2.11.2022 r. Wycieczka do Malborka, Gdyni i Gdańska
Wycieczka do Malborka, Gdyni i Gdańska
W dniach 17-19 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły – klasa 8g oraz 7b wraz z wychowawczyniami: panią Iloną Molendowską oraz Agnieszką Kaczmarską uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjnej do Malborka – Gdyni – Gdańska, która została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.
O godzinie 8.00 zebraliśmy się przy autokarze, następnie wyruszyliśmy w drogę. Podróż upłynęła nam na słuchaniu muzyki i rozmowach. Około godziny 14.30 szczęśliwie dotarliśmy do Malborka. To niezwykłe miasto przyciąga rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Swoją wizytę w Malborku rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku nad rzeką Nogat, który został zbudowany w 1274 roku przez Zakon Krzyżacki. Zamek dzieli się na trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski czyli przedzamcze. Budowla ma bardzo długą historię i przetrwała wiele trudnych chwil. Dzięki rekonstrukcjom i odbudowie po 1945 roku, jego mury są utrzymane w bardzo dobrym stanie, a w 1997 roku znalazł się on na liście UNESCO. Należy do najpiękniejszych zamków Europy. Jest rzeczywiście ogromny, pełen wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo się tam zgubić. Zrobił na nas spektakularne wrażenie. Gdy już opuściliśmy mroczne mury krzyżackiej stolicy, udaliśmy się do restauracji McDonald’s na małą przekąskę.
Naszym kolejnym celem podróży było pole bitwy Westerplatte – miejsce pierwszej bitwy podczas II wojny światowej. Zobaczyliśmy tam ruiny koszar, cmentarz Obrońców Westerplatte oraz pomnik Obrońców Wybrzeża. W tym miejscu uczniowie uczcili również minutą ciszy wszystkich poległych żołnierzy. Szybko zrobił się zmierzch, więc udaliśmy się na nocleg do hotelu „Hotton” w Gdyni, gdzie czekała na nas obiadokolacja. Po długiej podróży i dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do pokoi.
Drugiego dnia, po wczesnym śniadaniu, wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem na Półwysep Helski. Miejscowość Hel – to przepiękny ośrodek turystyczny, który jest odwiedzany bardzo licznie przede wszystkim w sezonie letnim. Mieliśmy okazję upajać się pięknym słońcem i ciszą, bez tłumu turystów. Udaliśmy się do fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Obejrzeliśmy pokaz fok, podczas którego prezentowały one swoje wdzięki, wskakiwały na brzeg. Karmienie fok połączone było z tzw. treningiem medycznym, podczas którego instruktorzy sprawdzali stan zdrowia fok oraz zapoznali uczestników pokazu z historią życia tych zwierząt, sposobami odżywiania, ich dietą oraz wiekiem. Kolejnym naszym celem było Muzeum Rybołówstwa, które znajduje się w poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w centrum miasta, tuż obok portu. Od frontu widać niewysoką, drewnianą wieżę, z której roztacza się piękny widok na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej. Wspólnie obejrzeliśmy wystawę prezentującą szereg zagadnień związanych z tradycyjnym rybołówstwem i szkutnictwem kaszubskim, dziejami samego Helu, historią polskiego rybołówstwa morskiego i z ekologią Bałtyku. Następnie weszliśmy na latarnię morską na Helu – jedną z 17 latarni morskich nad polskim wybrzeżem, o wysokości 39 m. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego podziwialiśmy Gdańsk i część Półwyspu Helskiego
Z Helu wyruszyliśmy do Gdyni, by zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej. Tam wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy bogate zbiory różnego rodzaju broni, w tym unikatowe eksponaty: działa, armaty, torpedy, samoloty, helikoptery. Spacerkiem wróciliśmy do hotelu na pyszny obiad.
Pomimo zmęczenia około godziny 18.00 udaliśmy się na wieczorny spacer Skwerem Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Gdyni. Posiedzieliśmy nad brzegiem morza i udaliśmy się do hotelu na pizzę. Wieczorny spacer wzdłuż Cypla zakończył drugi dzień naszej wycieczki.
Następnego dnia po pysznym śniadaniu zaczęliśmy dzień od spaceru po Skwerze Kościuszki. Tam mogliśmy podziwiać Okręt – Muzeum ORP ”Błyskawica”, zabytek klasy zerowej, najstarszy zachowany niszczyciel i jedyny bojowy okręt aliancki, który aktywnie uczestniczył w walkach przez cały okres II wojny światowej. Jednak największe wrażenie zrobił na nas zacumowany obok żaglowiec „Dar Pomorza”. Jego zwiedzanie zaczęliśmy od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów znajdowało się miejsce do spania i nauki dla kursantów. Obecnie na międzypokładzie znajdują się plansze z fotografiami i mapami, dokumentującymi historię Daru Pomorza, a w gablocie jest prezentowana uroczysta bandera. W zabytkowych przestrzeniach statku, takich jak salon komendanta, szpital, mesa, stanowisko sterowe czy maszynownia zostały zachowane dzieła dokumentujące historię żaglowca i jego załogi. Zwiedzanie zakończyliśmy na pokładzie dziobówki.
Po tak wspaniałym poranku wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do Gdańska Oliwy. Najważniejszym obiektem, jaki się tu znajduje jest Archikatedra Oliwska, której historia ma już ponad 800 lat. Największą atrakcją są tu zabytkowe organy z ruchomymi częściami. W Archikatedrze można wysłuchać 20 minutowego koncertu organowego. Po wyjściu z katedry spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym, w którym podziwialiśmy rzadkie okazy roślin.
Ostatnim miejscem naszej wędrówki była Gdańska Starówka. Obowiązkowym punktem programu jest zrobienie zdjęcia przy fontannie Neptuna, co oczywiście zrobiliśmy, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Do Zwolenia dotarliśmy około godziny 21.00.
Wyjazd do Trójmiasta sprawił nam wielką przyjemność. Humor, pogoda i uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Zobaczyliśmy sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyliśmy i zrobiliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Jeszcze długo będziemy wspominać tę wycieczkę.
Ilona Molendowska
{gallery}2022-2023/PoznajPolske7b8g{/gallery}
Zdjęcia: A. Kaczmarska