Wizyta w Trójmieście oraz w Malborku #Podróże z klasą
W dniach 23 – 25 października 2024 roku uczniowie klasy VIIIa oraz VIIIb pod opieką nauczycieli: Pani Wiolety Skorek, Pani Agnieszki Szczęsnej oraz Pani Katarzyny Liberadzkiej uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjnej do Malborka, Gdańska, Gdyni. Sopotu. Wyjazd odbył się w ramach programu „Podróże z klasą”, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym celem wycieczki było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej dziedzictwa narodowego i kulturowego, środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Malborku, gdzie zwiedziliśmy najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy, czyli Zamek Krzyżacki. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem zamek był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą państwa krzyżackiego. Należy do najpiękniejszych zamków Europy, zajmuje powierzchnię 21 hektarów i jest arcydziełem średniowiecznej architektury obronnej. Zamek zrobił na nas spektakularne wrażenie. Po opuszczeniu krzyżackiej stolicy pojechaliśmy do Gdańska do hotelu „Pomaranka”, gdzie czekała na nas obiadokolacja. Po zakwaterowaniu w pokojach i krótkim odpoczynku udaliśmy się na wieczorny spacer brzegiem morza, który zakończył pierwszy dzień naszej wycieczki.
Drugiego dnia, po pysznym śniadaniu, wyruszyliśmy do centrum Gdańska. Tam, wrazz przewodnikiem, który opowiadał nam liczne ciekawostki, zwiedziliśmy Starówkę Gdańską. Poznaliśmy historię Bramy Stągiewnej, zobaczyliśmy Bramę Zieloną i liczne zabytki nad Motławą, dowiedzieliśmy się jak działał znany wszystkim z widokówek Żuraw, przeszliśmy przez Bramę Mariacką, by zobaczyć przepiękną ulicę Mariacką. W tym miejscu przewodnik opowiedział nam również o życiu ludzi w średniowiecznym Gdańsku. Przechadzając się Długim Targiem podziwialiśmy zabytkowe kamienice, piękny Dwór Artusa oraz słynną fontannę Neptuna. Pan przewodnik pokazał nam również oryginalne rzygacze i okno w kamienicy, z którego co godzinę wychyla się „Panienka z okienka”. Duże wrażenie zrobił na nas Kościół Mariacki i znajdujący się w nim zegar astronomiczny.
Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, sercem którego jest największa na świecie wystawa prezentowana przez muzea historyczne, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2. Tam wysłuchaliśmy opowieści o skutkach, ofiarach i sprawcach II wojny światowej. Zobaczyliśmy ok. 2 tysiące eksponatów, rekonstrukcję warszawskiej ulicy w przededniu wojny oraz tuż po jej zakończeniu. Wizyta w muzeum wywarła na nas ogromne wrażenie, pozwoliła przybliżyć wydarzenia związane z II wojną światową.
Kolejnym miejscem na trasie wycieczki było Westerplatte, dokąd przemieściliśmy się autokarem. Tam, dzięki ciekawym opowieściom przewodnika, poznaliśmy historię tego miejsca, którego obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. W latach 1926–1939 była to eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska. W okresie międzywojennym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. 1 września 2003 miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane na listę Pomników historii. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja.
Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Gdyni. Tam udaliśmy się na Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Mieliśmy okazję wejść na główny pokład oraz do wnętrza statku – muzeum „Dar Pomorza” i poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy. Niewątpliwie ten trójmasztowy żaglowiec wywarł na nas ogromne wrażenie. Z Gdańska przejechaliśmy do Sopotu, by wejść na Molo oraz przespacerować się „Monciakiem”, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino. Spacer po sopockim molo był nie tylko wspaniałą chwilą relaksu, ale także dostarczył nam wielu wrażeń. Piękne widoki, szum morza i lekki powiew wiatru na pewno pozostaną w naszej pamięci.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Zwolenia. To była naprawdę udana wycieczka. Wyjazd do Trójmiasta sprawił nam ogromną radość. Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc wraz z ich bogatą historią. Do domów zabraliśmy ze sobą mnóstwo wspaniałych wspomnień oraz niezliczoną ilość zakupionych pamiątek, które będą nam przypominać o tych cudownych miejscach.
Wioleta Skorek