Świetlica
Świetlicowe inspiracje
Zapraszamy uczniów naszej szkoły
do wspólnych, kreatywnych zabaw,
które proponują nauczyciele świetlicy szkolnej
Drodzy Uczniowie i Rodzice czas kwarantanny jest wyjątkową, trudną i niecodzienną sytuacją. Mamy świadomość, że dużo czasu będziecie spędzać przed monitorem komputera, bądź telefonu, dlatego każdego dnia chcemy Wam zaproponować różnego rodzaju prace plastyczne, ćwiczenia, piosenki lub zabawy, które jeśli chcecie, możecie zrobić w czasie wolnym.
Zachęcamy wszystkich uczniów do spożytkowania czasu w sposób kreatywny.
Na dobry początek kilka wskazówek na temat: Jak skutecznie zmobilizować się do nauki w domu?
Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?
PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania – pobudka, śniadanie np. o godz. 800, od 900 do 1000 nauka (wykonywanie zadań) np. z języka polskiego, od 1015 do 1100 z matematyki, 1100 – 1200 przerwa – odpoczynek , drugie śniadanie itd.
ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia/tygodnia. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczysz.
PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie. Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
– nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
– zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
– swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
– dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
– zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.
PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz napisać do wychowawcy, nauczyciela przedmiotu czy pedagoga – w każdej sprawie.
Zakładka do książki
Zdarza Wam się czasami, że chcecie szybko zaznaczyć stronę w książce lub ćwiczeniówce, ale nie macie pod ręką żadnej zakładki. Dziś mamy dla was propozycję wykonania właśnie takiej papierowej, różnokolorowej zakładki.
Do zrobienia zakładki będziesz potrzebować:
- kolorowy papier (np. żółty i różowy – do lodów malinowych :))
- nożyczki
- klej lub taśma dwustronnie klejąca
- ołówek, mazak, kredki, itd.
- linijka
A teraz do dzieła! Czyli zakładka krok po kroku
Krok 1: Z żółtego papieru wycinamy kwadrat, np. 8 cm x 8 cm.
Krok 2: Kreskami dzielimy go na 4 równe części, a 2 z nich, jeszcze na pół.
KROK 3: To chyba najtrudniejszy etap 😉 Odcinamy 3 kawałki kwadratu tak, aby powstał kształt jak na zdjęciu.
KROK 4: 2 pozostałe „skrzydełka” zaginamy i sklejamy (ale tylko jedno do drugiego!)
KROK 5: Z różowego papieru wycinamy górę lodów – kształt i ilość gałek dowolna. 🙂 Następnie przyklejamy do sklejonych „skrzydełek”.
KROK 6: Dekorujemy wafelek i lody tak, jak podpowiada nam wyobraźnia.
{gallery}2019-2020/Zakladka{/gallery}
Cienie
Co możemy robić w słoneczne popołudnie? Na pewno nie będziemy się nudzić! Dla naszych młodszych uczniów, może i tych starszych mamy świetny pomysł na rysunek cienia.Instrukcja:
Instrukcja:
1.Na podłodze przy oknie rozłóżcie kartkę papieru.
2.Pomiędzy oknem, a kartką ustawcie swoją ulubioną zabawkę np. krówkę lub dinozaura.
3.Usiądźcie wygodnie po drugiej stronie.
4.Powolutku odrysujcie cień jaki zostawia Wasza zabawka na kartce.
5.I gotowe. Gratulacje udało Wam !
Możecie zamiast światła słonecznego wykorzystać lampkę lub latarkę. Postępujcie zgodnie z instrukcją. Powodzenia!
źródło: https://kreatywnadzungla.pl/
Świetlica dla najmłodszych
Do naszej świetlicy zapraszamy w godzinach od 7.00 do 10.00 i od 13.00 do 16.00. Aby zapisać dziecko należy wypełnić kartę zgłoszenia i złożyć ją w świetlicy.
Zapewniamy dzieciom zabawę w bezpiecznym i miłym otoczeniu przed zajęciami lekcyjnymi i po nich. Stwarzamy warunki do wypoczynku oraz zapewniamy opiekę podczas przywozu i odwozu dzieci. Dzieci mogą korzystać ze stołówki szkolnej.
Rozwijamy umiejętności i uzdolnienia dzieci, wyzwalamy ekspresję twórczą oraz kształtujemy sprawność ruchową. Zabiegamy o to, aby nasze zajęcia uczyły dzieci współdziałania w grupie.
Bierzemy udział w konkursach plastycznych. W roku szkolnym 2016/2017 organizowany był konkurs pt. „Elza i przyjaciele”. Realizujemy również zadania związane ze zdrowym żywieniem. Dzieci biorą udział w programie „Wiemy co jemy”.
W ramach zajęć świetlicowych odbywają się:
– zajęcia czytelnicze (czytanie książek, bajek, baśni, opowiadań i wierszy),
– zajęcia plastyczno-techniczne (rysowanie, malowanie, wyklejanie, origami, różnorodne prace i ozdoby z wykorzystaniem surowców naturalnych i wtórnych),
– zajęcia muzyczno-ruchowe (słuchanie różnej muzyki, śpiewanie piosenek, zabawy ze śpiewem, rytmiczne, taneczne),
– zajęcia sprawnościowe (ćwiczenia i zabawy manualne, grafomotoryczne),
– zajęcia relaksacyjne, gry i zabawy ruchowe (zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną, relaks przy muzyce),
– inne rodzaje zajęć: zabawy dowolne, manipulacyjne, konstrukcyjne, na placu zabaw, boisku szkolnym.
Nauczyciele świetlicy
{gallery}2016-2017/Swietlica{/gallery}
„Spotkanie z panią pielęgniarką”
W „Świetlicy dla najmłodszych” gościliśmy pielęgniarkę szkolną panią Katarzynę Podsiadłą, która przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie w ramach programu „Wiemy co jemy” promującego zdrowe odżywianie.
W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy o siebie dbać oraz właściwie się odżywiać. Pani Kasia wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Pani pielęgniarka przyniosła ze sobą wiersz J. Brzechwy pt. „Na straganie”. Dzieci zainteresowane tematem spotkania zadawały wiele ciekawych pytań.
Na koniec wspólnie podziękowaliśmy naszemu gościowi za przybycie i poświęcony czas oraz za cierpliwość i dobre rady.
Anna Majewska
{gallery}2016-2017/Pielegniarka{/gallery}
„Spotkanie z paniami kucharkami”
W ramach programu promującego zdrowe odżywianie „Wiemy co jemy” w „Świetlicy dla najmłodszych” odbyło się spotkanie z kucharkami: panią Wandą Pawelec i panią Agnieszką Zawadzką.
Panie przybliżyły dzieciom w przystępny sposób czym się zajmują, gdzie możemy ją spotkać oraz jak wygląda strój kucharki. Wyjaśniły również jak ważne jest spożywanie urozmaiconych posiłków. Muszą one być bogate w warzywa, owoce, produkty mleczne i witaminy, które mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia dzieci. Panie kucharki uświadomiły też ile wysiłku trzeba włożyć, aby przygotowane potrawy były smaczne i zdrowe. Dzieci z zaciekawieniem zadawały pytania na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.
Po spotkaniu uczniowie wykonali piramidę zdrowych produktów, a kilka dni później w praktyce wykorzystali zdobytą wiedzę i przygotowali koreczki owocowe.
Anna Majewska
{gallery}2016-2017/Kucharki{/gallery}
„Edukacja Globalna. Nie marnuj żywności”
W marcu na naszej świetlicy w ramach programu „Edukacja Globalna” przeprowadziłyśmy cykl zajęć dydaktycznych poświęconych problemowi marnowania żywności. Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy plakaty z hasłami „ Nie marnuj żywności” i „Nie marnuj żywności, gdy inni głodują”. Ten temat jest nam szczególnie bliski, ponieważ nasza świetlica znajduje się w sąsiedztwie stołówki i widzimy ile żywności marnuje się na co dzień. Uczniowie sami zauważyli jak duża jest skala tego problemu i postanowili, że żywność trzeba zacząć oszczędzać.
Anna Majewska
{gallery}2016-2017/Niemarnuj{/gallery}
„Edukacja Globalna. Dobre maniery”
Przepraszam, dziękuję, proszę – te słowa codziennie na ustach noszę.
Kolejny temat jaki został zrealizowany w ramach programu „Edukacja Globalna” dotyczył dobrych manier i zasad savoir vivre .
Uczniowie doskonale znają zwroty grzecznościowe, lecz czasami bardzo trudno przychodzi im powiedzieć „magiczne” słowo przepraszam, dziękuję lub proszę. Zatem wspólnie ułożyliśmy Kodeks Kulturalnego Ucznia i wywiesiliśmy go w widocznym miejscu na świetlicy. Przygotowaliśmy również planszę przedstawiającą postać, która zna zasady dobrego wychowania i stosuje je na co dzień.
Dzieci bardzo zaangażowały się w pracę, a zdobyte wiadomości będą umiały wykorzystać w praktyce każdego dnia.
Anna Majewska
{gallery}2016-2017/Dobremaniery{/gallery}
„Zabawy na świeżym powietrzu”
Jest już ciepło więc przyszedł czas na gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Każde zaangażowanie dzieci w zabawę i wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na rozwój ich osobowości. Uczy współdziałania w grupie, wyzwala chęć rywalizacji, pozwala na świadome przeżywanie zwycięstw i godne przyjmowanie porażek. Korzystamy zatem z nowoczesnego placu zabaw oraz boiska sportowego, aby zapewnić naszym uczniom aktywne spędzanie czasu na świetlicy.
Anna Majewska
{gallery}2016-2017/Powietrze{/gallery}
„Koszyczek wielkanocny”
W okresie świątecznym szczególnie powinniśmy pamiętać o osobach starszych i samotnych.
W ramach projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” wraz z uczniami przygotowaliśmy koszyczki wielkanocne i kartki z życzeniami dla podopiecznych MOPS w Zwoleniu.
{gallery}2016-2017/Koszyczek{/gallery}
„Kartka świąteczna”
Nasi uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy zaangażowali się w akcję pod nazwą „Wielkanocny wolontariat”.
Dzieci przygotowały kartki świąteczne dla pacjentów Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej.
Chcieliśmy w ten sposób „odczarować” smutki i trudy pobytu podopiecznych przez ciepłe słowo i naszą pamięć o nich.
{gallery}2016-2017/Kartka{/gallery}
„Wielkanoc w świetlicy”
Ostatni dzień w szkole przed Świętami Wielkanocnymi był okazją do dzielenia się jajkiem i składania sobie życzeń wielkanocnych. Uczniowie własnoręcznie przygotowali „świąteczne jajeczko”.
{gallery}2016-2017/WielkanocSwietlica{/gallery}