Panorama2.jpg
 

Biblioteka

Informacja nauczycieli biblioteki

Uczniów, którzy z różnych przyczyn nie oddali książek
i podręczników do biblioteki szkolnej, prosimy
o ich zwrot w dniach 24 - 28 sierpnia 2020 roku
w godzinach 10.00 – 13.00.

 

 

Książki na wakacje

Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy w promieniach słońca nadrabiamy zaległości książkowe. Przez cały rok, zarówno dzieciom jak i dorosłym, brakuje chwil spędzonych z książką. W poniższym linku znajdziecie propozycje kilkunastu książek polecanych przez młodych czytelników, Waszych rówieśników, do przeczytania w wolnym czasie.

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,676925.html

Kolejny link zawiera propozycje książek, które w prosty, często zabawny sposób opowiadają o poważnych i bardzo ważnych sprawach.

http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

Życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, miłej lektury

oraz udanych i bezpiecznych wakacji

 

 Książka na plaży zdjęcie stock. Obraz złożonej z lokacja - 50774738

 https://pl.dreamstime.com/

 

Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej

W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego 2019/2020 biblioteka szkolna rozpoczyna odbiór wypożyczonych podręczników szkolnych. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wprowadzone zostają nowe zasady dokonywania zwrotów. Bardzo prosimy o sprawne rozliczanie się z książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej oraz podręczników, według zasad reżimu sanitarnego oraz w wyznaczonych terminach.

Przed przyniesieniem podręczników do szkoły uczeń zobowiązany jest do wcześniejszego usunięcia z nich własnych okładek, usunięcia zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenia uwagi na ich czystość i estetykę. Prosimy o sprawdzenie, czy do podręczników z języka angielskiego dołączona jest płyta.

Podczas zwrotu podręczników należy zachować środki bezpieczeństwa: maseczki, rękawiczki, dystans 2 m.

 

 Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

   W trosce o bezpieczeństwo czytelników i personelu biblioteki zostają wprowadzone zgodnie z zaleceniami MEN, MZ oraz GIS następujące zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej. Prosimy o zapoznanie się z nimi oraz zrozumienie, cierpliwość i zastosowanie się do przyjętych zasad bezpieczeństwa.

- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie zdrowi.

- Działalność biblioteki zostaje ograniczona do wypożyczania i przyjmowania zwrotów książek.

- W pomieszczeniu biblioteki szkolnej może przebywać 1 czytelnik. Pozostali użytkownicy czekają na korytarzu z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych osób (wyznaczone strefy 2m).

- Czas przebywania w bibliotece należy ograniczyć do czasu niezbędnego do wypożyczenia lub zwrotu książek.

Wypożyczenia i zwroty będą odbywać się przy zachowaniu wszelkich zalecanych zasad bezpieczeństwa.

- Przed wejściem do biblioteki czytelnicy mają obowiązek zdezynfekowania rąk.

- Czytelnicy przebywają w bibliotece w maseczkach lub osłonach na usta i nos.

- Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek oraz dostępu do katalogów kartkowych i stanowisk komputerowych.

- Zwracane książki są odkładane do pudełek z oznaczoną datą zwrotu i poddane kwarantannie w magazynie biblioteki .

- Czas kwarantanny wynosi 3 dni. Po tym czasie książki wracają do wypożyczalni.

- Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne (książki, czasopisma, audiobooki).

- W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS COV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt. W miarę rozwoju sytuacji będziemy reagować na bieżąco i wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu biblioteki.

 

 

„Wielu ma rywalów książka w naszych czasach”

„I przez to właśnie może staje się niemodna. Radio, telewizja, kino - lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki! Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy,
jej milczenia. Milczenie książki jest tym elementem, który na nas najwyraźniej działa. Milczenie to - to czara, którą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią. Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić
na swój sposób. Książka utwierdza naszą indywidualność, wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, co brutalne, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze.”

Jarosław Iwaszkiewicz

Czy wiesz, że …

Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" napisanej w latach 1268-1273 i brzmi ono tak: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai".

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica" z 1407r.

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny"- średniowieczny modlitewnik

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796 -1875)

Najmniejsza książka - pochodzi z Polski i została wydana w 1976 roku
przez Zygmunta Szkocnego. Rozmiar jej to 1 × 0,8 mm.

Największa książka - super book, mierząca 2,74 x 3,07m została wydana w USA w 1976r. Składa się ona z 300 stron i waży 252,6kg.

Najstarsza książka – powstała przy użyciu ruchomej czcionki wydrukowano w 28 kopiach w Korei w 1234 roku, jest to „Kompendium rytów i obrządków” w 50 tomach.

Najstarszy polski druk – to kalendarz na 1474 rok wydrukowany rok wcześniej w Krakowie przez Kacpra Straube pochodzącego z Bawarii.

Najstarsze książki dla dzieci i młodzieży – powstały w XVIII wieku. Wcześniej najmłodsi czytali te same książki co dorośli.

Największa ilość wydanych książek – to około sześciuset, których autorem jest Józef Ignacy Kraszewski (to m.in. powieści, opowiadania, nowele, obrazki, utwory dramatyczne, relacji z podróży, prace naukowe z historii, tomiki poetyckie).

Najstarszy e-czytnik – „The Readies” powstał w 1935 r. jego autorem jest Bob Brown.

Najstarszy e-book – zawierał notatki z prac Tomasza z Akwinu, a stworzył go włoski jezuita Roberto Busa pod koniec lat 40. XX w.

Biblioteka Kongresu archiwizuje Twittera | KopalniaWiedzy.pl

https://kopalniawiedzy.pl/Twitter-Biblioteka-Kongresu-USA-archiwum,17284

 

 

 1 – 7 czerwca Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
     Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Chcemy zachęcić Państwa do regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentować wartościowe książki dla dzieci i młodzieży wydane w ostatnich latach, pomóc Państwu budować świadomość proekologiczną dzieci
i ich wrażliwość na potrzeby zwierząt. Dlatego do udziału w Tygodniu Czytania zaprosiliśmy w tym roku nie tylko znanych pisarzy i artystów,
ale także przyrodników, miłośników zwierząt i weterynarzy.
     Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbywa się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępniane na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl 
       Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
     Hasło tegorocznego OTCD to „Cała Polska czyta o zwierzętach”! Wybierzmy książki ze Złotej Listy, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.

1 czerwca - Dzień ptaków

2czerwca - Dzień kota

3 czerwca - Dzień z żubrem

4 czerwca - Dzień niedźwiedzia

 5 czerwca – Dzień owadów

Niewątpliwie najbardziej cenionym gatunkiem owadów jest pszczoła. Nawet piernika nie można zrobić bez produktu jej pracy, miodu. Na temat pszczół powstało wiele naukowych oraz popularnych książek, a jedną z najlepszych jest książka Piotra Sochy „Pszczoły”, pełna zaskakujących informacji i świetnych ilustracji. Wielka jak plaster miodu!

https://www.youtube.com/watch?v=5xXVfQTq8zo

6 czerwca - Dzień wilka

7 czerwca - Dzień konia

 

https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

 

Moja ulubiona baśń lub książka

Podsumowanie konkursu dla uczniów klas I-III

         Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia, na którym za pomocą różnych przedmiotów i aranżacji przedstawi się tytuł ulubionej baśni lub książki. W konkursie wzięło udział 31 uczniów klas I, II i III. Prace zachwyciły komisję pod względem wyobraźni i pomysłu przedstawienia tytułu baśni lub książki.  

 

Laureatami konkursu zostali:

Jakub Tarłowski 1a, Liliana Rurarz 2c, Nadia Wolak 3b i Mirosław Marzec 3b.

 

Przyznano również wyróżnienia dla:

Angelika Gruszka 1e, Hanna Makuch 1e, Nikola Wróbel 2a, Jan Cywka 3d.

 

            Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a rodzicom za pomoc w wykonaniu zdjęć i przesłaniu ich do nas. Laureaci i uczniowie wyróżnieni otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy po powrocie do szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pozytywne uwagi.

Zdjęcia nagrodzone:

View the embedded image gallery online at:
http://psp-zwolen.pl/index.php/biblioteka#sigFreeIdd09daedcbe

Zdjęcia konkursowe:

View the embedded image gallery online at:
http://psp-zwolen.pl/index.php/biblioteka#sigFreeId88c8333bcf

 

 

 

Ubierz się w książkę czyli sleeveface

Podsumowanie konkursu dla uczniów klas czwartych

Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, przedstawiającej osobę z zasłoniętą częścią twarzy przez okładkę książki. Wzięło w nim udział 11 czwartoklasistów. Okazuje się, że niektórzy nasi uczniowie są mistrzami fotografii. Najlepszymi z najlepszych okazali się:

Magda Mateńko 4a

Nikola Borkowska 4a

Konrad Łaski 4a

View the embedded image gallery online at:
http://psp-zwolen.pl/index.php/biblioteka#sigFreeIdcdf463fe62

Wyróżnienia otrzymują:

Maria Pożoga 4b

Maria Jargot 4a

Laureaci i uczniowie wyróżnieni otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy po powrocie do szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają pozytywne uwagi. Gratulujemy Wam pomysłowości i fantazji. Wasze zdjęcia stanowiły spójną całość wszystkich elementów. Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy miłych chwil z książką.

View the embedded image gallery online at:
http://psp-zwolen.pl/index.php/biblioteka#sigFreeId8767637692

 

 

Uwaga! Uwaga! Uwaga!

            Ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego dla uczniów klas piątych. Zadaniem uczestników było ułożenie hasła, wiersza lub rymowanki reklamującej książkę, czytanie, bibliotekę. Termin nadsyłania prac upłynął 20 maja 2020 roku. W konkursie udział wzięło 18 piątoklasistów. 

"Biblioteka fajna sprawa, czytanie książek to zabawa. Jeśli są otwarte drzwi, do biblioteki idę ja, chodź i Ty!’’ czy "Książki nie gryzą, jedz je w całości!"– to przykładowe hasła, zachęcające innych uczniów do sięgania po książki.

Laureatami konkursu zostali :

Filip Piątkowski -5h

Wiktoria Sałbut-5f

Paweł Plewicki -5g

Przyznane zostały również dwa wyróżnienia, które trafiają do Piotra Petniaka oraz Igi Kaczmarczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują uwagi pozytywne, natomiast laureaci i osoby wyróżnione nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły).

       Gratulujemy kreatywności, wyobraźni, chęci tworzenia w tym trudnym dla nas czasie. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły.  Życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Słuchowisko „A niech to czykolada”

Teatr Baj zaprasza serdecznie dzieci od lat 8 na wysłuchanie bezpłatnego słuchowiska pod tytułem „A niech to czykolada!", które jest dostępne on line od 21 maja (czwartek) od godz. 9:00 do 23 maja (sobota) do godz. 21:00 (link poniżej).

„A niech to czykolada!" to słuchowisko dla młodych detektywów, którzy radzą sobie z rozwiązaniem czykoladowej zagadki lepiej niż dorośli. Elementy zaskoczenia, nieoczywista fabuła, wartka akcja, piosenki i humor czynią opowieść frapującą i jednocześnie lekką. Słuchowisko powstało na podstawie spektaklu „A niech to czykolada!"  wyreżyserowanego przez Ewę Piotrowską w Teatrze Baj w 2016 roku.

Książka „A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza, wydana przez Wydawnictwo Literatura, w 2010 roku zdobyła III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren.

https://teatrbaj.pl/sluchowisko-a-niech-to-czykolada/

 A niech to czykolada - CD - Ceny i opinie - Ceneo.pl

 

 Od dziś czytam więcej…

Zapewne taką decyzję podejmiecie, gdy przeczytacie poniższe korzyści płynące z czytania książekJ

Ø Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, wyrażać myśli i rozumieć innych.

Ø Rozwija myślenie, poszerza naszą świadomość i ciekawość świata.

Ø Rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii.

Ø Książka dostarcza nam informacji o wszystkim, co chcemy wiedzieć i poznać.

Ø Czytanie pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

Ø Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

Ø Czytając książkę możesz być piratem na bezludnej wyspie, odkrywcą, rycerzem, lekarzem…

Ø Książka dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Zawsze wywołuje emocje.

Ø Uczy tolerowania odmienności, buduje silne więzi między pokoleniami.

Ø Zachowuje mózg w dobrej kondycji przez długie lata.

 Książki do nauki czytania - wybraliśmy kilka najciekawszych tytułów dla dzieci

Źródło zdjęcia: http://tematy.edziecko.pl/szukaj/edziecko/czytanie+ksi%C4%85%C5%BCek

 

 

Zawsze jest czas na czytanie książek…

A co warto przeczytać? Co roku na to pytanie odpowiada Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People). Jest to organizacja, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Oto krótka lista książek, które warto przeczytać w 2020 roku. Kliknij w poniższy link. 

http://www.ibby.pl/?p=5926

 

 

 

Konkurs dla uczniów klas 1-3

Zadanie konkursowe:

1. Wykonaj zdjęcie, na którym za pomocą różnych przedmiotów przedstawisz tytuł ulubionej baśni lub książki.

2. Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zdjęcie, wykonane samodzielnie lub z pomocą Rodziców.

3. Zdjęcie prześlij na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. W mailu podaj swoje imię, nazwisko, klasę oraz autora i tytuł przedstawionej na zdjęciu książki lub baśni.

5. Zdjęcie można wysyłać do 29 maja 2020 r.

6. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pozytywne uwagi, a laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły). Wszystkie zdjęcia będą zamieszczone na szkolnej stronie internetowej w zakładce Biblioteka inspiracji oraz Biblioteka. 

 

 

Konkurs dla uczniów klas czwartych

 

Ubierz się w książkę czyli sleeveface

Sleeveface – to fotografia, przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez okładkę książki. Zdjęcia te przedstawiają kreatywne, czasem zabawne, zestawienia czytelników z przesłaniem okładki. Sprawiają, że powstaje złudzenie jedności osoby z graficznym motywem książki.  

           Zadanie konkursowe:

Wykonać fotografię w formie sleeveface wykorzystując okładkę
swojej ulubionej książki.

Pamiętaj!

- Liczy się pomysł i atrakcyjność. Ważna jest perspektywa i aranżacja tła,  dobór stroju, odpowiednia poza. Fotografia powinna stanowić spójną całość wszystkich przedstawionych elementów.

- Zdjęcia  nie mogą być efektem fotomontażu!

- Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zdjęcie, takie, które dotychczas nie było nigdzie publikowane.

- Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG. Jeśli potrzebujesz przykładów i inspiracji znajdziesz je z całą pewnością w Internecie.

- Swoją pracę prześlij na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- W mailu podaj swoje imię, nazwisko, klasę oraz autora i tytuł wykorzystanej do zdjęcia książki. Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku.

- Zdjęcia można wysyłać do 22 maja 2020 r.

Propozycja jest oczywiście dla chętnych, ale mamy nadzieję, że tacy się znajdą i wykonacie fantastyczne zdjęcia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pozytywne uwagi, a laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły). Najciekawsze zdjęcia będą zamieszczone na naszej  szkolnej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.

Zapraszamy do zabawy. Życzymy Wam  zdrowia oraz miłych chwil z książką.

 

 Konkurs dla uczniów klas piątych

Nauczyciele biblioteki szkolnej zapraszają wszystkich uczniów klas piątych do udziału w konkursie literackim na rymowankę, hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie.

Cele konkursu:
- promowanie czytelnictwa,
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów,
- popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym,
- rozwijanie zainteresowań uczniów.

Adresatami konkursu są uczniowie klas piątych.

Zasady konkursu:
- konkurs ma formę pisemną,
- podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) prosimy przesyłać na adres e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 20 maja 2020 roku,
- jedna osoba może nadesłać tylko jedną pracę.

Kryteria oceny:
- oryginalność,
- samodzielność,
- trafność doboru tematu,
- poprawność stylistyczna i językowa.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się
25 maja 2020 roku.

Lista nagrodzonych osób oraz prace laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają uwagi pozytywne, natomiast laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły).

 

 

Słynni pisarze o książkach

 

„Moim zdaniem książka powinna być niczym ziarno,

które sieje autor, a czytelnik wyhodowuje z niej kwiat”

 

Truman Capote

 

„Kto czyta książki żyje podwójnie”

 

Umberto Eco

 

„Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki”

Cyceron

 

„Pomyśl, zanim coś powiesz, poczytaj, zanim pomyślisz”

Fran Lebowitz

 

  Zapowiedzi wydawnicze na rok 2020. Jakie książki w nowym roku?

 Źródło zdjęcia: www.kultura.onet.pl

 

Biblioteka edukacyjnych inspiracji

Drodzy uczniowie, jeżeli lubicie spędzać czas przed komputerem i chcecie jednocześnie pogłębiać swoją wiedzę, to macie do tego doskonałą okazję. Zapraszamy Was do korzystania z materiałów zamieszczonych w - kliknij tutaj=> Biblioteka edukacyjnych inspiracji.

Znajdziecie tam propozycje, jak w doskonały sposób połączyć naukę z zabawą. Powodzenia!

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Z tej okazji zachęcamy do  zapoznania się
z prezentacją  multimedialną  „Warto czytać”.

https://warto_czytac.pdf

 

 

         Kochani uczniowie

W okresie pandemii biblioteka szkolna jest zamknięta,

skorzystajcie więc z zasobów cyfrowych.

Poniżej lista możliwości.

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

Portal lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

 Jest to portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook lub telefon komórkowy. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania. Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 

Biblioteka Cyfrowa Polona

http://www.polona.pl/

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też innych instytucji. W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

Wolne Lektury

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska. W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu – codziennie korzysta z nich ok. 85 000 czytelników!

 

OFERTY FIRM

https://www.legimi.pl/

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

 

POLSKA-POEZJA.PL

https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

 Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

 

AUDIO-BAJKI.PL

http://audio-bajki.pl/

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

 

BAJKOWISKO.PL

https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

   Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

      Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 

Czerwona, Róża, Książka 

https://www.tapeciarnia.pl/186490_czerwona_roza_ksiazka

    23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.

Dzień ten został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

    Pomysł zrodził się w Katalonii, gdzie na 23 kwietnia przypada święto narodowe – Dzień Świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem panie zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie w tym dniu Dnia Książki.
   Jest to również szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci między  innymi takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes,
William Shakespeare czy Inca Garcilaso de la Vega i rocznica urodzin kolumbijskiego pisarza Manuela Mejia Vallejo.
   Powszechna Konwencja ds. Copyright zaczęła obowiązywać w 1956 roku. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy  zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
    Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronie praw autorskich i własności intelektualnej. W tym szczególnym roku, kiedy wszystko jest inne niż zazwyczaj obchody tego święta przeniosły się podobnie jak większość aktywności kulturalnych do sieci. Tam znajdziemy spotkania autorskie, odczyty, promocje nowych wydawnictw, koncerty, a nawet sztuki teatralne.

 Źródło:

http://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2/

https://zpopoliczna.eu/cms/24141/biblioteka

Znalezione obrazy dla zapytania nprcz

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Kilka słów o przeszłości

Godziny pracy

Spotkania autorskie

Spotkania z ciekawymi osobami regionu

 

Wpływ czytania na rozwój dzieci

 

Jak zachęcić dzieci do czytania

Lista darczyńców

 

 

 

Książka i możliwość czytania,

 

to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

 

M. Dąbrowska

 

 

Książki na wakacje

Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy w promieniach słońca nadrabiamy zaległości książkowe. Przez cały rok, zarówno dzieciom jak i dorosłym, brakuje chwil spędzonych z książką. W poniższym linku znajdziecie propozycje kilkunastu książek polecanych przez młodych czytelników, Waszych rówieśników, do przeczytania w wolnym czasie.

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,676925.html

 

Kolejny link zawiera propozycje książek, które w prosty, często zabawny sposób opowiadają o poważnych i bardzo ważnych sprawach.

http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

 

Życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, miłej lektury
 oraz udanych i bezpiecznych wakacji!

 

Copyright © 2011 Camelian Homes! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise