05.11.2019 Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik - miesiąc bibliotek szkolnych

mbsW październiku - miesiącu bibliotek szkolnych nauczyciele biblioteki przygotowali wiele działań promujących książki, bibliotekę i czytelnictwo. Tegoroczne hasło święta brzmiało: „Wyobraź sobie...”. Plakaty, gablota oraz ogłoszenia na korytarzach szkolnych zachęcały uczniów do wzięcia udziału w organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy konkursach i zabawach.

Do konkursu - zabawy czytelniczej pt. „Poleć mi książkę nauczycielu” zaprosili nauczycieli i uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych. Nauczyciele z naszej szkoły podali tytuł książki dostępnej w bibliotece, którą rekomendują uczniom do przeczytania. Zadaniem uczniów było dopasowanie tytułu książki do nazwiska nauczyciela, który ją poleca. W tej loterii czytelniczej uczniowie mogli uzyskać podpowiedzi do rekomendowanych tytułów książek od nauczycieli. W konkursie wzięło udział 22 nauczycieli i 78 uczniów. Uczniowie z największą liczbą „typowań” wygrali nagrody książkowe oraz słodkie niespodzianki. W konkursie zwyciężyli: Julia Szymanowicz, Zofia Baczkowska, Kacper Frączek, Aleksandra Stawarz, Natalia Sałek, Gabriela Toporek, Julia Drążyk.

22 paździermnika w konkursie frazeologicznym „Szczęśliwej drogi” wygrała Aleksandra Magdziak, uczennica otrzymała nagrodę książkową. Drugie i trzecie miejsca nagrodzone zostały słodkimi niespodziankami, natomiast wyróżnione osoby otrzymały uwagi pozytywne. W konkursie wzięło udział 39 uczniów.

W ramach akcji „1000 powodów by czytać...” uczniowie dopisywali na kolorowych karteczkach swoje pomysły i spostrzeżenia dotyczące czytania książek. Karteczki zawieszali na plakacie wykonanym przez aktyw biblioteczny. Natomiast podczas akcji „Podaruj książkę bibliotece” pozyskano kilka nowych tytułów. W ostatnim tygodniu października uczniowie wpisywali się do księgi pamiątkowej i częstowali cukierkami. W przygotowaniu konkursów czytelniczych pomagali uczniowie z aktywu bibliotecznego i łącznicy klasowi.

Przeprowadzane podczas miesiąca bibliotek szkolnych konkursy oraz działania promujące książkę i czytelnictwo cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Oprócz nagród i pozytywnych uwag można poznać nowego przyjaciela, którym jest biblioteka oraz książka czytana dla przyjemności.

Nauczyciele biblioteki