Panorama3.jpg
 

Rok szkolny 2016/2017 - I semestr

  

Szatan i jego sprawki

 

17 stycznia 2017 roku uczniowie klas: 6a, 6b, 6c, 6d oraz 5d udali się do kina „Świt” w Zwoleniu na przedstawienie „Szatan z 7 klasy”, które specjalnie dla nich wystawili aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl ten wprowadził naszych uczniów w fascynujący świat wielkiej przygody, gdzie prawda i trwałe wartości tryumfują nad złem, a postawa młodych bohaterów podkreśla rolę przyjaźni i serdeczności w relacjach międzyludzkich. Główni bohaterowie swoją postawą ukazali szlachetne zasady, kierując  się w życiu uczciwością i mądrością. Ich przygody ukazały niezwykłość otaczającego świata, bo: „… nie ma na świecie tajemnicy, której by nie można odgadnąć”.        

Przedstawienie wzbudziło zachwyt wśród oglądających.

 

 

 

Smaczna i zdrowa sałatka owocowa

 

W ramach programu „Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa” uczniowie klasy 2h własnoręcznie przygotowali pyszną, witaminową sałatkę owocową. Przynieśli z domów różne świeże owoce. Były to: jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona a nawet ananas. Wszyscy mieli wesołe miny na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Zajęcia podczas których uczniowie przyrządzali sałatkę dały im wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, smakowała wyśmienicie.

Bożena Cieloch

 

 

Kolejny sukces akordeonisty z naszej szkoły

 

Krzysztof Paduch uczeń klasy 4a naszej szkoły zdobył I miejsce na prestiżowym 24. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Krzyś był najlepszy w swojej kategorii wiekowej, otrzymując wynik 5,97 na 6,0. Na festiwalu zaprezentowali się najlepsi akordeoniści z Polski i Europy. Uczestników konkursu oceniało międzynarodowe jury złożone z profesorów polskich i zagranicznych uczelni artystycznych. Nie jest to pierwszy Jego sukces. W 2015 roku został  laureatem X Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. Ryszarda Malickiego w Puławach oraz laureatem XXI Słupeckich Spotkań Muzycznych. Zdobył również I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy (w 2016 roku).

Krzyś jest uczniem szkoły Muzycznej w Radomiu w klasie akordeonu. Bardzo cieszą nas Jego osiągnięcia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

„Zostań Jezu mym Braciszkiem”

 

20 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe pt. „Zostań Jezu mym Braciszkiem”. Społeczność szkolna oraz rodzice mieli okazję podziwiać aktorskie popisy młodych  artystów z oddziałów zerowych jak również uczniów z klasy 3d, którym w pięknym wykonaniu kolęd towarzyszył chór szkolny. Uczniowie klasy trzeciej wcielili się w role Maryi, Józefa i Trzech Króli. Swoim wystąpieniem szczególnie urzekli najmłodsi odgrywając role Pastuszków, Aniołków, Dzieci i Mikołajków. Nad całością przedstawienia czuwały Panie katechetki: Dorota Wolszczak, Lucyna Gorczyca, Jolanta Kwapisiewicz, wychowawczynie oddziałów zerowych: Marzena Śmietanka i Małgorzata Kutyła oraz nauczyciel muzyki Pani Urszula Bronisz-Dąbrowska.

Dzięki ich twórczej inwencji i współpracy z rodzicami artyści wystąpili w pięknych strojach oddających atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i piękną tradycję wystawiania jasełek.

Dorota Wolszczak

 

 

„Klasa z kulturą”

 

Samorząd Uczniowski już kolejny raz w ramach akcji ,,KLASA  Z KULTURĄ” zorganizował dwa konkursy.

Pierwszy poświęcony był życzliwości. W tym roku uczniowie klas I-VI przygotowali ,,KODEKS ŻYCZLIWOŚCI”, natomiast dzieci z oddziałów zerowych wykonały prace plastyczne. Konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Prace były bardzo pomysłowe i oryginalne. Można było je podziwiać na korytarzach szkoły. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, jak bardzo ważna jest życzliwość, serdeczny uśmiech, którym obdarowujemy innych.

Drugi konkurs związany jest z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie klas IV-VI przygotowali przepiękne karty świąteczne, a dzieci z oddziałów zerowych i klas I-III wykonały różnorodne ozdoby choinkowe, które upiększają szkolne choinki i wprowadzają wszystkich  w radosny, świąteczny nastrój.

Agnieszka Siepietowska

 

 

„Odżywianie dla mózgu”-
smacznie, zdrowo i kolorowo

 

      Mózg jest organem odpowiedzialnym za postrzeganie i poznawanie świata, za nabywanie wiedzy. Aby dobrze funkcjonować potrzebuje ćwiczeń fizycznych, snu i właściwej diety bogatej w magnez, kwasy Omega 3, witaminę C oraz witaminy z grupy B. 

W ramach zajęć edukacyjnych, promujących zdrowe odżywianie wśród dzieci naszej szkoły, pani Lidia Chrząstek (socjolog medycyny, pedagog) przeprowadziła warsztaty, podczas których uczniowie klasy IVd  przygotowywali smaczne posiłki bogate w związki odżywcze służące zwiększeniu potencjału ludzkiego umysłu i poprawie koncentracji uwagi. Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały w grupach nad przygotowaniem potraw, nadaniem im ciekawych nazw, krótkimi prezentacjami sałatek, kolorowych kanapek i deserów oraz przygotowaniem degustacji i aranżacją wystroju stołu. Poznali ponadto ćwiczenia ruchowe, które są ukierunkowane na poprawę funkcjonowania półkul mózgowych. Uczestnicy zajęć kosztowali potrawy, które sami przygotowali. Wszyscy byli bardzo aktywni i spisali się celująco.  Warsztaty  bardzo podobały się naszym  uczniom. 

Dziękujemy firmie KROKUS Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk  Sp.j. z Pająkowa oraz Gospodarstwu Sadowniczemu M. B. Monika Bankiewicz „Smaczek z Doliny Radomki” z Komorowa za udostępnienie swoich wyrobów na potrzeby zajęć.

Teresa Grzybowska

 

SERCE  POD CHOINKĘ…

 

Samorząd Uczniowski po raz kolejny aktywnie włączył się w przygotowanie świątecznych paczek pod hasłem „Serce pod choinkę”.

Symboliczna bombka lub serduszko zawieszone na choince w kościele z imieniem dziecka przypomina nam  o tym, że możemy KOMUŚ sprawić wielką radość, a prezenty w postaci maskotek, słodyczy, przyborów szkolnych niech bawią, smakują, cieszą i dobrze służą.

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz wychowawcom, którzy okazali zaangażowanie i przynieśli różnorodne podarunki. Tym małym gestem okazaliście wielkie serce. Zapewne świąteczne paczki, które otrzymają od Was koleżanki i koledzy, będą miłą niespodzianką pod choinką.

Opiekunowie SU:

Halina Borowska

Małgorzata Gogacz 

 

 

 

Inscenizacja „Czarny lisek”

Lekcja tolerancji w bibliotece szkolnej

 

W grudniu 2016 roku w bibliotece szkolnej wystawione zostało przedstawienie pt.: ”Czarny lisek”, przygotowane przez uczniów z klas: 4c i 6b pod kierunkiem nauczycieli biblioteki. Charakteryzacją postaci zajął się ks. Wojciech Pawłowski. Inscenizacja miała na celu uświadomienie dzieciom, że wszyscy ludzie są równi, bez względu na to, jaki mają kolor skóry. Bajkę obejrzały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas pierwszych oraz laureaci konkursu „Portret Misia”. W przedstawieniu udział wzięli: 

Mama liska – Aleksandra Ciesielska

Tata liska – Paweł Przepiórka

Czarny lisek – Szymon Tatar

Damy w kapeluszu – Agata Kowalczyk i Amelia Okoń

Wrona – Kornelia Gołda

Grzybiarka – Małgorzata Nieckarz

Zajączek – Bartosz Krok

Dziewczynka urwis – Wiktoria Kwaśnik

Fryzjerka – Wiktoria Puchniarz

Staruszka – Zuzanna Oko

Niedźwiedź – Hubert Rokita

Duszek leśny – Jakub Adamiec

Gratulujemy naszym uczniom aktorskich talentów!

 

 

 

Będziemy kochać i szanować książki…

 

                21 grudnia 2016 roku uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Obejrzeli inscenizację, zapoznani  zostali z regulaminem biblioteki, poznali prośby książek do dzieci oraz wypożyczyli pierwszą książkę. Uczniowie otrzymali również kolorowe zakładki oraz list do rodziców z informacjami jak ważne w życiu dzieci jest czytanie książek.

 

 

 

 

Laureaci konkursu „Portret Misia”

 

Podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia nauczyciele biblioteki ogłosili konkurs na najpiękniejszy portret misia. Oto laureaci tegoż konkursu:

Jakub Faryna 2c

Emilia Janakowska 2c

Antoni Procki 2c

Aleksander Wierzbicki 2c

Iga Kaczmarczyk 2f

Zuzanna Kolak 2f

Maria Krześniak 2f

Igor Mazur 2f

Szymon Nowakowski 2f

Aleks Sokołowski 2f

Dawid Krok 2g

Lena Olejarz 2g

Wiktoria Wiech 2g

Kinga Sałbut 2h 

Klaudia Szewczyk 2h

Jakub Kozieł 2h

21 grudnia 2016 roku uczniowie  Ci otrzymali nagrody a ich prace znalazły się w „Galerii Misiów” i zdobią bibliotekę przez cały rok. Gratulujemy serdecznie!

 

Spotkanie  wigilijne

 

Przygotowania do Wigilii w oddziale specjalnym rozpoczęły się już we wtorek 20 grudnia. Na zajęciach techniki uczniowie wspólnie z nauczycielami  robili pierniczki. Po upieczeniu i ostygnięciu ciasteczka zostały pięknie udekorowane lukrem i kolorowymi posypkami. Następnego dnia zorganizowana została klasowa Wigilia. Mamy przyniosły przygotowane wigilijne potrawy, a uczniowie świątecznie udekorowali stół. Podczas spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Słuchając kolęd częstowali się przygotowanymi smakołykami. Czas spędzony razem upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

Dorota Chołuj-Borowiecka

 

 

„Jesteśmy razem”

 

W dniach 14 i 15 grudnia po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dni Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami byli nauczyciele: Baczkowska Marta, Borowska Halina, Chołuj- Borowiecka Dorota, Korzeniewska Wioleta, Magdziak Iwona, Mikulska Joanna, Pyrgiel Aneta, Stachurska Iwona i  Stępień Michał. Celem obchodów było uwrażliwienie uczniów na zagadnienia niepełnosprawności oraz zintegrowanie uczniów niepełnosprawnych i ich rodziców ze społecznością szkolną.

„Jesteśmy razem” to hasło przewodnie tegorocznych uroczystości. W naszej szkole wszyscy uczniowie mają równe prawa i obowiązki, choć różne są ich możliwości i umiejętności. Jest ona miejscem nauki wrażliwości, otwartości i akceptacji. Zarówno pierwszy jak i drugi dzień uroczystości obfitował w wiele atrakcji. 14 grudnia wszyscy obecni mogli obejrzeć przedstawienie „W krainie Smerfów” w wykonaniu uczniów klasy III d i oddziału specjalnego. Następnie układ taneczny „Czekolada” zaprezentowały uczennice klasy IIId i oddziału specjalnego. Po części artystycznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moje ulubione zwierzątko”. Wszyscy, którzy wzięli w nim udział otrzymali nagrody. Już po raz drugi kibice MKS Zwolenianka dla wszystkich uczniów niepełnosprawnych przygotowali świąteczne paczki. W dalszej części spotkania dzieci i ich rodzice wzięli udział w warsztatach podczas których  wykonywali ozdoby i karty świąteczne, stroiki oraz dekorowali pierniki. A wszystko to pod czujnym okiem pań Krystyny Pietrzyk, Stanisławy Pisarczyk i Stanisławy Szpilskiej ze Zwoleńskiego Uniwersytetu III Wieku. Nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy przy  herbatce. Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od pouczającego przedstawienia „Na placu zabaw” w wykonaniu uczniów klasy IId. Następnie uczennice klasy IIId i oddziału specjalnego wykonały układ taneczny. W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy  wykonali w grupach plakaty o tematyce przyjaźni. Wystawa prac  znajduje się na korytarzu szkoły.

Obchody Dni Osób Niepełnosprawnych pokazały, że dzieci w nasze szkole są otwarte na wspólną pracę i zabawę. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa impreza wzmocniła integrację uczniów oraz zacieranie się barier pomiędzy uczniami niepełnosprawnymi i zdrowymi.

Dorota Chołuj-Borowiecka

 

Konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”

 

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają rodziców uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyłapani na czytaniu”. Zadaniem uczestników konkursu jest sfotografowanie dziecka czytającego książkę, gazetę, czasopismo w nietypowych miejscach lub sytuacjach. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się w zakładkach: Informacje i Biblioteka.

 Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy samych wspaniałych ujęć.

 

 

Góra grosza

 

Jak co roku Samorząd Uczniowski w dniach 28.11 – 9.12.2016 roku przeprowadził akcję „Góra grosza”. Uczniowie klasy Vb przygotowali puszki i każdego dnia zbierali pieniążki od całej społeczności szkolnej. 

            „Każda drobna moneta może pomóc twojemu koledze lub koleżance” – oto cel, jaki przyświecał XVII edycji ogólnopolskiej akcji. 

            Zebrane i policzone pieniądze przekażemy na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie. 

            Jako ciekawostkę podajemy, że najwięcej zostało zebranych monet o nominale grosz – 4150 sztuk.

            Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Małgorzata Gogacz

 

Sami robimy kanapki

 

Kolejne zajęcia w ramach programu „Zdrowo i kolorowo” w klasie 3d były poświęcone pieczywu. Każdy z nas solidnie przygotował się do zadania. Przynieśliśmy fartuszki, sztućce i talerze. Mieliśmy różne rodzaje pieczywa: jasne, ciemne, pełnoziarniste i razowe. Do pieczywa mieliśmy różne dodatki, m.in. pasty rybne, jajeczne i twarożkowe. Niektóre osoby przyniosły warzywa: ogórek kiszony, pomidory koktajlowe i zwykłe, sałatę i rzodkiewkę. Po skończeniu pracy była degustacja. Wszystkim smakowały przygotowane kanapki. Dostaliśmy bardzo dobre oceny.

Igor Domagała i Bartek Jaworski kl. 3d

  

 

 

 

 

 

„Zdrowo i kolorowo”

 

W ramach programu pod wyżej wymienionym hasłem, kolejnym zajęciem było wykonanie smacznego deseru z wykorzystaniem produktów mlecznych. Efekt tych zajęć zamieszczony jest na poniższych zdjęciach. Po raz kolejny okazało się, że uczniowie bardzo dobrze radzą sobie jako mali kucharze. Samodzielnie stworzone desery dały dużo satysfakcji i świetnej zabawy. Po zakończeniu zajęć nastąpiła wspólna degustacja.  Uczniowie poznali wartości odżywcze produktów, które wykorzystali do sporządzenia deserów.

Halina Borowska

 

 

Ach co to był za dzień…

 Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji  uczniowie klas drugich uczestniczyli w niezwykle ciekawej lekcji , która odbyła się w bibliotece szkolnej.  Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania „Sto lat” bohaterom spotkania – wszystkim misiom przyniesionym na tę uroczystość przez dzieci. Po wysłuchaniu historii powstania maskotki oraz zwyczajów niedźwiedzi przyszedł czas na zabawy. Dużo radości dostarczyło dzieciom rysowanie  misiów z zawiązanymi oczami oraz konkurencja, kto zbierze najwięcej patyczków w rękawicach kuchennych. Nie obyło się również bez piosenki „Jadą, jadą misie” oraz rymowanki Kubusia Puchatka. Jak wspaniale bawiły się dzieci ukazują poniższe zdjęcia. 

 

 

 

„Zdrowo i kolorowo”

 

W ramach cyklu zajęć dotyczących zdrowego stylu życia i odżywiania, uczniowie klasy III d pod opieką wychowawczyni Haliny Borowskiej przygotowywali sałatki owocowe i warzywne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem kroili przyniesione do szkoły owoce i warzywa. Po ich pokrojeniu nastąpiło wymieszanie i doprawienie. Gdy już wszystko było gotowe dzieci z chęcią zasiadły do witaminowej uczty. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.

Halina Borowska

 

 

Śniadanie daje moc – robimy wesołe kanapki

 

24 listopada 2016 roku uczniowie klasy 2h w ramach realizacji programu ”Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa” robili zdrowe kanapki. Działania te poprzedziła rozmowa na temat znaczenia drugiego śniadania i zdrowych produktów w odżywianiu i funkcjonowaniu dziecka. Uczniowie pracowali w grupach. Przygotowali kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego. Wymyślali różne śmieszne „kanapkowe miny”  wykonane z papryki, rzodkiewki czy ogórka. Praca przyniosła uczniom wiele radości. Na koniec uczniowie mogli oddać się rozkoszy smakowania swoich przepięknych, kolorowych a co najważniejsze – zdrowych kanapek. Wspólnie postanowili, że do szkoły będą przynosić kanapki, w których znajdzie się smak przynajmniej jednego warzywa.

Bożena Cieloch

 

 

 

„ŚLUBUJEMY…”

Dzień 23 listopada 2016 roku dla uczniów klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu był dniem pełnym emocji. O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie przy wsparciu kolegów i koleżanek  z klasy IVc  popisywali się swoją wiedzą i umiejętnościami, a zebrani brawami nagradzali ich popisy artystyczne. Przyglądał im się też gość specjalny: duszek szkoły - Aplaus, który również stwierdził, że uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do ślubowania. I nadszedł wreszcie ten wyczekiwany moment. W obecności szanownych gości , dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców i braci uczniowskiej –  na sztandar szkoły uczniowie zgodnie przyrzekli, że:

„... będą dbać o honor klasy i szkoły, będą uczyć się pilnie, będą służyć pomocą słabszym… by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka”.

Następnie Pani Elżbieta Wargacka – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu wraz ze swoimi zastępczyniami dokonały pasowania na pełnoprawnych uczniów. W dalszym ciągu uroczystości wysłuchali życzeń od miłych gości, a także przyjęli upominki od Rady Rodziców i wydawnictwa Nowa Era.  Worek słodyczy podarował również  ksiądz Krzysztof Badeński. Pamiątką tego dnia będą piękne dyplomy. Po zakończeniu uroczystości w klasach czekały na pierwszaków smakowite torty i słodycze przygotowane przez rodziców.

 

 

Tydzień Edukacji Globalnej w świetlicy szkolnej

 

W  dniach  od 14 do 20 listopada 2016 r.  w  naszej  szkole  trwał  Tydzień Edukacji   Globalnej. Tematyka związana z tym zagadnieniem była realizowana również w świetlicy. Uczniowie zostali zapoznani  z  pojęciem globalizacji. Uczestniczyli także w spotkaniu  z  Panią Zofią Grygiel – wolontariuszką, przebywającą w ubiegłym roku   na   rocznej   misji   w  Boliwii.  Mieli   też   możliwość  obejrzenia  zdjęć i prezentacji  multimedialnych,   dotyczących   następujących  krajów:  Indonezji, Nepalu,  Mongolii,  Wietnamu,  Gwatemali,  Peru,  Algierii,  Ghany. Przez  cały tydzień towarzyszyły nam mapy świata i globusy.
           Wychowankowie świetlicy  z  zainteresowaniem brali udział w zajęciach, rozwiązywali  karty pracy,  wykonywali prace plastyczne, bawili  się  w  takie zabawy i gry, jak ich rówieśnicy z wyżej wymienionych krajów.
   W ramach Tygodnia  Edukacji Globalnej  została zorganizowana wystawa dotycząca tego zagadnienia. Tydzień  ten   był  kolorowy,  a  zajęcia  poruszały  ważne  tematy.  Dzieci każdego  dnia   zaskakiwały   nas   ciekawymi  pomysłami,  wiedzą   i   mądrymi wypowiedziami.  Jesteśmy   pewne,   że    wzbudziłyśmy    w    nich   ciekawość otaczającego świata.

                                                        Wychowawcy świetlicy 

 

 

Sukcesy w siatkówce

 

Bardzo dobrze zagrali uczniowie naszej szkoły w czasie gminnych zawodów w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców, które odbyły się 16 listopada 2016 r. w naszej szkole. Pokonując drużynę dziewcząt i chłopców z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie nasi uczniowie uzyskali awans do rywalizacji powiatowej. Opiekunem drużyny dziewcząt jest Pani Hanna Kazirodek  a w jej skład wchodzą: Szewczyk Dominika, Kaczmarska Maja, Kwapisiewicz  Aleksandra, Walaszczyk Natalia, Safian Maja, Suwała Weronika, Lasek Natalia, Włodarska Aleksandra, Drążyk Julia.  Drużyna chłopców zagrała w składzie: Karolczuk Michał, Karolczyk Marek, Skawiński Jakub, Ostrowski Adam, Domagała Filip, Majewski Oliwier, Duliasz Michał, Nowak Piotr, Gajewski Jakub, Zawadzak Jan, Koziński Adam, Świątek Jakub, Brzozowski Mateusz. Opiekunem jest Pan Robert Kazirodek.

Robert Kazirodek

 

 

Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030” - laureaci konkursu

 

     Konkurs plastyczny „Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030” realizowany w ramach projektu nr 355/2016 „Edukacja globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju” skierowany był do uczniów szkół podstawowych biorących udział w projekcie. Na konkurs wpłynęło 168 prac. Spośród uczestników komisja wyłoniła czterech laureatów, których prace będą reprezentować naszą szkołę na kolejnym etapie konkursu:

Aleksandra Włodarska kl. V d – wychowawca Ewa Surmacz

Bartosz Krok kl. IVc – wychowawca Agnieszka Siepietowska

Szymon Pawelec kl. Vc – wychowawca Iwona Siwierska

Wiktor Sońta kl. IIIb – wychowawca Ewa Kochanek

 

Komisja przyznała również wyróżnienia dla:

Anna Gniadkowska - kl. Va – wychowawca Agnieszka Szczęsna 

Karolina Pyrgiel – kl. IIIb – wychowawca Ewa Kochanek

Paulina Pyrgiel – kl. IIIb – wychowawca Ewa Kochanek

 

  

 

Sportowe sukcesy

 

W dniu 14 listopada 2016 r.  w naszej szkole odbyły się powiatowe zawody w minipiłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Dziewczęta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu zajęły I miejsce, pokonując drużynę z Kazanowa (8:3) i z Policzny (9:2). Najlepszą zawodniczką zawodów została Aleksandra Kwapisiewicz (PSP Zwoleń), najlepszą bramkarką - Dominika Szewczyk (PSP Zwoleń). Opiekunem drużyny jest pani Hanna Kazirodek. Sukcesem zakończyły się również rozgrywki naszych chłopców, którzy pokonując drużynę z Kowalkowa (17:3) i drużynę z Policzny (20:2) uzyskali awans do półfinału Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Radomiu. Najlepszym zawodnikiem został Piotr Nowak a najlepszym bramkarzem Michał Duliasz – uczniowie naszej szkoły. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

chłopcy : I- PSP Zwoleń, II - PSP Policzna, III - PSP Kowalków;

dziewczęta : I - PSP Zwoleń, II - PSP Policzna, III - PSP Kazanów.

Hanna Kazirodek

 

 

 

Kierunek Tupiza – podróż do Ameryki Południowej

 

15 listopada 2016 roku w ramach ogólnopolskiego projektu „ Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” odbyło się w naszej szkole spotkanie z wolontariuszką Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi  Światu w Krakowie  Panią Zofią Grygiel. Koordynatorem Edukacji Globalnej w naszej szkole jest Pani Teresa Grzybowska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 2a, 2b, 2d, 2g, 2h, 3a, 3b, 3d, 4a, 4b, 4c, 4d, 5a, 5b, 5c, 5d, 6c, 6d oraz oddziały przedszkolne: 0a, 0d a także uczniowie z oddziału specjalnego. Pani Zofia przybliżyła polskim dzieciom codzienności życia ich rówieśników  z Boliwii, gdzie przebywała podczas rocznej misji. Pracowała tam  w domu dziecka w Tupizie, pomagając dzieciom w zadaniach, organizując dodatkowe zajęcia oraz towarzysząc im w codzienności. Nasza szkoła  jest jedną z dziesięciu szkół na Mazowszu biorących udział w tym projekcie i jedną ze 160 szkół w Polsce.

 

 

Żeby mieć fantazję, trzeba czytać książki

Spotkanie z Panem Tomem Justyniarskim

 

            9 listopada 2016 roku na zaproszenie nauczycieli biblioteki przybył do naszej szkoły Pan Tom Justyniarski. Jest on pisarzem, rzecznikiem Towarzystwa Obrony Zwierząt, autorem nowej lektury szkolnej „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”, którą w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wybierzmy wspólnie lektury” rodzice i nauczyciele uznali  za najlepszą. Pisarz na spotkanie z uczniami klas drugich i trzecich przyjechał ze swoim pieskiem o imieniu Lusia. Opowiedział o przyjaźni łączącej ludzi z czworonogami, o tym, jak dbać o zwierzęta i rozumieć je. Zdradził tajniki pracy pisarza, podkreślając, że inspiracje do pisania książek czerpie z  życia. Przekazał również wiele wskazówek, jak traktować zwierzęta oraz przesłania, które zawiera książka „Psie troski”: 

zwierzę nie jest rzeczą, 

zwierzęta czują tak jak my,

szczęśliwy piesek merda ogonem,

zwierzęta to nasza rodzina.

Podczas spotkania autor wielokrotnie podkreślał, jak ważny wpływ na wrażliwość człowieka i jego rozwój ma czytanie książek. Na koniec uczniowie mogli nabyć książkę i uzyskać autograf dla siebie i swojego zwierzątka.

 

 

 

Europejski Dzień Zdrowego Żywienia

 

8 listopada 2016 roku z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klasy Vb przygotowali smaczne i zdrowe przekąski. W ramach zajęć „Trzymaj Formę” młodzi kreatorzy smaków przygotowali coś oryginalnego, traktując  przy tym gotowanie jako dobrą zabawę. Owoce w roli głównej dostarczyły wielu doznań smakowych i estetycznych. Każda z grup zaproponowała degustację swoich dzieł na talerzu. Brawo dla wszystkich! Warto zadbać o swoje zdrowie już teraz.

Małgorzata Gogacz

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania znicz  PAMIĘTAMY…

 

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

Tego dnia uczniowie klasy VI d pod opieką nauczycieli udali się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach osób zasłużonych dla Ziemi Zwoleńskiej.

 

 

Zwiedzamy wystawę w Domu Kultury

 

Pod koniec października uczniowie klasy VI d wspólnie z nauczycielami wybrali się do Domu Kultury w Zwoleniu. W Galerii Fotografii i Plastyki zwiedzili wystawę Marty Sokół „Anielskie klimaty”. Podziwiali rzeźby aniołów wykonane z niekonwencjonalnych materiałów. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem talentu autorki prac.

 

  

 

 

Z wizytą w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu

 

W piątek 28 października 2016 roku uczniowie  klasy VI d pod opieką nauczycieli Wiolety Skorek i Renaty Kramarczyk udali się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu. Zapoznali się z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali księgozbiór przeznaczony dla tej grupy użytkowników. Wielu z nich wyraziło chęć zapisania się do Miejsko-Gminnej Biblioteki w Zwoleniu.

 

 

 

„Chcę być silny i krzepki, chrupię selery i marchewki”  - robimy jesienną surówkę

 

28 października 2016 roku uczniowie klasy II h w ramach programu „Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa” przygotowali jesienną surówkę według własnych, ciekawych pomysłów. Najpierw zaplanowali kolejne czynności, następnie pracowali według ustalonych reguł. Zgodnie współpracowali ze sobą, dbali o bezpieczeństwo własne i innych, a także o utrzymanie porządku w miejscu pracy. Najważniejszym i najciekawszym punktem była degustacja przygotowanych pysznych i zdrowych surówek.

Bożena Cieloch

 

 

Podsumowanie akcji Bezpieczna droga do szkoły – 2016

 pod hasłem „Zwolnij! Idę do szkoły”

 

 

Wzorem lat ubiegłych uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie z policją i strażą pożarną przystąpili do akcji Bezpieczna droga do szkoły - 2016 pod hasłem: "Zwolnij! Idę do szkoły". 20 października 2016 roku odbyło się jej podsumowanie. Celem tej cyklicznej akcji było:

- utrwalenie przepisów ruchu drogowego,

- kształcenie umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego,

- rozwijanie zdolności poznawczych: uwagi, spostrzegawczości i myślenia przyczynowo-skutkowego,

- promowanie noszenia odblasków,

- integracja środowisk na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.
       Organizatorami tej akcji były: Ewa Borowiecka, Agata Dmuchowska, Wioletta Korzeniewska, Anna Plewicka, Urszula Polak, Urszula Pomarańska, Bożena Tatak.W akcji wzięli udział uczniowie klas 1-6, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie oddziału specjalnego naszej szkoły. Poprzez szereg atrakcyjnych form działań chcemy przygotować uczniów do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po drodze. Były to:

- udział uczniów klas 3 w kampanii „Kierowco! Nie polujemy na pasach”;

- cykliczna akcja „Jabłko czy cytryna”;

- spotkanie z policjantem dzieci z oddziałów przedszkolnych na którym wysłuchały pogadanki „Jak przechodzić przez jezdnię?” i obejrzały filmik edukacyjny „Tadzio przechodzi przez ulicę”;

- „Plenerowa lekcja bezpieczeństwa” dla uczniów klas 1;

- spotkanie z policjantem uczniów klas 2;

- spotkanie z przedstawicielem straży pożarnej dla uczniów klas 3 na temat „Jak zachować się bezpiecznie w sytuacji zagrożenia”;

- wydanie gazetki dla uczniów klas młodszych „Piechurek” i dla uczniów klas starszych „Kółka dwa”;

- ekspozycja materiałów dotyczących BRD na terenie szkoły,

- konkursy:  

* konkurs plastyczny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych „Do szkoły z Agatką”,

* konkurs plastyczny dla uczniów klas 1 „Jestem widoczny na drodze, noszę odblaski”,

* konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 „Bezpieczne przejście dla pieszych”,

* konkurs literacki dla uczniów klas 3 i ich rodziców „Drogowe przepisy umiesz, z mamą i tatą o bezpieczeństwie rymujesz”,

* konkurs plastyczny dla uczniów klas 4 „Chodzić każdy umie, ale czy bezpiecznie?”,

* konkurs fotograficzny dla uczniów klas 5 „Nie robię łaski, noszę odblaski”,

* konkurs literacki dla uczniów klas 6 „List do młodszego kolegi, który zaczął jeździć na rowerze. Rady i przestrogi”,

* konkurs plastyczny dla uczniów oddziału specjalnego „Bądź bezpieczny na drodze – zakładaj odblaski”,

* konkurs dla czytelników gazetek „Piechurek” i „Kółka dwa”. 

Podczas podsumowania zostały wręczone nagrody i dyplomy dla laureatów konkursów oraz wyróżnionych. 

Uczniowie klas pierwszych i drugich otrzymali elementy odblaskowe, które wręczyli Pan Rafał Rajkowski – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Pan Dariusz Piątek – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia.

Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie wysłuchali pouczających wierszyków w wykonaniu uczniów klasy 2g oraz obejrzeli układy taneczne w wykonaniu uczennic z klasy 2g, 3d, 3f i 4c.

 

„Uczyć to kształtować umysły jutra”

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

 

14 października obchodzona jest rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to ważne święto dla szkolnictwa, gdyż Komisja ta była niejako pierwszym ministerstwem oświaty. Realizowała wszak postępowe idee pedagogiczne, wprowadziła nowoczesne programy, metody i organizację nauczania, stworzyła system edukacji, który nie ograniczał się do kształcenia umysłu, lecz także miał służyć rozwojowi człowieka i obywatela. Rocznica utworzenia KEN to także święto wszystkich nauczycieli.

13 października 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak co roku w sali gimnastycznej zgromadziła się społeczność uczniowska, przybyła dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz nauczyciele emeryci związani ze szkołą. Akademię rozpoczęło wystąpienie dyrektor szkoły – pani Elżbiety Wargackiej, która życzyła nauczycielom radości z trudnej,  ale pięknej pracy. Podziękowała im za życzliwość, pomysłowość, a przede wszystkim za podejmowaną każdego szkolnego dnia  pracę, której celem jest kształcenie kolejnych pokoleń młodych ludzi, rozwijanie ich talentów, pobudzanie do kreatywności i kształtowanie osobowości. Również wiele ciepłych słów skierowała w kierunku pracowników administracji, dziękując za dotychczasowe zaangażowanie w codziennej pracy. Wiele serdecznych życzeń padło również z ust zaproszonych gości. Młodzi artyści z klasy trzecich pod kierunkiem wychowawców: P. Ewy Borowieckiej, P. Ewy Kochanek, P.Urszuli Polak, P.Haliny Borowskiej, P.Bożeny Soleckiej i P. Anny Sitek oraz nauczyciela muzyki - P. Urszuli Bronisz-Dąbrowskiej pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. W montażu słowno-muzycznym podziękowali swoim pedagogom za trud, jaki wkładają w ich edukację, za przekazywaną im każdego dnia wiedzę, za cierpliwość, poświęcenie i troskę, jaką im okazują. Następnie uczniowie wręczyli pani dyrektor, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji wszystkim gościom słodkie upominki Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły brawa i słowa uznania. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała występującym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali akademię.

 

  

 

Wycieczka nauczycieli bibliotekarzy

 

„Szlakiem Jana z Czarnolasu”

 

1 października 2016 roku nauczyciele biblioteki: Justyna Kaczmarczyk, Wioleta Skorek i Renata Kramarczyk we współpracy z nauczycielami z Biblioteki Pedagogicznej: Wiesławy Sałek i Grzegorza Kaczmarskiego zorganizowały wycieczkę „Szlakiem Jana z Czarnolasu”. Uczestnikami wycieczki byli członkowie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział w Radomiu. Najpierw zwiedziliśmy Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, ścianę straceń oraz pomnik Jana Kochanowskiego. Naszym przewodnikiem był Pan Cezary Imański – nauczyciel Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Odwiedziliśmy także Muzeum Regionalne, z którego zbiorami zapoznała nas Pani Ewelina Pawelec. Następnie pojechaliśmy do Czarnolasu, do Muzeum Jana Kochanowskiego, gdzie przy dźwiękach renesansowej muzyki podziwialiśmy muzealne zbiory. Wycieczka była okazją do integracji nauczycieli bibliotekarzy, wymiany doświadczeń, a jednocześnie zainaugurowała obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 

 

 

 

XV Powiatowy Konkurs Piosenki

Ekologicznej i Turystycznej

 

              28 września 2016 roku odbył się XV Powiatowy Konkurs Piosenki Ekologicznej i Turystycznej. W tym roku pod hasłem „Na szlaku żółwia błotnego” i po raz pierwszy w nowej lokalizacji – nad zalewem.

              Organizatorami Konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urząd Miejski w Zwoleniu, Dom Kultury w Zwoleniu oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu w składzie: Urszula Bronisz – Dąbrowska, Teresa Grzybowska i Barbara Markiewicz.

              Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

- w kategorii zespoły wokalne klasy I-III pierwsze miejsce zajął zespół wokalny „Ósemki”, którego opiekunem jest pani Ewa Kochanek,

- w kategorii zespoły wokalne klasy IV – VI drugą lokatę otrzymał zespół wokalny „Akolada” opiekunem jest pani Urszula Bronisz – Dąbrowska,

- w kategorii soliści klasy I – III pierwsze miejsce wyśpiewała Julka Korczak uczennica klasy IIIb, opiekunem jest pani Ewa Kochanek.  

Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrodzonym uczniom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Urszula Bronisz-Dąbrowska

 

 

Narodowe Czytanie w Zwoleniu

 

3 września 2016 roku odbyła się piąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytana była powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. –To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić –mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

 

W  naszym mieście Narodowe Czytanie odbywało się przed pomnikiem Jana Kochanowskiego. Książkę tę czytało na głos 44 osoby, w tym burmistrz Zwolenia - Pani Bogusława Jaworska, zastępca burmistrza - Pan Włodzimierz Kabus, przedstawiciele Urzędu Gminy, bibliotekarze, nauczyciele oraz uczniowie. Nauczyciele  naszej szkoły: P. Małgorzata Gogacz, P. Marzena Śmietanka, P. Wioleta Skorek,  P. Justyna Kaczmarczyk, P. Renata Kramarczyk i ks. Wojciech Pawłowski  włączyli się do tej akcji czytając wybrane fragmenty „Quo vadis”.

 

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

 

1 września 2017 roku  o godzinie 9:00 społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu spotkała się aby rozpocząć nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Pani Dyrektor Elżbieta Wargacka powitała wszystkich zgromadzonych i złożyła najlepsze życzenia z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Następnie serdeczne słowa do zgromadzonych skierował przewodniczący Rady Rodziców  Pan Arkadiusz Baran. Po zakończeniu inauguracji roku szkolnego 2016/2017 uczniowie udali się na pierwsze spotkanie z wychowawcami klasowymi.

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise