23.04.2018r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2018.04.2323 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu 1616 roku zmarli: Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. W Katalonii, zgodnie z długą tradycją, obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym święcie. Z tej okazji aktyw biblioteczny przygotował   wystawkę informująca o tym wydarzeniu.

W ramach tego święta biblioteka kontynuowała zapoczatkowaną kilka lat temu akcję „Pokaż swoje zainteresowanie”, podczas której uczniowie mają możliwość pochwalić się swoją pasją oraz zaprezentować swoje prace społeczności szkolnej. W tym roku Pani Elżbieta Kramek oraz pani Iwona Wargacka zorganizowały pod hasłem „Moje zainteresowanie” dwie wystawy prac uczennic z oddziałów gimnazjalnych z klasy 3c – Patrycji Maj oraz Wiktorii Kisio. Uczennice te interesują się malarstwem, grafiką komputerową oraz rysunkiem. Zapraszamy do obejrzenia galerii ich prac.

Patrycja Maj

patrycja