie zaprzestali kłótni o władzę, co spowodowało ich 400-letnią niewolę. Piłsudski w decydującym momencie powierzył ważne funkcje państwowe swym zaciekłym oponentom: Romanowi Dmowskiemu oraz Ignacemu Paderewskiemu, skupiając się na budowie silnej armii. Być może nasz współczesny świat byłby inny, gdyby nie tylko wtedy i nie jedynie dwa przykłady sportowych zasad wykorzystywano w życiu państw czy narodów.

Cezary Imański

 

II Bieg Niepodległości

            10 listopada 2018r nad zalewem w Zwoleniu odbył się II Bieg Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, gdzie wysłuchano przemówienia Pana Cezarego Imańskiego, który powiązał historyczne wydarzenie ze sportem. Następnie złożono kwiaty i wysłuchano przemówienia Pani Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej.

            Po przybyciu nad zalew o godz. 11:00 rozpoczął się bieg na dystansie 1918 m, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowało 25 uczniów z klas V i VI. Po przebiegnięciu wymagającego wysiłku dystansu otrzymali na mecie pamiątkowe medale okolicznościowe.

            Gratulujemy uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym biegu.

 

Biblioteka Publiczna bez tajemnic

 

10 listopada 2017 roku odwiedziliśmy Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu. Najpierw Pan bibliotekarz pokazał nam wypożyczalnię dla dzieci, opowiedział o jej zbiorach i zasadach korzystania. Powiedział nam jak zapisać się do biblioteki i pokazał bardzo ciekawe książki, zupełnie inne od pozostałych. Takie z torem samochodowym i kółkami – jak samochód. Potem Pani Dyrektor opowiadała nam o tym, jak ważne w życiu jest czytanie książek. Pokazała nam również wypożyczalnię dla dorosłych. Następnie przeszliśmy do czytelni. Pani bibliotekarka powiedziała nam czym się różni wypożyczalnia od czytelni, pokazała nam gazety i czasopisma. Ogromną atrakcją było oglądanie największej i najcięższej książki w bibliotece. Z trudem udało nam się ją udźwignąć. Po tej wycieczce na pewno będziemy korzystać nie tylko z biblioteki szkolnej ale również z tej nowo poznanej.

 

Uczniowie klasy 3h

 

 

Wycieczka klasy 7c do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu

            Dnia 7 listopada 2017  roku klasa 7 c pod opieką pani Elżbiety Kramek przybyła do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, gdzie bardzo serdecznie została powitana przez pracowników biblioteki.

            Celem spotkania było przekazanie ogólnych informacji o działalności biblioteki. Ponadto  młodzież wysłuchała historii biblioteki. Zapoznała się z zasadami korzystania z wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz czytelni. Uczniowie dowiedzieli się, z jakiego programu bibliotecznego korzysta placówka oraz mieli możliwość samodzielnego wyszukiwania tytułów książek w katalogu on-line.

            W czytelni poznali tytuły gromadzonych czasopism oraz dowiedzieli
się o zbiorach regionalnych i najstarszych egzemplarzach znajdujących
się w bibliotece. Uzyskali też informacje o możliwości drukowania i kserowania.

 

Dbamy o tereny zielone wokół szkoły

 

         7 listopada 2017 r. uczniowie Szkolnego Klubu Ekologów z klasy 6b Adrian Grudziński,  Mikołaj Kapciak, Sebastian Michalik, Kamil Świątek wraz z Panem Alfredem Romańskim posadzili sadzonki siedmiu lip. Drzewa zostały posadzone na placu szkolnym od zachodniej strony szkoły. Przez kolejne lata uczniowie Szkolnego Klubu Ekologów zobowiązali się dbać o nie, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać przyjemność przebywania w cieniu ich rozłożystych koron.

Ekolodzy z 6b

 

 

Spotkanie z Wojciechem Krupą  

„Książka uczy, świat naprawia,

z książką świetna jest zabawa”

               

8 listopada 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z Wojciechem Krupą. Pan Wojciech jest autorem takich bajek jak: „Wąż Mąż”, „Pszczółka”, „Słonik Nicponik”, „Kłopoty Czarnego Liska”. Napisał również historię Radomia dla dzieci oraz legendę o Iłży. Dużo książek jeszcze nie zostało wydanych. Zajmuje się także malowaniem obrazów. Jest wielkim miłośnikiem przyrody, uwielbia jeździć rowerem.  W trakcie spotkania przeprowadził krótką gimnastykę dla dzieci, opowiadał o swojej twórczości oraz o swoich pasjach. Odpowiadał cierpliwie na wszystkie pytania uczniów. Na zakończenie spotkania każdy mógł zakupić książkę oraz dostać do niej specjalną imienną dedykację wraz z autografem.  Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zachęcamy do czytania książek Wojciecha Krupy.

 

Z pasją do biblioteki

 

      Dnia 6 listopada 2017 r. do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu wybrali się uczniowie   klasy IVe. Spotkanie miało charakter warsztatów, angażujących uczniów. Dzieci miały możliwość wyszukiwania książek w katalogach: kartkowym i elektronicznym. Potrafią odczytywać informacje o książce z karty katalogowej. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z zasadami zapisu i korzystania z biblioteki. Dowiedzieli się o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie placówki. Lekcja poza murami szkoły to dla dzieci nie lada atrakcja i ciekawa alternatywa. To zastrzyk wiedzy, która zaowocuje w przyszłości.    

                                                                                                                  Agnieszka Śmietanka

 

 

Biesiada z książkami

 

     30 października 2017 r. w bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu w budynku przy ul. Kościelnej 7 już po raz drugi zorganizowano „Biesiadę z książkami” w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Głównym organizatorem tak zacnego wydarzenia była Pani Elżbieta Kramek. W tym roku w organizację włączyła się również Pani Iwona Wargacka -nauczyciel świetlicy, wraz z uczniami uczęszczającymi na zajęcia świetlicowe 

   Zaproszona młodzież miała przyjemność wysłuchania fragmentów książek wybranych przez członków aktywu bibliotecznego. Książki czytały: Weronika Zagożdżon, Patrycja Choroś, Emilia Chołuj, Aleksandra Prędyś, Anna Kowalczyk, Natalia Struzik, Dominika Szewczyk, Sandra Małeć i Weronika Przepiórka. Fragmenty książek pochodziły z nowości zakupionych w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ponadto członkinie aktywu przygotowały oraz w pięknym skrócie zaprezentowały autora wybranej książki
i kr
ótką jej charakterystykę. Prezentowane książki pisarzy zarówno polskich jak i zagranicznych podejmowały zróżnicowaną tematykę. Dla biesiadników był przygotowany poczęstunek.
 

      Młodzieży najbardziej przypadła do gustu książka wybrana przez Natalię Struzik z kl. IIIb - „Dzika jabłoń”- A. Łacina i Patrycję Choroś z kl. IIa. -”Kłamca i szpieg” - R. Stead.

 

 

„W dowód pamięci…”

Na cmentarzu płomyki złote

i groby w chryzantemach.

Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

których już nie ma.

(H. Bechler)

Jak co roku w przeddzień Wszystkich Świętych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili parafialny cmentarz.

            W imieniu całej społeczności  naszej szkoły uczniowie klasy VIb wraz z wychowawcą zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, księży i żołnierzy. Niechaj te złote płomyki świec będą wyrazem szacunku, pamięci, zadumy i refleksji.

       Wspominanie byłych pokoleń to również żywa lekcja historii dla młodych pokoleń – uczniów naszej szkoły.

Małgorzata Gogacz

Znalezione obrazy dla zapytania znicz

 

 

Klasa IV f na zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej w Zwoleniu

 

Dnia 26 października 2017 r. klasa IV f  uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, poświęconej rodzajom katalogów. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Zwoleniu. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się, jakie rodzaje katalogów kartkowych wyróżniamy, jaki jest ich układ, jak  wyszukać daną pozycję książkową oraz do czego tak naprawdę  potrzebne są nam katalogi. Zgłębili również tajemnice katalogu on-line, który niewątpliwie różni się od tradycyjnego katalogu kartkowego. Największą radość sprawiła dzieciom samodzielna możliwość wyszukiwania książek w katalogu kartkowym. Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę, którą z pewnością wykorzystają w przyszłości nie tylko na lekcjach języka polskiego.

                                                                                                                  Agnieszka Śmietanka

 

Październik  w Wesołym Oddziale

 

Październik w Wesołym Oddziale minął pod hasłem zdrowego odżywiania, Dnia Edukacji Narodowej, akcji - Bezpieczna droga do szkoły – 2017:  „Nosisz odblaski dla Ciebie oklaski” i pamięci o tych, którzy odeszli. Smaczne kanapki próbowali nauczyciele, Dyrekcja oraz koledzy i  koleżanki. W październiku Wesoły Odział odwiedziły Panie Dyrektorki. Gratulujemy Klaudii, Markowi, Mateuszowi, Kubie i Damianowi nagród w konkursie BRD.

Aneta Pyrgiel

 

Podsumowanie akcji Bezpieczna droga do szkoły – 2017 pod hasłem „Nosisz odblaski dla Ciebie oklaski”

 

23 października 2017 roku odbyło się podsumowanie cyklicznej akcji Bezpieczna droga do szkoły w tym roku pod hasłem „Nosisz odblaski dla Ciebie oklaski”. Działania w ramach tej akcji przybierały różnorodne formy. Uczniowie brali udział w: 

- Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach – akcja EDWARD – uczniowie klas 3; 

- IX edycji programu edukacyjnego o charakterze społecznym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – uczniowie klas 1;

- cyklicznej akcji „Jabłko, czy cytryna”; 

- spotkaniu z przewodnikiem psa policyjnego i jego pupilem -  dzieci z oddziałów przedszkolnych;

- spotkaniu z policjantem i plenerowej lekcji bezpieczeństwa dla uczniów klas 1 - „Jak przechodzić przez jezdnię”;

- spotkaniu z policjantem dla uczniów klas 2 „Bezpiecznie w szkole i poza szkołą”, 

- spotkaniu z policjantem dla uczniów klas 7 – „Bezpieczeństwo w sieci”, 

Wydano także gazetki dla uczniów klas młodszych „Piechurek” i dla uczniów klas starszych „Kółka dwa”.

Odbyło się również szereg konkursów, których laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody.

W konkursie plastycznym dla uczniów oddziału specjalnego„Do szkoły z Agatką”wyróżnieni zostali: Klaudia Świgoń, Jakub Piekarz, Damian Kustra, Marek Siwiec, Mateusz Bdzikot. 

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 7 – „Bezpieczna droga do szkoły – rady i przestrogi” nagrodę otrzymała  Aleksandra Ciesielska – uczennica klasy 7 b. 

W konkursie literackim dla uczniów klas 6 „List do młodszego kolegi, który zaczął jeździć na rowerze. Rady i przestrogi”  laureatami zostali: 

1 miejsce - Anna Gniadkowska - uczennica klasy 6a
 i Lena Śmietanka – uczennica klasy 6b,

2 miejsce - Anastazja Dudar- uczennica klasy 6c,

3 miejsce - Michał Makowiecki - uczeń klasy 6d,

wyróżnienie -Wojciech Galbarczyk - uczeń klasy 6c.

W konkursie fotograficznym dla uczniów klas 5 „Nie robię łaski, noszę odblaski” nagrodę otrzymał Michał Figura – uczeń klasy 5c.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 4 „Moda na odblaski – włącz myślenie” – projekt naklejki odblaskowej 

1 miejsce zajęła Maria Płachta – uczennica klasy 4a,

2 miejsce – Anna Jaworska – uczennica klasy 4f,

3       miejsce – Milena Norek – uczennica klasy 4a,

wyróżnienie - Wiktoria Petniak – uczennica klasy 4a.

W konkursie literackim dla uczniów klas 3 i ich rodziców„Drogowe przepisy umiesz, z mamą i tatą o bezpieczeństwie rymujesz”

1 miejsce zajął Filip Piątkowski – uczeń klasy 3h z mamą Małgorzatą,

2 miejsce – Antonina Rogala – uczennica klasy 3g z mamą Anną i tatą Pawłem,

3 miejsce – Alan Papiewski – uczeń klasy3a z mamą Katarzyną i tatą Radosławem.

Wyróżnienia: Maja Litwa – uczennica klasy 3e z mamą Martą, Wiktoria Sałbut – uczennica klasy 3f z mamą Katarzyną, Natalia Kustra – uczennica klasy 3g z mamą Anną, Jakub Dec – uczeń klasy 3a z mamą Renatą, Gabriela Skawińska – uczennica klasy3 g z mamą Anną.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 2 „Bezpieczne przejście dla pieszych” zwyciężyli:

1 miejsce – Magdalena Mateńko uczennica klasy 2a,

2 miejsce – Julia Burat – uczennica klasy 2c,

3 miejsce – Anna Bednarczyk – uczennica klasy 2b,

wyróżnienia: Lena Olender z klasy 2c i Amelia Rucińska z klasy 2a.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas 1 „Jestem widoczny na drodze – noszę odblaski”:

1 miejsce zajął Aleksander Piorun – uczeń klasy 1d,

2 miejsce – Maja Kwapisiewicz – uczennica klasy 1c,

3 miejsce – Mateusz Korzeniewski – uczeń klasy 1b,

Wyróżnienia: Patrycja Pomarańska, Kacper Drab i Filip Gregorczyk z klasy 1d oraz Julia Polesiak i Mirosław Marzec z klasy 1b.

W konkursie plastycznym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych sześciolatków „Odblaskowe sześciolatki” nagrody otrzymali:

1 miejsce – Łukasz Pyrka z oddziału 0e,

2 miejsce – Kaja Gregorczyk z oddziału 0g,

3 miejsce – Lena Wieczorek z oddziału 0f.

Wyróżnienia: Maria Pastuszko,  Dominik Pawlak i Jan Płachta z oddziału 0c, Seweryn Surma i Julia Zatoń z oddziału 0d,  Maja Olejarz , Julia Skoczylas i Krystian Maciejczak z oddziału 0e, Julia Płachta z oddział 0f, Blanka Szczodra, Agata Smolarczyk, Oliwier Oleksiak i Sebastian Smaga z oddziału 0g.

W konkursie plastycznym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych pięciolatków „Do szkoły z Agatką” nagrody otrzymali:

1 miejsce – Amelia Skowrońska z oddziału 0a,

2 miejsce – Aleksandra Jaworska z oddziału 0b,

3 miejsce – Bartosz Markiewicz z oddziału 0a.

Wyróżnienia: Maja Bienias, Zosia Gołda, Roksana Krawiec, Julia Przybylska i  Alan Nędzi z oddziału 0a oraz Laura Ogonek z oddziału 0b.

W konkursach zamieszczonych w gazetkach „Piechurek” dla uczniów klas młodszych i „Kółka dwa” dla uczniów klas starszych, tym razem szczęście dopisało:

Oliwierowi Okoń z oddziału 0f,

Annie Jóźwik uczennicy klasy 1c,

Julii Rudce uczennicy klasy 3g,

Julii Reguła uczennicy klasy 4f,

Asi Lupicino uczennicy klasy 5d,

Mai Safian uczennicy klasy 6b.

W podsumowaniu akcji Bezpieczna droga do szkoły pod hasłem „Nosisz odblaski dla Ciebie oklaski” uczestniczyli uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami oraz wychowawcy. Po obejrzeniu krótkiego filmu na temat noszenia odblasków i wysłuchaniu rad Pana Dariusza Piątka - Dyrektora WORD w Radomiu wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.

W części artystycznej wystąpili uczniowie z klasy 2b i 5c w inscenizacji „O ruchu drogowym dla pieszych” przygotowani przez Panią Annę Plewicką oraz uczniowie klasy 3g  i 4a w układach tanecznych przygotowane przez Panią Agatę Dmuchowską i Wiolettę Korzeniewską.

 

 

„Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce”

 

                13 października 2017 roku odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej. Dzień szczególny dla nauczycieli i pracowników obsługi. To właśnie powyższy cytat poety Cypriana Kamila Norwida stał się myślą przewodnią tej wspaniałej uroczystości, na którą przybyło nie tylko grono pedagogiczne, ale również zaproszeni goście: burmistrz Zwolenia – Pani Bogusława Jaworska, zastępca burmistrza – Pan Włodzimierz Kabus, przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Paweł Sobieszek, przewodniczący Rady Rodziców- Pan Paweł Kaca oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Pani Elżbieta Wargacka, która wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zaprosiła widownię do obejrzenia części artystycznej, w trakcie której dzieci i młodzież swoim wspaniałym  występem podziękowały pracownikom naszej szkoły za trud pracy, jaki wkładają w wychowanie i kształcenie.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej i gimnazjum pod czujnym okiem swoich wychowawców i nauczycieli. Nietuzinkowym akcentem był występ akordeonowy ucznia klasy 5a – Krzysztofa Paducha.

W części oficjalnej głos zabrała dyrektor szkoły Pani Elżbieta Wargacka, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc wszystkim dużo sił do podejmowania wyzwań, jakie czekają w pracy z dziećmi i młodzieżą. Słowa wdzięczności i uznania wyraziła w swoim wystąpieniu Burmistrz Zwolenia - Pani Bogusława Jaworska. Podziękowała za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Życzenia skierowała także do rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci i mają ogromny wpływ na ich edukację. Do życzeń i podziękowań dołączył się również przewodniczący Rady Rodziców Pan Paweł Kaca, który w dowód wdzięczności, na ręce Pani dyrektor, złożył bukiet kwiatów.

Uroczystość zakończyła się słodkim upominkiem – tortem ufundowanym przez Radę Rodziców.

 

 

Jesień i nowy gość w Wesołym Oddziale

 

Zbliża się jesień. Pod tym hasłem upłynął pierwszy miesiąc w Wesołym Oddziale naszej szkoły. Klaudia, Marek, Kuba, Mateusz i Damian pożegnali wakacyjny czas i z uśmiechem zabrali się za naukę. Ale książki to nie jest jedyny sposób aktywności młodzieży. Zorganizowano także Dzień Chłopaka, który na długo zapadnie w pamięci uczniów. Dostali z tej okazji niesamowity prezent.  Wychowawczyni podarowała im małego chomika. Wszyscy z radością obiecali pomagać w jego opiece.

Aneta Pyrgiel

 

Robimy smaczne i zdrowe kanapki

 

W ramach programu „Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa” uczniowie klasy 3h przygotowali zdrowe kanapki na drugie śniadanie. Najpierw zaplanowali kolejne czynności, następnie pracowali według ustalonych reguł, dbając o bezpieczeństwo własne i innych, a także o utrzymanie porządku w miejscu pracy. Najważniejszym punktem zajęć była degustacja przygotowanych pysznych i zdrowych kanapek.

         Wychowawca Bożena Cieloch i uczniowie

 

 

 

Nowy rok szkolny rozpoczęty

 

4 września 2017 roku w naszej szkole zainaugurowano nowy rok szkolny 2017/2018. Na boisku szkolnym zgromadzili się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, w tym po raz pierwszy uczniowie klas siódmych. Uroczystego rozpoczęcia dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Wargacka. W uroczystości udział wzięli: zastępca Burmistrza Zwolenia – Pan Włodzimierz Kabus, Proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. – ks. Bernard Kasprzycki, przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Teresa Sarwińska, zastępcy dyrektora – P. Barbara Madej, P. Bożena Kaczmarczyk, P. Marzena Norowska, P. Zbigniew Plewicki. Zgodnie z reformą oświaty w klasach pierwszych, czwartych i siódmych będzie wdrażana nowa podstawa programowa. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji .

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise