Panorama2.jpg
 

Wycieczki szkolne 2019/2020

 

 

Znów w teatrze

28 lutego 2020 roku pojechaliśmy do Radomia, żeby w teatrze obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Krawiec Pan Niteczka”. Pojechali z nami koledzy i koleżanki z oddziału 0c ze swoją Panią Lilianą Wieczorek. Po zajęciu miejsc na scenie Fraszka przenieśliśmy się w świat bajki, która zaczynała się tak: W miasteczku Tajdarajda mieszkał krawiec pan Józef Niteczka… Pan Niteczka był chudy jak patyk, a raczej jak nitka, ale miał bardzo dobre serce i zawsze był wesoły. Za namową Cyganki i jej wróżby wyruszył w świat. W czasie jednej z przygód poznał Stracha na wróble. Pan Niteczka odnowił Strachowi ubranie i wyglądało jak nowe. Panowie bardzo się polubili. Postanowili wędrować razem. Pewnego dnia weszli do domu, w którym mieszkała rodzina diabłów (Wędrowcy tego nie wiedzieli). Domownicy na początku byli dla nich bardzo mili, ale Strach i Pan Niteczka dziwnie i źle się tam czuli. Dopiero, gdy Pan Niteczka na prośbę gospodarza zaśpiewał jedyną pieśń jaką umiał – pieśń religijną – diabelska rodzina i ich dom rozpadły się w proch. W czasie kolejnej z przygód Pan Niteczka pozaszywał dziury w niebie nad miastem Pacanowem, któremu groziła powódź, bo od tygodnia padał tam ulewny deszcz. W nagrodę poślubił królewnę i sam został królem. Na tym bajka się zakończyła. Cieszymy się, ze było to szczęśliwe zakończenie, bo Pan Niteczka był dobry. W czasie przedstawienia, oprócz aktorów, na scenie grały: wieszaki, żelazka, parasole, krzesła, miarki krawieckie… Było bardzo dużo śmiechu i zabawy. Dzięki temu przedstawieniu dowiedzieliśmy się, jak bawić się w teatr używając zupełnie zwyczajnych przedmiotów.

Potem pojechaliśmy do Hula Parku, gdzie wspaniale bawiliśmy się przez dwie godziny. Zjedliśmy pizzę z gorącą herbatką. Wiemy, że częste jedzenie pizzy nie jest zdrowe, ale gdy zjemy ją raz na jakiś czas, nic złego naszym brzuszkom się nie stanie. W czasie wycieczki pomagały nam Panie: Joanna Mikulska i Lucyna Gorczyca. W drodze do Zwolenia rozmawialiśmy już o kolejnej wycieczce, na którą wybieramy się w maju.

Dzieci z oddziału 0b

z wychowawczynią – Hanną Furga

 

 

Mikołajki klasy 3a w Warszawie

W dniu 25 listopada klasa 3 a wraz z opiekunami spędziła piękny, radosny i pełen niespodzianek dzień na wycieczce szkolnej. O godzinie 6 rano wyruszyliśmy spod szkoły do Warszawy. Pierwszym etapem wycieczki było obejrzenie spektaklu „ Czarodziej” w Teatrze Palladium. Była to niezwykła podróż w krainę iluzji i wiarę we własne marzenia. Po przedstawieniu mieliśmy możliwość spotkać się z głównymi aktorami i nawet zrobić wspólną fotografię. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie zobaczyliśmy Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek starego Miasta, Barbakan, mury obronne, pomnik Małego Powstańca. Kolejnym etapem był przepyszny obiad w restauracji „Literatka” , w której spotykają się warszawscy literaci. Po sytym i smacznym posiłku czekała nas lekcja muzealna w Muzeum Warszawy, która dotyczyła produkcji filmowej. Wracając do autokaru mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Defilad. Chłopcom bardzo się to spodobało. W podróży powrotnej do Zwolenia spotkała nas miła niespodzianka – Święty Mikołaj obdarował nas prezentami. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do domów około godziny 18.30.

 

Anna Kustra

 

 

„Bezpieczny dom” – wycieczka do Radomia

            10 grudnia 2019 r. uczniowie klas 1a i 1d wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Radomia. Najpierw zwiedziliśmy jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, braliśmy udział w projekcie „Bezpieczny dom”. Strażacy pokazali nam jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujniki dymu i czadu. Uczniowie dowiedzieli się na co trzeba zwracać uwagę, żeby nie doprowadzić do pożaru oraz jak bezpiecznie używać typowych sprzętów gospodarstwa domowego. „Bezpieczny dom” to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej.

            Następnie udaliśmy się do manufaktury mydła, gdzie robiliśmy mydełka w różnych kształtach i zapachach. Braliśmy również udział w warsztatach z robotyki.pt.: „Robotyka dla Juniora”. Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny obiad. Zadowoleni wróciliśmy do Zwolenia. Wycieczka była bardzo udana.

Uczniowie i wychowawcy klasy 1a i 1d

 

 

Zaczarowana Warszawa

           9 grudnia wczesnym rankiem udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w Teatrze Palladium, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Czarodziej”. Wspaniała oprawa muzyczna, barwne kostiumy, a przede wszystkim wiele niezwykłych, magicznych wrażeń. Spektakl ten to nie tylko piękne, barwne przedstawienie, ale również niezwykła podróż w krainę iluzji. Największe wrażenie zrobiły na nas magiczne triki tytułowego Czarodzieja. Okazało się, że kiedy tylko uwierzymy w nasze marzenia i my również możemy zostać Czarodziejami, a wszystko to może wydarzyć się naprawdę.

           Po posiłku w Złotych Tarasach udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie oczarowały nas piękne dekoracje świąteczne Placu Zamkowego i 27-metrowa oświetlona choinka. Iluminacje świetlne towarzyszyły nam całą drogę do Muzeum Warszawy. Tam spotkaliśmy się z animatorami. Podczas zajęć utrwaliliśmy pojęcia bajka, baśń, legenda, animacja oraz sprawdziliśmy, kto jest potrzebny, by powstał film.

             Potem udaliśmy się do Wilanowa. Kolejne oczarowanie - Królewski Ogród Świateł. Wkroczyliśmy w przestrzeń tysiąca lampek i girland. Światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniające się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to w rytm znanych motywów muzyki klasycznej: dynamicznej „Burzy” z „Czterech pór roku” Vivaldiego czy nastrojowego „Tańca cukrowej wieszczki” z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego Zaczarowani naszą stolicą postanowiliśmy wrócić wiosną.

Uczniowie klasy IIa i IIe z wychowawcami Urszulą Polak i Anną Sitek

 

 

W świecie magii

25 listopada po raz drugi w tym roku szkolnym wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano, bo o 5.50 zebraliśmy się przed szkołą, aby 10 minut później wyjechać autokarem. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od obejrzenia w Teatrze Palladium spektaklu „Czarodziej”. Wspaniała oprawa muzyczna, barwne kostiumy, a przede wszystkim wiele niezwykłych, magicznych wrażeń. Spektakl ten to nie tylko piękne, barwne przedstawienie, ale również niezwykła podróż w krainę iluzji. Największe wrażenie zrobiły na nas magiczne triki tytułowego Czarodzieja. Okazało się, że kiedy tylko uwierzymy w nasze marzenia i my również możemy zostać Czarodziejami, a wszystko to może wydarzyć się naprawdę. Tak zaczarowani wyruszyliśmy do Muzeum Warszawy, w którym obejrzeliśmy film pt. „Uratowane z potopu”, który ukazał historię rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat. Odnalezione skarby są jedynymi zachowanymi pamiątkami architektury XVII-wiecznej Warszawy. Po wyjściu z muzeum dotarliśmy do restauracji na obiad. Następnie, spacerując po Starym Mieście, obejrzeliśmy Barbakan oraz pomnik Małego Powstańca i Marii Konopnickiej. Podziwialiśmy także Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Przed wyruszeniem w drogę powrotną zakupiliśmy pamiątki na kiermaszu świątecznym. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

 

                                                                                           Uczniowie klasy 3c i 3d

 

 

Odwiedzamy naszą stolicę

Tego dnia musieliśmy wstać wcześnie rano, gdyż zaplanowany wyjazd mieliśmy o godzinie 7.00. Wszyscy byli bardzo punktualni. Po ponad dwugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Planetarium. Tam obejrzeliśmy film Pt.: ,,Pod jednym niebem”. Elmo i Żółtodziób - bohaterowie ,,Ulicy Sezamkowej” - zabrali nas w fascynującą podróż do gwiazd. Wspólnie oglądaliśmy Wielki Wóz, szukaliśmy Gwiazdy Polarnej i razem z bohaterami spacerowaliśmy po powierzchni Księżyca. Następnie udaliśmy się Centrum Nauki Kopernik, gdzie zwiedzaliśmy interaktywne wystawy. To tam poprzez doświadczenia i obserwację poznaliśmy różne procesy i zjawiska. Dzięki dotykaniu, wąchaniu oraz własnym eksperymentom mogliśmy poznać je jeszcze bardziej i zrozumieć ich istotę. Wizytę w Centrum zakończyła zbiorowa fotografia. Potem czekał nas spacer ulicami Warszawy. Dotarliśmy na Plac Józefa Piłsudskiego. Na Kolumnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza znaleźliśmy naszą miejscowość oraz położony niedaleko nas Ciepielów z datami upamiętniającym ważne bitwy z okresu drugiej wojny światowej (15.06.1946r. i 08.09.1939r.). Maszerując Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Placu Zamkowego. Tam oczywiście zbiorowa fotografia pod Kolumną Zygmunta III Wazy. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas Zamek Królewski. Doskonale pamiętamy jak wyglądał tuż po wojnie. Dopełnieniem wizyty na Placu Zamkowym był zakup pamiątek. Po ciepłym posiłku w restauracji udaliśmy się w drogę powrotną. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Zwolenia.

Uczniowie klasy IIIc i IIId

 

 

 

Wycieczka do teatru

16 października 2019 roku pojechaliśmy z koleżankami i kolegami z oddziału 0c do teatru w Radomiu. Niektórzy z nas nigdy wcześniej nie byli w teatrze, więc wszystko było w nim ciekawe. Pracujący w teatrze Pan zaprowadził nas na widownię sceny „Fraszka”. Przedstawienie „Daszeńka” było przeurocze! Opowiadało o piesku, którego ktoś podrzucił pod drzwi mieszkania, w którym mieszkało trzech dżentelmenów. Na początku panowie chcieli się go pozbyć, ale w końcu szczeniaczek został z nimi. Maluszek (był malutki jak ręka) wymagał bezustannej opieki i imienia. Nazwali go: „Daszeńka”. Mężczyźni zajmowali się pieskiem najpierw z trudem, a potem z ochotą i miłością. Gdy suczka była już na tyle duża, że można ją było zostawić w domu samą i iść do klubu golfowego, okazało się… że nie można. Bo w koszyku, oprócz mamusi, dżentelmeni znaleźli sześć małych Daszeniek. To przedstawienie nauczyło nas, że każdy malutki piesek potrzebuje bardzo dużo naszej troski i opieki zanim stanie się dorosłym zwierzęciem. Później także trzeba się nim opiekować, ale jest już dużo łatwiej. My, dzieci, też potrzebujemy troski i miłości dorosłych zanim staniemy się duzi i samodzielni.

Po wyjściu z teatru pojechaliśmy do Krainy Marzeń. Tam zjedliśmy smaczną pizzę, wypiliśmy sok i bawiliśmy się dwie godziny. Jedna z naszych koleżanek aż się popłakała, gdy nadeszła pora odjazdu, bo bardzo chciała zostać dłużej. Niestety, musieliśmy wracać. Szczęśliwi dotarliśmy do Zwolenia. Cieszymy się, że byliśmy na tej wycieczce.

Dzieci z oddziału 0b

z wychowawczynią – Hanną Furga

 

 

Uczniowie klas: 5e, 5f i 6f na wycieczce w Chęcinach

3 października 2019 r. uczniowie klasy 5e, 5f i 6f wraz z wychowawcami: P. Lucyną Gorczycą, P. Dorotą Wolszczak, P. Arkadiuszem Figurą uczestniczyli w wycieczce do Chęcin. Najpierw zwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne działania edukacyjne, okraszone świetną zabawą. W centrum znajdują się stanowiska tematyczne dotyczące fizjologii i anatomii poszczególnych narządów ludzkiego ciała. Wiele zagadnień medycznych jest wyjaśnionych za pomocą grafik i konstrukcji. Jest element rywalizacji – można sprawdzić swoją skoczność, pamięć, czy zbadać zawartość wody w swoim ciele. W pobliskiej restauracji zjedli obiad. Następnie uczestnicy wycieczki wspięli się na grzbiet skalistego wzgórza (367 m. n.p.m.), gdzie zwiedzili ruiny Zamku Królewskiego. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. Ze szczytu wieży wschodniej podziwiali rozległy widok na okolicę, zaś w baszcie zeszli do lochów. Tego dnia pogoda i humory wycieczkowiczom dopisały na 100 procent i już jest w planach kolejna wyprawa.

 

 

Wycieczka klasy 2b i 2c

do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie

1 października uczniowie klas 2 b i 2c wraz z wychowawczyniami udały się w podróż do Pacanowa. Spędziliśmy tam piękny, pełen przygód dzień. Była to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o Koziołku Matołku w Bajkowym Kinie Szkatułka. Następnie obejrzeliśmy niezwykłą wystawę pt. „Bajkowy świat”. Grupy uczniów były oprowadzane przez Pana Kleksa, Dzwoneczka, Królewnę Śnieżkę i Czerwonego Kapturka. Wszystko zaczęło się w Bajkowym Przedpokoju. Zdarzenia nabrały tempa w zaczarowanym pociągu, który porwał zwiedzających do świata wyobraźni. Mieliśmy okazję poznać najciekawsze bajki z różnych zakątków świata, wypowiedzieć swoje marzenia w Studni Życzeń, a nawet zobaczyć Smoka Wawelskiego i Calineczkę. Była to niezwykła zabawa łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Następnie przyszedł czas na warsztaty. Dowiedzieliśmy się o ciężkiej pracy pszczelarza, o tym, jak powstaje miód i jak zbudowane są ule. Zasmakowaliśmy różnych miodów. Własnoręcznie wykonaliśmy świece z wosku. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak działa „Ptasie radio” oraz dowiedzieliśmy się jak ważne jest segregowanie śmieci i dbanie o nasze środowisko naturalne. Pełni radości i niezapomnianych wrażeń powróciliśmy do Zwolenia.

Anna Kustra

 

 

 

Klasa Ic i Ie w Sandomierzu
mieście zwanym ,,Małym Rzymem”

    1 października 2019 roku byliśmy na wycieczce w Sandomierzu, jednym z najstarszych miast Polski. Po godzinnej podróży powitała nas, widoczna już z daleka Brama Opatowska, uważana za odwieczny symbol tego miasta. To właśnie ona była pierwszą atrakcją naszego wyjazdu.

Po przejściu Bramą Opatowską nadszedł czas na kolejną atrakcję czyli Podziemną Trasę Turystyczną. W trakcie wędrówki słuchaliśmy różnych legend. Jedna szczególnie utkwiła nam w pamięci - legenda o dzielnej Helenie. Głosi ona, że dziewczyna uratowała miasto przed Tatarami a sama zginęła. Po wysłuchaniu barwnych opowieści pana przewodnika udaliśmy się do Zbrojowni Rycerskiej. Przymierzaliśmy zbroje, braliśmy do ręki miecze. Mogliśmy wysłuchać dowcipnych opowiadań pana przebranego za rycerza. Podczas spaceru podziwialiśmy renesansowe kamieniczki oraz ratusz, uznawany za najpiękniejszy w Polsce. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny. Następnie był rejs statkiem ,,Syrenka''. Pochłonięci podziwianiem nadwiślańskiej przyrody nie zauważyliśmy kiedy statek wrócił na przystań i musieliśmy wysiadać. Na krótką chwilę wstąpiliśmy na plac zabaw - fajnie było pobiegać bukszpanowymi labiryntami. W drodze powrotnej wstąpiliśmy też do bazyliki katedralnej. Długie zwiedzanie sprawiło, że zrobiliśmy się głodni. Z burczącymi brzuchami poszliśmy do restauracji, gdzie na stołach czekał na nas pyszny obiad. Gdy byliśmy już najedzeni przeznaczyliśmy trochę czasu na zakup pamiątek. Przed powrotem do autokaru mogliśmy kupić lody. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do Zwolenia. W drodze powrotnej wymienialiśmy się swoimi wrażeniami z wyjazdu.  Była to jedna z naszych ulubionych wycieczek. Niecierpliwie czekamy na kolejne.

 

                                                         Uczniowie klasy Ic i Ie z wychowawcami         

                                                

 

W Centrum Nauki Leonardo da Vinci

                 W czwartek 26 września 2019 r. wybraliśmy się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę w okolice Chęcin. Po drodze zatrzymaliśmy się w Zagnańsku w celu obejrzenia najstarszego drzewa w Polsce, jakim jest „Dąb – Bartek”. Wszyscy z podziwem oglądaliśmy potężne drzewo. Z tablicy informacyjnej umieszczonej obok drzewa uzyskaliśmy informacje na temat wysokości i szerokości tego pomnika przyrody.

               Po zrobieniu fotografii udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Tam mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeliśmy wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły nam obserwacje przez mikroskop oraz gry i układanki logiczne. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał. Uczestniczyliśmy również w warsztatach „Mydło – pogromca brudu”. Poznaliśmy historię mydła, dowiedzieliśmy się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonaliśmy jedno z wyżej wymienionych – kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Gotowy produkt, ładnie zapakowaliśmy. Będzie ozdobą naszych łazienek albo stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.

         Gościliśmy również w odrestaurowanych wnętrzach dawnej siedziby starosty chęcińskiego. Dwór powstał na początku XVII wieku na rozkaz starosty Jana Branickiego na miejscu folwarku. Stało się to po spustoszeniu Chęcin, w tym zamku chęcińskiego, przez Szwedów w czasie potopu. Urzekły nas piękne dworskie wnętrza, jak również zadbane ogrody. W drodze powrotnej do domu podziwialiśmy krajobraz regionu świętokrzyskiego i piękny zamek królewski w Chęcinach. W doskonałych humorach wróciliśmy do Zwolenia.

                                                       Uczniowie klasy IIa i IIe z wychowawcami Urszulą Polak i Anną Sitek

 

 

„Rowerem po zdrowie”

25 września 2019 roku odbyła się wycieczka rowerowa klasy V g do Karolina. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli swoje rowery i wyruszyli tuż przed godziną 9.00 w drogę, która prowadziła przez pola, lasy i wsie. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie Miejsc Pamięci w Karolinie. Uczniowie zapalili znicze, a minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych. Kolejnym punktem wycieczki było ognisko integracyjne. Wspólnie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Następnie rozpoczęły się zabawy m.in. gra w dwa ognie i piłkę nożną.

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Po kilku godzinach spędzonych w lesie nadszedł czas powrotu. O godzinie 13.30, z uśmiechem na twarzach, dotarliśmy na plac szkolny.

 

 

Ilona Molendowska

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise