11.12.2018 Spotkanie z poezją

Spotkanie z poezją

20181211 09105411 grudnia już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się „Spotkanie z poezją”, podczas którego uczniowie pod okiem nauczycielek: pani Elżbiety Kramek i Ilony Molendowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. „Polsko - Ty moja” to temat przewodni tegorocznego spotkania. W tym roku - roku 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizatorzy uroczystości w sposób szczególny chcieli podkreślić miłość do naszej ojczyzny.

1918 to rok, który otworzył nową księgę dziejów Polski. Odzyskanie niepodległości, odbudowa państwa polskiego, to wydarzenia, które tworzą dzieje naszego narodu. Biegną ku niemu myśli i uczucia Polaków oraz to, co połączyło nas najbardziej, czyli miłość do ojczyzny. Dlatego w tym roku, roku jubileuszu, została zmieniona konwencja tego spotkania. Co roku gościem specjalnym spotkania był poeta regionalny ziemi zwoleńskiej, zaś tegoroczne spotkanie odbyło się wokół wierszy patriotycznych polskich poetów, którzy swoją postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym razem naszym gościem była pani Katarzyna Madejska – dyrektor Muzeum Regionalnego w   Zwoleniu.

Spotkanie rozpoczął zastępca dyrektora szkoły – pan Zbigniew Plewicki, który powitał panią Barbarę Madej – zastępcę dyrektora szkoły, nauczycieli oraz młodzież. Szczególnie powitał panią Katarzynę Madejską dziękując jej za przyjęcie naszego zaproszenia.

Kolejną część spotkania opartą na scenariuszu pt. „Polsko – Ty moja” poprowadzili uczniowie: Wiktoria Matyga - uczennica klasy III b gimnazjum oraz – uczeń klasy III a gimnazjum – Dawid Potucha. Wśród wierszy patriotycznych K.K. Baczyńskiego, J. Słowackiego, C.K. Norwida, W.K. Broniewskiego, K. I. Gałczyńskiego oraz J. Kochanowskiego znalazły się również utwory muzyczne. Piosenki te ściśle łączyły się z głównym przesłaniem spotkania.

W programie wystąpili następujący uczniowie: kl. 7 a - Martyna Trela, kl. 8 a – Oliwia Rutka, kl. 8 b – Aleksandra Ciesielska, Zuzanna Oko, Paweł Przepiórka, kl. 8d – Patryk Gadzicki, Patryk Kustra, kl. 3b – Wiktor Chmurzyński, Agata Stępień, Mateusz Woźniak. Nad obsługą sprzętu czuwali chłopcy: Adam Chołuj z kl. 8b oraz Jakub Gajewski z kl. 8d.

Następnie głos zabrała pani Katarzyna Madejska. Opowiedziała o trudnych czasach, które zapisały się na kartach historii Polski oraz nawiązała do postawy patriotycznej Jana Kochanowskiego i jego zasług na rzecz kraju.

Pani Dyrektor zaprosiła również młodzież wraz z nauczycielami do odwiedzania Muzeum Regionalnego w Zwoleniu oraz do udziału w warsztatach prowadzonych przez Muzeum.

To była nie tylko lekcja języka polskiego czy lekcja historii, to była przede wszystkim ciekawa lekcja patriotyzmu.