Wycieczka do Warszawy #Lekcje o finansach
Dnia 28 i 29 października odbyła się wycieczka klas 6c i 6e do Warszawy, zorganizowana w ramach projektu „Lekcje o finansach”. Uczniowie realizując główne cele naszej wycieczki odwiedzili placówkę ZUS, gdzie dowiedzieli się, jakie jest zadanie tego urzędu oraz co dzieje się z pieniędzmi ze składek społecznych. Przewodnik, realizując zagadnienia z obszaru edukacji finansowej, oprowadził uczniów po ulicach Warszawy pokazując im instytucje publiczne działające w obszarze finansów w Warszawie:
– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
– Centrum Pieniądza NBP,
– Giełda Papierów Wartościowych S.A.
Mieliśmy też możliwość zobaczyć inne atrakcyjne miejsca naszej stolicy. Jednym z nich yło Stare Miasto w Warszawie. Pan przewodnik podzielił się z nami ciekawostkami o naszej stolicy. Spacerując ,,Szlakiem warszawskich legend” uczniowie zobaczyli Barbakan, Pomnik Syrenki, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta i Krakowskie Przedmieście.
Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki była wizyta w PGE Narodowym. Wśród nas było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była dla nich spełnieniem marzeń. Z trybuny podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Następnie uczniowie mieli okazję skorzystać ze zwiedzania VIP – czyli weszli do szatni naszej kadry narodowej, dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym jak wygląda przygotowanie piłkarzy przed meczem i cała procedura po meczu, zasiedli przy ławie konferencyjnej oraz byli w miejscu przeznaczonym dla prasy i telewizji podczas meczów.
Wieczorny spacer po przepięknie oświetlonych ogrodach Wilanowa okazał się miłym zakończeniem pierwszego dnia wycieczki.
Drugi dzień wycieczki okazał się równie interesujący i intensywny. Oprócz instytucji finansowych, które mijaliśmy na naszej wędrówce po Warszawie, udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Z 30 piętra uczniowie podziwiali panoramę naszej stolicy. Zwiedziliśmy również Zamek Królewski w Warszawie. Mogliśmy podziwiać jego wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu apartamenty królewskie, a także interesująca kolekcja sztuki.
Ostatnim punktem było muzeum PRL–u. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przewodnika, który przybliżył im życie w tej epoce. Przemieszczając się po tak dużym mieście skorzystaliśmy z metra. Dla niektórych była to pierwsza tego typu przejażdżka.
Wycieczka chociaż dwudniowa okazała się bardzo emocjonująca. W ciągu 2 dni zrobiliśmy ponad 30 000 kroków po naszej stolicy. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Warszawy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Myślimy, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.
Agnieszka Chołuj