09.11.2018 IV Zwoleński Marsz Niepodległości

IV Zwoleński Marsz Niepodległości

IMG 7580Nasza szkoła godnie uczciła 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. 9 listopada 2018 roku zorganizowaliśmy już czwarty raz z rzędu Zwoleński Marsz Niepodległości.

To inicjatywa Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, dziś realizowana w Publicznej Szkole Podstawowej im.  Władysława Jagiełły. Chcemy uczcić ważną rocznicę, przypomnieć tragiczne losy narodu oraz etapy odradzania się państwowości.

Te patriotyczne treści przekazujemy dzięki odwiedzeniu miejsc pamięci na terenie Zwolenia, bo nasza regionalna historia mieści w sobie wielkie dylematy pokoleń Polaków walczących o niepodległość i umocnienie własnego państwa.

Trasa czwartej edycji Marszu tradycyjnie rozpoczęła się przy zwoleńskim pomniku Nieznanego Żołnierza. Zbigniew Plewicki, z-ca Dyrektora PSP w  Zwoleniu, serdecznie przywitał delegację władz samorządowych na czele z Burmistrzem – elektem Arkadiuszem Sulimą i Starostą Zwolenia Waldemarem Urbańskim oraz uczniów reprezentujących klasy VI-VIII i oddziały gimnazjalne. Uroczystość zgromadziła ponad 60 osób.

Nauczyciel historii Cezary Imański przy każdym z pięciu miejsc Zwolenia, będących przystankami podczas naszego Marszu, przedstawił lokalne i  ogólnonarodowe dzieje powstań narodowych, omówił ówczesne inicjatywy miejscowej społeczności oraz opowiedział, jak wyzwolono miasto w 1918 roku. Znalazł się też czas na relację o późniejszych tragicznych wydarzeniach: bombardowaniu Zwolenia, egzekucjach na zwoleńskim rynku, działalności partyzantów od czasów Powstania Styczniowego. Delegacja władz oraz przedstawiciele młodzieży zapalili znicze przy miejscach pamięci. Następnie uczestnicy naszego Marszu skierowali się do zwoleńskiego muzeum. Oprowadzeni przez Dyrektor placówki Katarzynę Madejską, zwiedziliśmy dwie interesujące wystawy tematyczne. W  muzeum z-ca Dyrektora szkoły Zbigniew Plewicki podziękował zebranym za udział w naszej patriotycznej inicjatywie.