Innowacja pedagogiczna
Innowacja pedagogiczna
,,Dziedzictwo kulturowe regionu
( Zwoleń i okolice ) w edukacji wczesnoszkolnej”
W obecnym roku szkolnym w klasie IIIc i IIId po raz kolejny wdrażana jest innowacja pedagogiczna ,,Dziedzictwo kulturowe regionu (Zwoleń i okolice)
w edukacji wczesnoszkolnej”. Jest to już kolejna edycja realizowania tej innowacji. Po raz pierwszy wdrażana była w roku szkolnym 1997/1998. Autorkami są panie: Bożena Kaczmarczyk i Marzena Śmietanka. Poczynania innowacyjne mają na celu umożliwienie bezpośredniego obcowania z przeszłością i teraźniejszością naszego regionu. Historię poznaje się najłatwiej na przykładach z własnego otoczenia, które zna się najlepiej i z którymi jest się związanym uczuciowo. Tematyka regionalna jest żywą ilustracją przemian kulturowych, zapobiega werbalizacji i uatrakcyjnia zajęcia oraz pozwala na kształtowanie postaw patriotycznych.
Idea ratowania pamiątek naszej kultury narodowej zainspirowała panie do stworzenia ,,kącika regionalnego”, który w pracowni numer 7 rozrósł się do minimuzeum. Jest on ciągle wzbogacany o nowe eksponaty. Jego zbiory uzmysławiają oglądającym wartość zabytkową dawnych przedmiotów użytkowych. Eksponaty stanowią pomoc dydaktyczną do ilustracji zagadnień społeczno – gospodarczych i kulturalnych. Uczniowie tych klas będą uczestniczyć
w spotkaniach i wywiadach z ciekawymi ludźmi, w koncertach folklorystycznych
i lekcjach muzealnych, w obrzędach i zwyczajach ludowych, będą zwiedzać wystawy muzealne oraz odbywać wycieczki bliższe i dalsze, poznając ,,małą i dużą ‘’ Ojczyznę.