13.04.2022r. Palma wielkanocna
Palma wielkanocna
Co roku tydzień przed Wielkanocą obchodzona jest w Kościele katolickim Niedziela Palmowa, która została ustanowiona w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy tydzień przed Jego zmartwychwstaniem. Wiwatujący na cześć Chrystusa mieszkańcy Jerozolimy chcąc oddać mu hołd, witali go w mieście palmowymi gałązkami. Palma wielkanocna symbolizuje więc nieśmiertelność duszy, zwycięstwo dobra nad złem i odkupienie. To istotny symbol Świąt Wielkiej Nocy.
Zwyczaj święcenia palm znany jest w Polsce od średniowiecza. W tak uroczystym dniu wierni przynosili do świątyni różnokolorowe świąteczne palmy, by je poświęcić. Wielkanocny zwyczaj kultywowany jest do dziś.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji służą zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinka. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych. Własnoręczne zrobienie wielkanocnej palmy to dobry pomysł na kreatywne spędzenie wspólnego czasu.
Dziewczynki i chłopcy z klasy 1a wraz z rodzicami i paniami Anną Badeńska i Wiolettą Wątorską podjęli się wyzwania i przygotowali 7 metrową Palmę Wielkanocną, której wykonanie przyniosło im nie tylko wiele radości, ale i zwycięstwo w tegorocznym konkursie ,, Na najpiękniejszą i największą Palmę Wielkanocną” zorganizowanym przez Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Wioletta Wątorska
{gallery}2021-2022/Palma{/gallery}