Rok szkolny 2020/2021 ul. Ludowa 35
Życzenia dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, dla uczniów klas I –VII
z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu.
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Rodzice, Dzieci i Uczniowie oraz
pracownicy administracji i obsługi.
Szanowni Państwo.
Kończy się rok szkolny 2020/2021, rok wytężonej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Czas trudny szczególnie w okresie nauki zdalnej.
Gratuluję Wam osiągnięcia, jakim jest ukończenie kolejnej klasy. Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego roku szkolnego. Zasłużyliście na wspaniały odpoczynek wakacyjny!
Z całego serca gratuluję Wam wiedzy i umiejętności, które zdobyliście w mijającym roku szkolnym – innym niż dotychczas ze względu na pandemię. Życzę, aby wakacje były okresem dobrego i bezpiecznego wypoczynku, samych radosnych chwil i miłych przygód. Wykorzystajcie dobrze letnie miesiące – podziwiajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca, znajdźcie też czas na czytanie książek.
W tym trudnym dla wszystkich czasie, chcę złożyć Państwu serdeczne podziękowania za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w zdalną działalność edukacyjną szkoły. To dzięki Państwu nauka naszych uczniów mogła przebiegać w takiej formie. Dziękujemy za zrozumienie i wzajemną życzliwość.
Życzę Państwu i Wam niezapomnianych wakacji, spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo. Wspaniałej pogody, wielu bezpiecznych niezapomnianych wrażeń, a Wszystkim od września powrotu do nauki w trybie stacjonarnym.
Dyrektor szkoły
Elżbieta Wargacka
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu.
Drodzy Absolwenci – Uczniowie klas ósmych.
„Nigdy nie zbaczajcie ze swojej drogi, którą wybraliście w wędrówce życia… Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniajcie każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych. Szukajcie w sobie siły, entuzjazmu… . Żyjcie najpiękniej jak umiecie. Spełniajcie się…!”
Moje gratulacje z okazji ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Przyjmijcie serdeczne życzenia, abyście potrafili cieszyć się sukcesami, umieli wyciągać wnioski. Życzę Wam szczęścia, radości i osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów. Pamiętajcie: „Każdego dnia możecie zrobić coś, aby zbliżyć się do swojego marzenia… .
Niech Wasz wysiłek i Wasza wytrwałość w pogłębianiu wiedzy i umiejętności przyniosą Wam kolejne sukcesy w nowej rzeczywistości szkolnej oraz w dalszym w życiu.
Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali
Jan Paweł II
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Rodzice
oraz pracownicy administracji i obsługi.
Jesteście szczególną częścią społeczności szkolnej, której rolę trudno przecenić. Ostatnie miesiące, z uwagi na zdalne nauczanie, to dla Państwa wyjątkowo pracowity i trudny czas. Zdaję sobie sprawę i doceniam, jak wielki wysiłek wkładaliście Państwo w edukację uczniów i swoich dzieci. To dla nas wszystkich „wyjątkowa lekcja”, z której winniśmy wyciągnąć wnioski.
W tym trudnym dla wszystkich czasie, chcę złożyć Państwu serdeczne podziękowania za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w zdalną działalność edukacyjną szkoły. To dzięki Państwu nauka naszych uczniów mogła przebiegać w takiej formie. Dziękuję za zrozumienie i wzajemną życzliwość.
Serdecznie dziękuję za wszystkie dokonania oraz podejmowane działania na rzecz społeczności szkolnej. Niech dobre zdrowie i pogoda ducha zawsze pomagają Państwu w realizacji planów. Składam gorące życzenia radości i pomyślności w życiu osobistym.
Dyrektor szkoły
Elżbieta Wargacka
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „KANGUR”
Tak jak co roku w tym również odbył się konkurs matematyczny „KANGUR”. Z powodu warunków panujących w kraju spowodowanych epidemią Covid- 19 konkurs odbył się zdalnie. Do konkursu zapisało się 78 osób jednak z różnych względów przystąpiło 58 uczniów. Mimo różnych problemów technicznych nasi uczniowie otrzymali wysoką liczbę punktów.
Na szczególne wyróżnienie zasługują:
- kategoria Maluch klasy 3: dwóch uczniów zdobywając 113,75 punktów;
- kategoria Maluch klasy 4: jeden uczeń zdobywając 108,75 punktów;
- kategoria Żaczek klasy 2: sześciu uczniów zdobyło 98,75 punktów.
Uczniowie z najwyższą liczbą punktów zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi .
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy sukcesów i zapraszamy do konkursu za rok .
Szkolny koordynator konkursu
Białek Iwona
Spotkanie z alpakami
Rok szkolny 2020/21 uczniowie klasy 4c zakończyli wyjazdem do Alpakarni „Przystań Tu”. Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne człowiekowi. Czas spędzony w ich towarzystwie wpływa na poprawę nastroju i jest przyjemną formą relaksu dla wszystkich, którzy na co dzień żyją w stresie. Te sympatyczne zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej ale doskonale dostosowują się do warunków w Polsce.
Właściciele alpakarni zadbali o to, żeby nasi uczniowie mieli jak najwięcej atrakcji. Dzieci karmiły zwierzęta, przytulały, głaskały. Zwracały się do nich po imieniu, bo każda z pięciu alpak nazywa się inaczej. Wzięły także udział w warsztatach kulinarnych, przygotowując kruche babeczki i muffinki.
Miło upału, który tego dnia panował, czas upłynął bardzo przyjemnie a alpaki okazały się niezwykle przyjaznymi, towarzyskimi i łagodnymi zwierzętami.
M. Śmietanka, R. Kramarczyk
Spotkanie w bibliotece szkolnej
9 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską. Transmitowane było on-line przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Wzięli w nim udział uczniowie z klas: 3a, 3c i 3d uczęszczający do świetlicy szkolnej.
Renata Piątkowska to polska pisarka, jedna z najbardziej cenionych współczesnych autorek książek dla dzieci i młodzieży, których napisała ponad 50. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Cztery jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Podczas spotkania pisarka opowiedziała o swoich książkach, przygodach ze zwierzętami. Uczniowie wysłuchali również fragmentu książki „Ciekawe, co będzie jutro?”. Odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Odpowiedzi na swoje pytania usłyszeli: Wojtek z klasy 3a oraz Piotr z klasy 3c.
Spotkanie bardzo podobało się uczniom, upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zostało przygotowane przez Panie: Justynę Kaczmarczyk, Wioletę Skorek i Annę Zaborską.
Zdjęcia: Biblioteka
Dzień Dziecka
Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej. Niewątpliwie 1 czerwca jest jednym z nich. To dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Przypomnijmy, że Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.
W związku z pandemią Covid-19 oraz obostrzeniami jakie na szkołę nakładają procedury bezpieczeństwa i zalecenia MEiN, MZ, GIS dzień ten dzieci świętowały w swoich gronach pod opieką wychowawców i nauczycieli. Uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w krótkich wycieczkach, spacerach, zabawach na świeżym powietrzu. Rada Rodziców ufundowała dla każdego dziecka słodki poczęstunek oraz wodę.
Pomimo obostrzeń, jakie obowiązywały w szkole, dzień ten był radosny i wesoły.
Zdjęcia: Wychowawcy
Przyjaciel przyrody
Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Choć o naszą planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to jednak tego dnia mamy ku temu najwięcej okazji. Wtedy to właśnie odbywa się wiele akcji promujących dbanie o środowisko, do których przyłączają się zarówno dzieci jak i dorośli.
W bieżącym roku szkolnym ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 działania te były nieco ograniczone, jednak nie zniechęciło to uczniów klasy 4a do wzięcia w nich udziału. Podczas lekcji przyrody prowadzonej przez Panią Bożenę Kaczmarczyk dowiedzieli się jak dbać o otaczające ich środowisko oraz jakie niebezpieczeństwa zagrażają przyrodzie ze strony człowieka. Poznali również zasady recyklingu, wymieniali się spostrzeżeniami, jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel przyrody. Włączając się w obchody tego święta w imieniu Ziemi redagowali listy przyrody do ludzi. Prace okazały się bardzo ciekawe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje list zredagowany przez Inez Rzeźnik, w którym uczennica niezwykle emocjonalnie podeszła do tematu związanego z ochroną przyrody.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.
Bożena Kaczmarczyk
Wioleta Skorek
Zdjęcia: W. Skorek
1 czerwca – Dzień Dziecka
26 maja – Dzień Matki
Dlaczego „Cukierku, Ty łobuzie!”?
Spotkanie z autorem dziecięcych bestsellerów
18 maja 2021 roku odbyło się spotkanie autorskie online z Waldemarem Cichoniem, autorem lektury „Cukierku, Ty łobuzie”. Przeznaczone ono było dla uczniów naszej szkoły a wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich oraz 4c.
Nasz gość wprowadził dzieci w fantastyczny świat kocich przygód. Uczniowie z wielką uwagą słuchali barwnych i dowcipnych opowieści o prawdziwym, pręgowanym i psotnym kocie. Cukierek, bo tak go nazwano, na co dzień mieszka w domu autora i to on stał się inspiracją do napisania serii książek. Podczas spotkania Pan Waldemar Cichoń przeczytał fragment jednej ze swoich książek, odpowiedział również na pytania dzieci, które wcześniej wysłaliśmy do autora za pomocą poczty elektronicznej. Autor zrobił dzieciom miłą niespodziankę, pokazał jak w rzeczywistości wyglądają Cukierek i Tradycja – bohaterowie książek. Dodatkową atrakcją była możliwość zamówienia książek z autografem autora. Autor obiecał, że po pandemii odwiedzi Zwoleń i spotka się z nami w szkole.
Spotkanie z Waldemarem Cichoniem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem oraz dobrą zabawą. Zorganizowane zostało przez nauczycieli naszej szkoły – Renatę Kramarczyk i Marzenę Śmietankę we współpracy z Wydawnictwem Żwakowskim. O techniczną stronę spotkania zadbał Pan Michał Jakóbczyk.
Pan Waldemar Cichoń urodził się i mieszka na Śląsku. Jest tatą Marcela i Macieja oraz właścicielem kota Cukierka, których uczynił bohaterami serii książek o niesfornym kocurze – „Cukierku, ty łobuzie!”, „Nie martw się, Cukierku”, „Popraw się, Cukierku!”, „Jak się masz, Cukierku?”, „Gdzie jesteś, Cukierku?”, „Dziękuję ci, Cukierku!”, „Co słychać, Cukierku?”, „Dasz radę, Cukierku!”, „Masz rację, Cukierku!”,
Z myślą o młodych czytelnikach powstały książki „Skrzat”, „Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie”, „Zaszczekaj to jeszcze raz!” oraz najnowsza, dostępna od dnia spotkania „Kto szczeka, nie błądzi”. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy zobaczyli tę książkę tuż po jej wydaniu. Historii swojego regionu poświęcił dwie pozycje – „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” oraz „Tam, kaj sie rodzom djamynty. Wtore łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”.
15 maja – Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Uczniowie klasy 3c też upamiętnili to nasze polskie święto walentynek.
My postanowiliśmy poznać te kwiaty, ich budowę, odmiany i posadzić je na rabatach przed naszą szkoła. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Dlatego też uczniowie wspominali chwile, które chcieli zapamiętać jak najdłużej, osoby, przeżycia, ważne wydarzenia. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.
Przygotowaliśmy również małe karteczki z niezapominajką i wpisywali komplementy, miłe słowa i podrzucaliśmy sobie je nawzajem. Takie drobne małe gesty sprawiły wszystkim mnóstwo radości.
Uczniowie wykonali również niezapominajkowy przypominacz.
Anna Hojecka
Zdjęcia: Anna Hojecka
Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
W piątek w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Roksaną Jędrzejewska-Wróbel. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią Covid-19 odbyło się ono on-line. Wzięli w nim udział uczniowie z klas: 2a, 2c i 3e uczęszczający do świetlicy szkolnej. Spotkanie było transmitowane na żywo na profilu społecznościowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką książek dla dzieci, bajek terapeutycznych, tekstów w podręcznikach szkolnych, w Świerszczyku, Misiu oraz piosenek do dobranocki „Babcia Róża i Gryzelka”. Napisała ponad dwadzieścia książek. Na podstawie serii jej książek o ryjówce Florce powstał serial animowany „Pamiętnik Florki”. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Podczas spotkania pisarka opowiedziała o swojej pierwszej książce, skąd brała pomysły o Florce ryjówce oraz o perypetiach Bzyka-Brzęka. Odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Odpowiedzi na swoje pytania usłyszały m.in. Roksana z klasy 2c oraz Marcelina z klasy 2a.
Spotkanie, które upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Zostało ono przygotowane przez Panie: Justynę Kaczmarczyk, Wioletę Skorek i Annę Zaborską. Na prośbę uczniów spotkania on-line z pisarzami będą kontynuowane.
Zdjęcia: Biblioteka
Kubusiowi Przyjaciele Natury!
Podczas lekcji zdalnych cały czas kontynuowaliśmy nasz projekt „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Uczniowie klas trzecich zapoznali się z tematyką związaną ze śmieciami, ich prawidłową segregacją, a nawet więcej! Potrafią z nich zrobić nowe, pożyteczne rzeczy! Wyobraźnia uczniów nie zna granic. Wyczarowali mnóstwo pięknych, nowych przedmiotów z makulatury, plastiku, korków i innych śmieci. Wiedzą, że można tworzyć niesamowite rzeczy i nadać im nowe życie. Po powrocie do szkoły uczniowie przynieśli swoje wynalazki i ochoczo o nich opowiadali.
Koordynator projektu
Anna Hojecka
Zdjęcia: A.Hojecka
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury). Obchodzone jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.
Pomysł organizacji święta zrodził się w hiszpańskiej Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ów dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Wszystkiego najlepszego na Święta Wielkanocne.
Wiosennych nastrojów
oraz
smacznego jajka i mokrego dyngusa.
Niech te święta przyniosą
radość,
miłość
i wiarę w lepsze jutro
życzą
Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna,
Rada Rodziców, Pracownicy administracji i obsługi
oraz
Samorząd Szkolny
Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Władysława Jagiełły
w Zwoleniu
Zwoleń – moje miasto
Projekt edukacyjny online
W okresie od 4 lutego do 19 marca 2021 roku, podczas nauczania zdalnego, w klasie 4c realizowany był projekt edukacyjny „Zwoleń – moje miasto”. Celem projektu było pogłębienie wiedzy uczniów o regionie w którym mieszkają; dostrzeganie walorów przyrodniczych i kulturowych najbliższej okolicy oraz uwrażliwianie na piękno i niepowtarzalność atrakcyjnych miejsc naszego miasta. Na godzinie z wychowawcą uczniowie zapoznani zostali z historią Zwolenia. Rozmawialiśmy także o bohaterach naszych ulic i lokalnych twórcach. Opiekunowie projektu przydzielili każdemu uczniowi znajdujący się na terenie miasta lub okolicy zabytek. Uczniowie mieli za zadanie zrobienie zdjęcia, przygotowanie opisu oraz wykonanie kartki do albumu według określonej instrukcji. Dzięki temu powstał wspaniały album o zabytkach naszego miasta. Okładkę do albumu podarowali rodzice jednej z uczennic.
Na zajęciach online odbył się także konkurs wiedzy o naszym mieście. Największą wiedzą wykazali się: Filip Molenda, Kamil Cywka, Wiktor Głuszek, Zuzanna Winiarska, Krzysztof Grabara, Maja Malinowska i Błażej Makuch. Laureaci konkursu otrzymają książki „Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”, które ufundowała klasowa Rada Rodziców. Pozostali uczniowie otrzymają książki „Przydrożne kapliczki, figurki i krzyże”, które przekazał na cele projektu Dom Kultury w Zwoleniu. Sponsorom bardzo dziękujemy za wsparcie i możliwość zrealizowania projektu. Uczniom gratulujemy wiedzy i pomysłów.
Opiekunowie projektu: Renata Kramarczyk i Marzena Śmietanka
Klasowy Dzień Kobiet
8 marca 2021 roku w naszej klasie świętowaliśmy Dzień Kobiet. Dziewczynom daliśmy koszulki z imionami, a Pani kwiaty. Zaśpiewaliśmy też „Sto lat…”. Pani poczęstowała nas czekoladą (do wyboru: mleczna lub gorzka). Było bardzo miło. Lubimy klasowe uroczystości.
Chłopcy z Ib
Z wychowawczynią – Hanną Furga
Zdjęcia z archiwum wychowawcy klasy
„Młodzi Niezłomnym”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcamy do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym”, podczas którego oddano hołd tym, którzy po drugiej wojnie światowej przeciwstawili się władzy komunistycznej. Spektakl zachęca do refleksji nad tym, czym jest poświęcenie i jaka jest cena wolności.
„Młodzi Niezłomnym” – obejrzyj tutaj
Dbamy o aktywność fizyczną
Dbamy o aktywność fizyczną – to kolejne zajęcia przeprowadzone w klasach trzecich naszej szkoły w ramach projektu Kubusiowi Przyjaciel Natury.
Lekcje dały mnóstwo ruchu i radości naszym uczniom. Trzecioklasiści wiedzą już jak powinni dbać o aktywność fizyczną, dlaczego warto się ruszać, jakie są formy ruchu i dyscyplin sportowych.
Anna Hojecka
Zdjęcia: A. Hojecka
Spotkanie z policjantem
w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka
Uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Głównym celem programu jest wdrożenie uczniów klas pierwszych do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w czasie zabawy.
Wychowawcy klas I realizują program poprzez przeprowadzanie różnorodnych zajęć związanych z bezpieczeństwem. W dniach 22 i 23 lutego 2021 roku odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym spotkania uczniów klas pierwszych z policjantami – panią mł. asp. Katarzyną Cieślik i panem st. asp. Mirosławem Sochajem z Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu. Podczas spotkania dzieci pogłębiły wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, zachowania podczas zabaw zimowych i bezpiecznego zachowania w szkole. Uczniowie chętnie zadawali pytania. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę każdego dnia będą wprowadzali w życie.
Koordynator BRD
Ewa Borowiecka
Zdjęcia: A. Hojecka, W. Skorek
Ślubowanie klas pierwszych
16 lutego 2021 roku uczniowie klas pierwszych: Ia, Ib, Ic, Id zostali pasowani na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. W obecności Pani Doroty Chołuj-Borowieckiej – wicedyrektor szkoły i sztandaru szkoły ślubowali:
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawić radość rodzicom i nauczycielom”.
Każda klasa zaprezentowała także krótki program artystyczny. Aby spełnić procedury mające chronić przed koronawirusem ślubowanie poszczególnych klas odbywało się w odstępach czasowych.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał dyplom oraz książkę „Pierwsze abecadło”. Książki te były rozdawane dzieciom szkół podstawowych w całej Polsce w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki. Zakupiono je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wychowawcy klas pierwszych
Hanna Furga
Bożena Sobieszek
Liliana Wieczorek
Agnieszka Mróz
Zdjęcia: J.Kaczmarczyk
Europejski dzień numeru 112
Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Kierowanie połączeń na numer 112 jest bezpłatne. 11 lutego 2021 roku uczniowie klasy 3b i 3c mieli okazję spotkać się (w pełnym reżimie sanitarnym) z policjantką Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu oraz ratowniczką medyczną Pogotowia Ratunkowego SPZZOZ w Zwoleniu. Panie przypomniały uczniom numery alarmowe, w tym numer 112. Zwróciły uwagę, że numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach tj.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże, włamania, nagłe omdlenia i utrata przytomności, poważne uszkodzenia ciała i silne krwawienia, w przypadku porażenia prądem, rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję oraz w innych nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Uczniowie obejrzeli pokaz udzielania pierwszej pomocy z użyciem fantomu oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Pani policjantka omówiła zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie oraz bezpieczne podróżowanie w samochodzie. Zwróciła uwagę na prawidłowe zawiadamianie służb o zdarzeniach. Było mnóstwo pytań ze strony uczniów, na które wyczerpująco odpowiadały obie panie. Czekamy na kolejne spotkania.
Ewa Borowiecka
Zdjęcia: J. Kaczmarczyk
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła”
Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Aby tradycji stało się za dość klasa IIId przygotowała górę rogalików drożdżowych z czekoladą. Uczniowie z wielką ochotą, ale również z pewnym niepokojem przystąpili do pracy. Najpierw zapoznali się z przepisem, wybrali właściwe składniki oraz niezbędne naczynia. Następnie odmierzali odpowiednie ilości produktów. Po wykonaniu tych czynności mogli przystąpić do wykonania rozczynu drożdżowego i ciasta. Każdy starał się precyzyjnie rozwałkować i pociąć ciasto na trójkąty. Wiele radości, ale i satysfakcji sprawiło im formowanie samych rogalików. A potem wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na pachnące wypieki, których zapach roznosił się po szkole. Pracowity dzień zakończył się degustacją pysznych rogalików. To był niesamowicie słodki dzień.
Rogaliki drożdżowe
Ciasto
składniki:
1 kg mąki
17 dag cukru
1 duży cukier wanilinowy
2 jajka 2 żółtka
1 kostka roztopionego masła
2 szklanki mleka
10 dag drożdży
szczypta soli
Sposób przygotowania:
- Do miski przesiej mąkę, wsyp szczyptę soli.
- Rozczyn:do shakera wbij 2 jajka, 2 żółtka, dodaj rozkruszone drożdże, szklankę ciepłego mleka z cukrem i cukier wanilinowy. Zamknij shaker i energicznie nim potrząsaj do połączenia wszystkich składników. Następnie delikatnie odkręć pokrywkę, ale zostaw ją na shakerze. Wstaw shaker do miski z ciepłą wodą. Obserwuj rozczyn.
- Ciasto: kiedy rozczyn podwoi swoją objętość przelej go do miski z mąką. Następnie wlej szklankę mleka i roztopione masło. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż ciasto będzie odchodzić od miski. Miskę zamknij przykrywką, wstaw do pojemnika z ciepłą wodą. Poczekaj aż przykrywką odskoczy. Odessij powietrze i ponownie zamknij miskę. Czynność powtarzaj jeszcze dwa razy. Kiedy ciasto wyrośnie zdejmij przykrywkę i małymi porcjami wyjmuj z miski na stolnicę – deseczkę. Ciasto wałkuj na placek o grubości pół centymetra i potnij na trójkąty. Na każdy trójkąt połóż pół łyżeczki kremu czekoladowego i zwiń rogalik ( zacznij zwijanie od szerszego boku trójkąta). Gotowy rogalik ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastko posmaruj białkiem i posyp cukrem.
- Pieczenie; 20 -25 min w temperaturze 170 ºC.
Smacznego
Ewa Kochanek
Zdjęcia: M. Stepień
Nasz klasowy bal
Wczoraj, 9 lutego, mieliśmy bal. Nasz klasowy bal! Przed balem przygotowaliśmy salę: rozsunęliśmy ławki, zawiesiliśmy balony, przygotowaliśmy poczęstunek, który dostarczyli nam rodzice. Zabawa trwała dwie godziny. Byliśmy przebrani za ulubione bajkowe postacie. Było bardzo wesoło. Nie baliśmy się koronawirusa, bo do sali nie wchodziły dzieci z innych klas. Nasze koleżanki i koledzy, którzy w domu leczą przeziębienia żałowali, że nie mogli być z nami. Zgodnie stwierdziliśmy, że to był nasz najlepszy bal karnawałowy.
Uczniowie klasy Ib
z wychowawczynią – Hanną Furga
Zdjęcia z archiwum wychowawcy
Pasowanie na czytelnika
2 i 3 lutego 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę. Po otrzymaniu pamiątkowej zakładki uczniowie wypożyczyli pierwszą książkę.
Zdjęcia: Biblioteka
Kubusiowi Przyjaciele Natury
Miło nam poinformować, że nasz szkoła dołączyła do XIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu uczniowie klas trzecich dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię, wodę, a także dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą. Zajęcia w klasie 3c już za nami.
koordynator projektu Anna Hojecka
Zdjęcia: A. Hojecka
My się zimy nie boimy…
Zimowa aura sprzyja wesołym zabawom na śniegu. Bardzo chętnie uczniowie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jeżdżą na sankach, lepią bałwany, bezpiecznie rzucają się śnieżkami. Oczywiście wszyscy doskonale znają dobre rady na zimowe wypady.
Anna Hojecka
Zdjęcia: A. Hojecka
Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i spokojem
niosących zdrowie, pomyślność i odpoczynek.
Nowego Roku 2021 spełniającego wszelkie marzenia,
pełnego optymizmu, wiary w lepsze jutro
oraz codziennej szczęśliwości
życzą: Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Pracownicy administracji i obsługi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
Zapraszamy do wspólnego kolędowania wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego.
Część artystyczną przygotowały Panie Małgorzata Kutyła i Wioletta Wątorska.
Gramy w Ręczną – po raz pierwszy w naszej Szkole
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu w czasie trwania pierwszego półrocza roku szkolnego 2020/21 odbywały się zajęcia sportowe „Gramy w Ręczną”. Zajęcia te odbywały się dzięki współpracy Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Dyrekcji naszej Szkoły.
Program był bardzo popularny wśród uczniów klas II i III, dzięki czemu mogliśmy utworzyć 2 grupy ćwiczebne po 20 osób ze 140 chętnych. Mamy nadzieję, że w drugim półroczu ZPRwP też przydzieli nam zajęcia z programu, dzięki czemu będziemy mogli rozwijać zainteresowania sportowe uczniów naszej Szkoły, a być może w przyszłości utworzyć klasę sportową o profilu piłki ręcznej i piłki nożnej.
Trener Krzysztof Stypiński
Sukcesy recytatorskie
23 września 2020 roku w zwoleńskim Kinie Świt odbył się 37. Mały Konkurs Recytatorski. W eliminacjach powiatowych wśród pięćdziesięciu pięciu recytatorów z powiatu zwoleńskiego znaleźli się uczniowie reprezentujący naszą szkołę. Byli to: Hanna Makuch z klasy IIe, Hanna Gregorczyk z klasy IIc oraz Konstancja Piotrowska i Amelia Fijoł z klasy VIf przygotowani przez Panie: Agatę Dmuchowską, Annę Duliasz i Wioletę Skorek. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie na wysokim poziomie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu. Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami. Wyróżnienia otrzymały: Hanna Makuch, Amelia Fijoł i Konstancja Piotrowska. Natomiast Hanna Gregorczyk będzie reprezentowała naszą szkołę w Rejonowym Koncercie Laureatów w Radomiu. Gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy sukcesów na kolejnym szczeblu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września 2020 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu szkolnym lecz w klasach z wychowawcami według ustalonego harmonogramu z zachowaniem reżimu sanitarnego.