27.05.2022r. Współpraca Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej oraz zwoleńskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu z oddziałami przedszkolnymi
Współpraca Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej
oraz zwoleńskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu z oddziałami przedszkolnymi
W dniu 19 maja 2022 r. Pani Izabela Młyńska, Dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Zwoleniu oraz Pani Anna Orłowska, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu wzięły udział w spotkaniu z rodzicami dzieci z oddziałów przedszkolnych z grup „Tygryski” i „Misie”. Inicjatorkami zebrania były Panie z oddziałów przedszkolnych, które realizują Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
W ramach działań promujących czytelnictwo przygotowana została prelekcja dla rodziców dotycząca wpływu czytania dzieciom książek na ich rozwój. Pani Izabela Młyńska zapoznała rodziców z opinią specjalistów zajmujących się rozwojem dziecka, którzy w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację 5 obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Dyrektor Poradni zwróciła uwagę na fakt, że czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu – pozwala dziecku wyciszyć się, odpocząć od nadmiaru stymulacji i wrażeń, daje potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze. Czytanie książek umożliwia skupienie się na wykonywanym zadaniu, doprowadzenie działań do końca. Pani Izabela Młyńska podkreślała, że we współczesnym świecie coraz więcej dzieci ma trudności z koncentracją uwagi, co wynika z nadmiernej liczby docierających do nich bodźców, dlatego rodzice powinni wspierać dziecko we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużyć czas koncentracji uwagi. Czytanie małym dzieciom jest także doskonałą metodą wychowawczą, aby ograniczyć kontakt dziecka z komputerem, telewizją, komórką. Jeśli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie to procentować w dorosłym życiu.
W dalszej części spotkania Pani Anna Orłowska – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu podkreślała rolę rodziców, nauczycieli wychowawców oraz nauczycieli bibliotekarzy w tym, aby dzieci zaprzyjaźniły się z książką już od najmłodszych lat, aby budować u najmłodszych dobry nawyk czytania i kojarzenia tej czynności z przyjemnością. Ważną rolę w kształtowaniu małego czytelnika odgrywa biblioteka: uczy samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. To miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową niesamowitą przygodę z wypożyczoną książką.
Na zakończenie Pani Anna Orłowska zachęcała do korzystania ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej, zarówno tych dla dzieci, jak i ich rodziców.
Agata Szczechowska
{gallery}2021-2022/PPPOP{/gallery}
Zdjęcia: A. Szczechowska