18.06.2018 Start po zdrowie

Innowacja "Start po zdrowie"

20190325 152047W roku szkolnym 2018/ 2019 uczniowie kl. 7 mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach w ramach Innowacji pedagogicznej "Start po zdrowie", prowadzonej przez nauczyciela biologii Agnieszkę Kaczmarską.

Blok tematyczny„Start po zdrowie” to przede wszystkim edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i prawidłowych nawyków żywieniowych.

„Start po zdrowie”, to działania sprzyjające dobremu samopoczuciu oraz podejmowaniu działań na rzecz zdrowia. Promując zdrowy styl życia: zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną panowała dobra atmosfera i obowiązywały zasady aktywnej współpracy.

Młodzież poznała:

- źródła i znaczenie składników pokarmowych (białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne, woda) dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu,

- rolę i skutki niedoboru niektórych witamin i składników mineralnych w organizmie,

- stosowanie diety zróżnicowanej i dostosowanej do potrzeb organizmu (wiek, stan zdrowia, tryb życia i aktywność fizyczna, pora roku itp.),

- piramidę zdrowego żywienia,

- jak jeść świadomie (żywienie a zdrowie),

- korzyści z prawidłowego odżwiania się;

- indeks masy ciała,

- konsekwencje zdrowotne niewłaściwego odżywiania (nadwaga, otyłość, niedowaga, bulimia, anoreksja oraz ich następstwa),

- wartości odżywcze produktów,

- rozkład posiłków w ciągu dnia,

- zalecane ilości i wielkości porcji poszczególnych grup produktów,

- żywność ekologiczna i genetycznie zmodyfikowana,

- znakowanie produktów (zawartość etykiety produktu spożywczego),

- system znakowania GDA,

- zawartość składników produktu spożywczego (alergeny, probiotyki, substancje dodatkowe

do żywności).

Poznane treści wykorzystano w części praktycznej zajęć, gdzie tworzono zdrowe posiłki.

koktajle, przekąski podczas nauki, zdrowe kanapki.

Zdobyta wiedza zostanie zastosowana w codziennym życiu, co wpłynie na poprawę kondycji zdrowotnej i eliminację złych nawyków żywieniowych.

Agnieszka Kaczmarska