16.12.2021r. Spotkanie z Górnikami
Spotkanie z Górnikami
Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia i Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami górniczego święta. Z tej właśnie okazji 16 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 5c z górnikami z kopalni „Bogdanka” – Panem Rafałem i Panem Emilem.
Górnicy przybyli do nas w galowych mundurach. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła czapka – czako górnicze z pióropuszem. Nasi goście zaprezentowali również hełm roboczy, lampkę górniczą i maskę tlenową. Pan Rafał przygotował specjalną prezentację podczas której uczniowie poznali legendy, symbole i tradycje górnicze, a przede wszystkim pokazał zwyczajną, codzienną, niebezpieczną pracę. Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy i ich poświęcenie każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni.
Spotkanie z górnikami było możliwe dzięki Panu Marcinowi Winiarskiemu – tacie Jasia z klasy 5c.
Ciekawostki górnicze
Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych, zamieniła się w zamocowany z lewej strony pióropusz z piór. Kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej a biało-czerwony – kapelmistrza.
Flaga górnicza jest czarno-zielona. Czerń symbolizuje podziemne ciemności, a kolor zielony – tęsknotę za zielenią lasów i pól w czasie pracy na powierzchni ziemi.
Nowi adepci przyjmowani są uroczyście do braci górniczej zwyczajem wywodzącym się ze średniowiecza. Najpierw odbywa się ślubowanie, następnie ma miejsce symboliczny skok przez skórę, którą trzyma dwóch seniorów stanu górniczego. Potem adept uderzony jest szpadą po ramieniu przez „Lisa majora” (główny prowadzący uroczystość), który następnie przypasowuje górnikowi skórę i od tej chwili jest przyjęty do stanu górniczego. Kopalnia Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. prowadzi eksploatację w granicach obszaru górniczego „Puchaczów V” o powierzchni około 73 km².
Renata Kramarczyk
{gallery}2021-2022/Gornik5c{/gallery}
Zdjęcia: M. Winiarski, R. Kramarczyk