Wycieczka Kraków – Zakopane
W dniach 20 – 22 maja 2024r. młodzież klasy 8b, 6d oraz 6b wraz z opiekunami: panią Agnieszką Chołuj, Iloną Molendowską, Agnieszką Płachtą i Anetą Spytek wybrała się na wycieczkę Kraków – Zakopane. Jej celem była integracja grupy rówieśniczej, rozwijanie wiedzy i kształtowanie więzi z ojczyzną poprzez poznanie historii, kultury, tradycji, a także kształtowanie wartościowych cech charakteru, samodyscypliny.
Pierwszym etapem naszej podróży był Kraków. Tam wraz z przewodnikiem przeszliśmy bulwarami wiślanymi pod pomnik Smoka Wawelskiego, weszliśmy na Wawel, gdzie znajdował się punkt widokowy z panoramą Krakowa. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Wawelską z kryptami królewskimi oraz wieżą Zygmunta, gdzie zeszliśmy w stronę ulicy Kanoniczej i tam udaliśmy się pod okno papieskie. Następnie weszliśmy do Bazyliki Franciszkanów. Tam mieliśmy możliwość obejrzenia pierwszych witraży oraz polichromii Wyspiańskiego. Po tak intensywnym dniu zwiedzania udaliśmy się na nocleg.
Drugi dzień był równie wymagający. Tuż po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem tatrzańskim i rozpoczęliśmy piękną, malowniczą trasę Doliną Białego, gdzie zobaczyliśmy Sztolnię Urana oraz wspięliśmy się na Sarnia Skałę, następnie zeszliśmy do Doliny Strążyskiej, by podziwiać Wodospad Siklawicę. Po tak ekspansywnej wyprawie górskiej udaliśmy się do pensjonatu i tam nabieraliśmy sił przed wspólnym ogniskiem i dyskoteką. To był niezapomniany wieczór pełen zabawy i beztroski.
Rankiem spakowani wyruszyliśmy pod Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, a następnie podzieleni na dwie grupy udaliśmy się do Muzeum Kamilad – Kamila Stocha, gdzie znajdują się wszystkie sportowe trofea Kamila, liczne pamiątki i fotografie. Z bliska podziwiać można prawie pół tysiąca eksponatów, w tym między innymi medale olimpijskie, Złote Orły czy Kryształowe Kule. Druga grupa wybrała Muzeum Tatrzańskie. Bogate kolekcje Muzeum to dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne. Stała ekspozycja pozwalała na zapoznanie się z aktualną wiedzą o budowie geologicznej i “żywej” przyrodzie Tatr. Ostatnim naszym celem była Gubałówka – ikona miasta Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Upojeni tym pięknym widokiem zjechaliśmy kolejką linowo – terenową i udaliśmy się do autokaru.
To był czas wielu pozytywnych doświadczeń, ciekawych przeżyć, zatrzymania się i dostrzeżenia piękna otaczającego świata.
Ilona Molendowska