Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 Po raz drugi z rzędu szkolne obchody święta, przypadającego w środę 1 marca, przesunęliśmy na najbliższą niedzielę – dzień uroczystości środowiskowej. Tego dnia Dyrekcja, Poczet Sztandarowy wraz z opiekunami i delegacja uczniowska uczestniczyli w uroczystej mszy św. w zwoleńskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie poczty i reprezentacja uczniów z biało-czerwonymi opaskami przeszły na cmentarz parafialny.

Przy pomniku ofiar bitwy zwoleńskiej 15 czerwca 1946 roku uroczystość prowadziła nauczycielka naszej szkoły Iwona Siwierska, witając wszystkich zabranych. Święto postanowiły uhonorować delegacje: parlamentarzystów ziemi radomskiej, władz samorządu gminnego i samorządu powiatowego, Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu, szkół w Baryczy, Sycynie i Paciorkowej Woli, Publicznego Przedszkola w Zwoleniu, partii politycznych oraz członków rodzin żołnierzy poległych w bitwie zwoleńskiej. Następnie uczennica naszej szkoły odczytała apel poległych na ziemi zwoleńskiej w walce o niepodległość po II wojnie światowej.

Delegacje złożyły przy pomniku wiązanki, odbierane przez wartę honorową Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ważną częścią obchodów była stosownie dobrana oprawa muzyczna.

Głos zabrał Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, podkreślając znaczenie ofiary życia walczących przeciw władzy komunistycznej. Te same tezy znalazły się w wystąpieniu następnego mówcy, ministra Marka Suskiego.

Na zakończenie zwoleńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dyrektor Zbigniew Plewicki podziękował wszystkim zgromadzonym i, zwracając się przede wszystkim do młodzieży, mówił jak współcześni mogą uczyć się z gorzkiej lekcji historii pierwszych lat powojennych.

Cezary Imański

 

 

 

 

 

Free Joomla! templates by Engine Templates