Panorama2.jpg

Rok szkolny 2020/2021

 

Informujemy, że poczas zdalnego nauczania
biblioteka szkolna jest czynna:)

Koniec papierowych książek intelektualną apokalipsą czy szaną na lepsze doznania - Kultura - serwis kulturalny - sztuka, seriale, film, tv, recenzje filmowe, aktorzy - GazetaPrawna.pl -

Źródło: https://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury). Obchodzone jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

 

Pomysł organizacji święta zrodził się w hiszpańskiej Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ów dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Flor Flores Rose - Foto gratis en Pixabay

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/es/photos/flor-flores-rose-libro-el-amor-314510/

 

 

 

Niesamowite biblioteki świata

Dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek, biblioteki są jak świątynie. Spędzają w nich długie godziny, snując się wzdłuż półek zastawionych bezcennymi egzemplarzami. Niezależnie od tego, czy unosi się w nich zapach historii czy nuta nowoczesności, biblioteki niezmiennie pozostają miejscami, w których czas rządzi się swoimi prawami. Zabieram Was w podróż po tych, które warto znać, zwiedzić lub chociaż wiedzieć, że istnieją:)

 

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Duńska Biblioteka Królewska pełni funkcję biblioteki narodowej oraz biblioteki akademickiej Uniwersytetu w Kopenhadze. Jest to największa skandynawska biblioteka. Nazywana jest Czarnym Diamentem ze względu na bryłę budynku pokrytego czarnym granitem (nowy budynek został oddany do użytku w 1999 roku). Kontrast jaki stanowią forma gmachu i jego jasne i przeszklone wnętrze sprawiają, że biblioteka stała się jednym z obiektów turystycznych Kopenhagi. Nie bez znaczenia jest fakt, iż znajduje się w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego.

Biblioteka zawiera liczne, cenne zbiory m.in. dzieła, które zostały wydrukowane w Danii po XVII wieku. Dzięki rozległym darowiznom posiada prawie wszystkie znane duńskie druki sięgające pierwszej wydrukowanej w Danii książki z 1482 roku. W jej zasobach znajdują się rękopisy Andersena.

Biblioteka Królewska w Kopenhadze, Dania, Fot. Hermes Images/AGF/UIG, Getty Images

Źródło zdjęcia: https://www.vogue.pl/g/949/15

 

 

Biblioteka Kongresu USA

Biblioteka Kongresu została założona w 1800 r. przez prezydenta Johna Adamsa. Obecnie jest największą biblioteką na świecie. W 2019 roku jej zbiory liczyły ponad 170 milionów książek, periodyków, rękopisów, map, muzyki, nagrań, obrazów i zasobów elektronicznych. Każdego dnia roboczego biblioteka otrzymuje około 15-20 tysięcy pozycji z których około 10 tysięcy zostaje włączonych do stałej kolekcji. Około połowa książek znajdujących się w Bibliotece jest w językach innych niż angielski. Zbiory zawierają materiały w 470 językach.

Trochę statystyki za 2019 roku:

• W 2019 roku zanotowano prawie 1,9 miliona odwiedzających na miejscu.

• Odnotowano 119,2 miliona odwiedzin wirtualnych.

• Odsłon stron internetowych Biblioteki było ponad 520,8 miliona.

• Udostępniono na miejscu i na zewnątrz Biblioteki 1,04 miliona jednostek.

• Zatrudnionych na stałe pracowników było 3210.

Wykorzystano informacje ze strony: https://cdnkonin.pl/pbp

 

1. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych - USA - Waszyngton (Library of Congress) - Czytamka

Źródło zdjęcia: https://sites.google.com/

 

 

Biblioteka Watykańska

Biblioteka Watykańska została założona w XV wieku przez papieża Mikołaja V. Początkowo zawierała tylko 350 zbiorów. Obecnie biblioteka przechowuje 75 000 manuskryptów i ponad 1,1 miliona książek drukowanych, w tym 8500 inkunabułów.

Ciekawostka: Biblioteka watykańska liczy ponad 83 km półek.

Inkunabuł: stary druk sprzed 1501

 

 

https://pl.wikipedia.org

https://encyklopedia.pwn.pl

 

Biblioteka Watykańska dostępna dla uczonych

Źródło zdjęcia: https://deon.pl/kosciol/biblioteka-watykanska-dostepna-dla-uczonych

 

Biblioteka Alexandrina

Biblioteka Aleksandryjska była największą biblioteką świata starożytnego. W okresie swojej największej świetności magazynowała ok. 400 tys. tekstów! Niestety, spłonęła podczas działań wojennych Juliusza Cezara w Egipcie w I wieku p.n.e. W 1989 r. władze Egiptu rozpisały konkurs architektoniczny na projekt nowej biblioteki, która ma być kontynuacją i nawiązaniem do tradycji. W 1995 r. rozpoczęto budowę. Nowa Biblioteka Aleksandryjska, zwana Bibliotheca Alexandrina, została udostępniona w 2002 roku. Jest uznawana za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. W kompleksie, oprócz biblioteki, znajdują się hale wystawowe, trzy muzea, cztery galerie sztuki, ośrodek kaligrafii i stanowiska dla osób mających kłopoty ze wzrokiem. Monumentalną fasadę budynku zdobią znaki 120 alfabetów starożytnych i współczesnych.

 

Bibliotheca Alexandria

Źródło zdjęcia: https://www.globetrove.com/bibliotheca-alexandrina-egypts-largest-library/

Źródło: http://povoli.pl/dookola-swiata/najpiekniejsze-biblioteki-swiata

 

Poczuj wiosnę…

 

 

Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku.

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań.

Uczniowie poznają wybrane utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Poeta jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w całym kraju.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Po prawej stronie duże zdjęcie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z młodości. Zdjęcie jest czarno-białe. Po lewej stronie biały prostokąt z napisem 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - polskiego poety czasu wojny i żołnierza Armii Krajowej. Na górze grafiki logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obok logotypu napis 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 

Źródło:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/100-rocznica-urodzin-krzysztofa-kamila-baczynskiego

 

 

Biblioteka w różnych językach

 

Źródło: www.swiatbibliotek.pl

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego 2021 roku obchodzić będziemy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

 

Znalezione obrazy dla zapytania: dzień bezpiecznego internetu 2021

https://bursa.bydgoszcz.pl/dzien-bezpiecznego-internetu-dbi-2021/

 

Pasowanie na czytelnika

2 i 3 lutego 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę. Po otrzymaniu pamiątkowej zakładki uczniowie wypożyczyli pierwszą książkę.

 

21 i 22 stycznia - Dzień Babci i Dziadka

 

Babcia to postać szczególna. Ta, która wie, która przymyka oko, czasem pobłaża, karmi jak nikt i kocha ponad wszystko.

Dziadek zawsze ma czas, zbuduje domek na drzewie, pokaże jak zrobić łuk, zabierze na wyprawę do lasu...

A oto babcia i dziadek w literaturze.

Zobaczcie, ile książek poświęcono babciom i dziadkom.

 

 

„Babcia robi na drutach”

To książka tylko pozornie adresowana dla najmłodszych czytelników. Uri Orlev pod fasadą rymów ukrył przypowieść o nietolerancji i odrzuceniu. Stworzył historię o babci, która przybywa do pewnego miasteczka, lecz nie znajduje w nim nikogo, kto zechciałby ją przygarnąć pod swój dach. Jedyne, co babcia posiada to wełna i druty, zatem z tej wełny dzierga ona swój własny świat i wnuczków. Tyle tylko, że wełniane dzieci zbyt odstają od reszty społeczeństwa, by zostały zaakceptowane.

 

„Babcia na jabłoni”

Andi nie ma ani babci ani dziadka, a z każdą opowieścią przyjaciół o ich dziadkach staje się coraz bardziej z tego powodu rozgoryczony. Wymyśla sobie zatem własną babcię i to wyjątkową – taką, która jeździ niezwykłym samochodem, która pracowała w cyrku i ujeżdża dzikie konie. Chłopiec przeżywa z nią wspaniałe przygody, choć wszystkie one mają miejsce tylko w wyobraźni. Dlatego też, kiedy do sąsiedniego domu wprowadza się pewna starsza pani potrzebująca pomocy, Andi waha się tylko przez chwilę – wszak lepiej mieć prawdziwa babcię niż nawet najfajniejszą, ale wymyśloną.

 

„Moja babcia gra na trąbie”

To zabawna, ale nie pozbawiona głębszych treści opowieść o pewnym szczęśliwym mieście pełnym szczęśliwych ludzi. Kiedy pojawia się tam okropny król Ponuras pragnąc wprowadzić swoje totalitarne rządy wydaje się, że to już koniec dotychczasowego dobrobytu i wszechobecnego zadowolenia. Całe szczęście, że jest ktoś, kto położy kres temu panowaniu i wytrąbi króla tam, gdzie pieprz rośnie – mowa oczywiście o babci!

 

,,Babcia w Afryce”

„Babcia w pustyni i w puszczy”

O babciach przeczytać mogą nie tylko dzieci, choć akurat tej babci daleko jest do stereotypowego wizerunku sędziwej staruszki w bujanym fotelu i z kolorową włóczką na kolanach. Sposób Barbary Meder na emeryturę jest zupełnie inny – ona pakuje plecak i jedzie w świat. Samotna wędrówkę z południa na północ kontynentu afrykańskiego zaowocowała aż dwoma tomami - mamy zatem książkę ,,Babcia w Afryce” oraz „Babcia w pustyni i w puszczy”.

 

„Michał i tajemnica dziadka”

W kwestii motywów literackich babcia zdecydowanie dominuje, jednak i dziadek pojawia się na kartach powieści dla młodych czytelników. Fenomenalna powieść „Michał i tajemnica dziadka” autorstwa Jana Edwarda Kucharskiego śmiało może konkurować z popularnymi książkami przygodowymi. Autor przedstawia nam Michała w trudnej dla niego chwili – właśnie zmarł jego ukochany dziadek, który już od wielu lat zastępował mu ojca i matkę. Z uwagi na to, że okoliczności śmierci starego leśnika były dość zagadkowe, a w okolicy, gdzie znaleziono ciało, widziano też tajemniczy samochód, Michał postanawia odkryć tożsamość morderców. Wspólnie z przyjaciółmi dochodzi do wniosku, że mogli oni poszukiwać skarbu ukrytego przez dziadka, zatem oni powinni odnaleźć go jako pierwsi.

 

„Przyszywany dziadek”

Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu. Można pobawić się w sufitologię, ruszyć w pogoń za zbiegłym wielbłądem i zdobyć medal na wystawie psów. No i… łatwiej poradzić sobie z tym, że rodzice się rozwodzą. Zabawna i mądra opowieść o przyjaźni starszego pana i małego chłopca, którego rodzice właśnie się rozwodzą.

 

„Chusta babci”

Do domu wróciła babcia. Ze szpitala. Babcia jest bardzo chora. Wokół dorośli, nerwowość, sztuczne uśmiechy. I dwoje dzieci pośród tych dorosłych. Dzieci, które nie wiedzą co się dzieje, które bardzo chcą przemyśleć sobie różne rzeczy i pomyśleć. Schronienie znajdują pod chustą babci, a na straży ich spokoju stoi sama babcia. Bo babcia je rozumie. Piękne, przepiękna książka.

 

„Kot kameleon”

Czy kilkudniowy pobyt u babci, która mieszka na wsi i jest trochę ... dziwna - może być ekscytujący? Czy można dobrze się bawić w miejscu, gdzie nie ma kina, kawiarni, telewizora (o zgrozo!) i towarzystwa innych dzieci? Natalia nie ma wyjścia, u babci zostać musi. Słabo ją zna, bo babcia mieszka daleko. Ale też przyzwyczajona do miejskich rozrywek, jest przekonana, że u babci będzie nudno, nudno, nudno! Na domiar złego, w czasie pożegnania z rodzicami doszło do pomyłki i z Natalią została walizka, owszem, ale nie jej tylko taty! Dziewczynka pozostała tu nie dość, że sama, i bez ubrań, ale też bez swoich zabawek!

 

„Dziadek na huśtawce”

Dziadek na huśtawce to ciepła opowieść o chłopcu, który jako jedyny nie miał Dziadka. A bardzo chciał go mieć. Jego przyjaciel postanowił mu pomóc i Dziadka mu znalazł - swojego sąsiada.Pan Teofil, miły starszy pan nosił kolorowe koszule w egzotyczne zwierzęta i ptaki, smażył najlepsze pod słońcem naleśniki, palił fajkę, rozmawiał z kwiatami i miał najprawdziwszego psa. Do tego jak się okazało, też bardzo chciał mieć wnuka.To książka o przyjaźni i o marzeniach. O tym, że tak dużo możemy nawzajem sobie dać i tak wiele nauczyć się od siebie. Napisana dowcipnie i ciepło. Obowiązkowo dla każdego przedszkolaka, a i starszym dzieciom przypadnie do gustu.

 

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

Bohaterami książki są dwaj chłopcy, z których jeden - Bertl - nie ma dziadka, a bardzo chciałbym mieć. Bo dziadek to przecież prawdziwa instytucja: zabierze na ryby, poczęstuje kawą, da kilka złotych... Ulf wpada na pomysł, jak i gdzie tego dziadka znaleźć. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie na końcu długiego i ciemnego korytarza były uchylone drzwi, za którymi chłopcy ujrzeli staruszka w szelkach. Tak zaczyna się historia przyjaźni między starym, samotnym mężczyzną, a chłopcami. Chłopcy wnoszą mnóstwo światła i radości w życie starszego pana. A Nils, bo tak ma na imię mężczyzna - okazuje się wyśmienicie wywiązywać z roli dziadka. Jednak pewnego razu chłopcy Nilsa nie zastają...

 

„Florka, Listy do babci”

Florka pisze urocze i bardzo serdeczne listy do ukochanej babci Balbiny. Opisuje swoje lekcje pływania u pana Żaby. Opowiada o wakacjach nad morzem i hodowaniu w wiaderku meduzy. Zwierza się z pierwszego dnia w przedszkolu. Pisze o zgubionym numerku w teatrze i o tym, jak sama zgubiła się w supermarkecie. Przeczytacie też o zmaganiach całej rodziny z groźnym wirusem, wspólnym budowaniu z tatą domku dla lalki Barbary i chodzeniu z mamą na lekcje baletu. Będzie dużo i śmiesznie o wybrykach młodszych braci, a także trochę o poradnikach dla rodziców nieznośnych dzieci.

 

„Maciuś i dziadek”

Refleksyjna, ale pełna radości, kolorów i humoru opowieść o nieuchronnym żegnaniu się z bliskimi. Maciusiowi umiera dziadek. Chłopiec, nie chcąc pogodzić się z nagłą stratą, odbywa z nim w wyobraźni długi spacer. W miarę upływu czasu i kolejnych przygód chłopiec staje się coraz większy, a dziadek kurczy się do rozmiarów ołowianego żołnierzyka. Na koniec zaś dziadek podstępem przenosi się do serca chłopca, by pozostać z nim na zawsze.

 

„Nasza babcia”

To historia o niezwykłej babci, która wychowuje sześcioro wnuków. Jeździ brawurowo na wrotkach i łyżwach, ma dopinany sztuczny kok, nieodłączną czarną parasolkę oraz gadającą papużkę. Mimo staromodnego stroju jest osobą na wskroś nowoczesną, ma poczucie humoru i pełno pomysłów, dzięki którym życie jej wnuków to jedna wielka przygoda.

 

„Wakacje u dziadka”

Dziadek Tadeusz za pomocą poczty butelkowej zaprasza troje swoich wnucząt na wakacje na wyspie. Kasia, Olek i Julia są zachwyceni. Już sama podróż pociągiem i promem jest dla nich niezmiernie ciekawa, potem nadchodzi czas prawdziwych przygód! Dziadek przez całe wakacje wymyśla wciąż nowe niespodzianki. To niezapomniane lato. A kto by przy okazji pomyślał, że dziadek Tadeusz jest praprapraprawnukiem prawdziwego pirata?

 

„Basia i dziadkowie”

Basia zachorowała. Leży w łóżku, jest jej źle i smutno. Wszystko się zmienia, kiedy z wizytą przyjeżdżają Dziadkowie. Życie nabiera kolorów. Ciepła opowieść o relacjach małego dziecka ze starszymi.

 

„Wypożyczalnia babć”

Każde dziecko potrzebuje babci. Nawet takie, które już wstydzi się do tego przyznać. Ale co wtedy, gdy ktoś nie ma babci? Czy jest skazany na długie, samotne popołudnia w oczekiwaniu na powrót rodziców z pracy? Niekoniecznie! Babcię – i to najprawdziwszą w świecie – może sobie wypożyczyć w specjalnej wypożyczalni, tak jak to zrobili trzej mali bohaterowie opowieści. To książka o ogromnej potrzebie ciepła, miłości, akceptacji i uwagi. Potrzebie, jaką ma w sobie nie tylko dziecko.

 

„Tupcio Chrupcio. Wizyta u dziadków”

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale... bardzo tęskni za rodzicami, którzy wybrali się na krótką wycieczkę. Na szczęście babcia i dziadek wymyślają mu tyle ciekawych zajęć, że nie nudzi się nawet przez chwilkę. Czy Tupcio Chrupcio przekona się, jak fajnie jest u dziadków?

 

„Babcie od A do Z”

Leksykon babć: 29 typów, poszukajcie, na pewno znajdziecie tam swoją! Babcia Powierniczka Tajemnic, Babcia Przyjaciółka Ptaków, Babcia Marzycielka... Z ciepłem i humorem, idealne do czytania razem z babcią!

 

„Dziadkowie od A do Z”

30 typów Dziadków od Dziadka Usypiacza przez Dziadka Superbohatera po Dziadka Dasz Radę. Cudowny zestaw - czytanie wprowadzi Was w wyśmienity nastrój!

 

Wykorzystano strony:

http://www.qulturaslowa.pl/2017/01/dzien-babci-i-dziadka-z-perspektywy.html

https://www.makiwgiverny.pl/2015/12/babcia-i-dziadek-w-ksiazkach-dla-dzieci.html

 

 

 

Książka roku 2020

Corocznie polska sekcja IBBY (Międzynarodowa Izba do spraw Książek dla Młodych) ogłasza konkurs na książkę roku. Znamy już wyniki tegorocznej edycji tegoż konkursu. Nagrodę w kategorii książek dla dzieci otrzymała kolejna część skarpetkowego cyklu Justyny Bednarek „Zielone pióro Zbigniewa. Skarpetki kontratakują”.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu znajdziecie na stronie: www.ibby.pl

Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! - Bednarek Justyna

 

4 grudnia

Dzień Górnika - Barbórka

Każdego roku 4 grudnia obchodzimy górnicze święto – Barbórkę. W tym dniu myśli nasze kierujemy przede wszystkim do tych, którzy pracują głęboko pod ziemią – do Górników. Dzień po dniu ciężko pracują, aby wydobyć bryły czarnego złota.

Barwami górniczymi od dawna były zieleń i czerń. Zieleń wyrażała tęsknotę za zielonymi łąkami i lasami na powierzchni, a czerń odnosiła się do mroków świata podziemnego w jakim pracowano.

GC7JKZR Górnicze symbole (Traditional Cache) in Pomorskie, Poland created by Szydłobus

 

Zapraszam Was na film edukacyjny:

https://www.youtube.com/watch?v=NCIT2dHyTn4

 

I trochę poezji:

 

„Święta Barbara w kopalni”

Schodzą górnicy pod ziemię

w ciemność daleką od słonka.

Wychodzi im tu naprzeciw

Święta Barbara, patronka.

Płomień chybocze się w lampach,

na czarnej ścianie drżą cienie.

- Szczęść Boże – słychać głos świętej.

Serdeczne to pozdrowienie.

Szczęść Boże – górnicy chórem

odrzekną swojej patronce.

I jasno w czarnej kopalni

Jak gdyby wzeszło tu słońce.

E. Szelburg- Zarembina

Ciekawe informacje o Górnikach znajdziecie również w książce "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali".

Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali

https://czasdzieci.pl/ksiazki/tagi,g%C3%B3rnik.html

 

 

25 listopada

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa i powiernik wielu dziecięcych sekretów obchodzi swoje święto co roku 25 listopada.

Skąd się wzięło to święto?

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Wówczas prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, w czasie którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał opatrzenie i uwolnienie zwierzęcia. Jeden z uczestników polowania, Clifford Berryman uwiecznił tę historię w krótkim komiksie, który został opublikowany w gazecie „The Washington Post”. Grafika stała się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, rosyjskiego sklepikarza z Brooklynu. W niedługim czasie zostały wyprodukowane pluszowe niedźwiadki o nazwie Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta. Ta wyjątkowa zabawka od blisko 120 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych. Pluszowe misie służą za pocieszycieli, przyjaciół, a nawet poduszki. Zostają bohaterami książek i trafiają na wielki ekran jako gwiazdy filmowe. Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku – Kubuś Puchatek. Postać została stworzona w 1926 roku przez brytyjskiego pisarza Alana Aleksandra Milne. Kolejnym pluszowym bohaterem jest Miś Paddington. W Polsce sympatyczne niedźwiadki zdobyły popularność dzięki dobranockom: Miś Uszatek, Coralgol czy Miś z okienka.

Posłuchajcie piosenki o pluszowym misiu:

https://www.youtube.com/watch?v=ARizG_GU5B0

 

File:Muzeum dobranocek w rzeszowie 8.jpg - Wikimedia Commons

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muzeum_dobranocek_w_rzeszowie

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Różnimy się od siebie i to jest piękne. Dzięki różnemu podejściu do życia rozwinęła się cywilizacja. Inne doświadczenia, inne sposoby rozwiązywania problemów, inne ścieżki zdobywania wiedzy – bez tego nie ma rozwoju. Warto o tym pamiętać, gdy spotkamy kogoś o odmiennych poglądach. Nawet jeśli nie bardzo nam się podobają.

Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju...

W poniższym linku znajdziecie propozycje książek na temat tolerancji polecanych przez młodych czytelników, Waszych rówieśników, do przeczytania w wolnym czasie.

https://czasdzieci.pl/ksiazki/tagi,tolerancja.html

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Źródło: http://trojmiasta.pl/miedzynarodowy-dzien-tolerancji

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

Książki na wakacje

Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy w promieniach słońca nadrabiamy zaległości książkowe. Przez cały rok, zarówno dzieciom jak i dorosłym, brakuje chwil spędzonych z książką. W poniższym linku znajdziecie propozycje kilkunastu książek polecanych przez młodych czytelników, Waszych rówieśników, do przeczytania w wolnym czasie.

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,676925.html

Kolejny link zawiera propozycje książek, które w prosty, często zabawny sposób opowiadają o poważnych i bardzo ważnych sprawach.

http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

Życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, miłej lektury

oraz udanych i bezpiecznych wakacji

 

Książka na plaży zdjęcie stock. Obraz złożonej z lokacja - 50774738

https://pl.dreamstime.com/

 

Zwrot podręczników i książek do biblioteki szkolnej

W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego 2019/2020 biblioteka szkolna rozpoczyna odbiór wypożyczonych podręczników szkolnych. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wprowadzone zostają nowe zasady dokonywania zwrotów. Bardzo prosimy o sprawne rozliczanie się z książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej oraz podręczników, według zasad reżimu sanitarnego oraz w wyznaczonych terminach.

Przed przyniesieniem podręczników do szkoły uczeń zobowiązany jest do wcześniejszego usunięcia z nich własnych okładek, usunięcia zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenia uwagi na ich czystość i estetykę. Prosimy o sprawdzenie, czy do podręczników z języka angielskiego dołączona jest płyta.

Podczas zwrotu podręczników należy zachować środki bezpieczeństwa: maseczki, rękawiczki, dystans 2 m.

 

Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

W trosce o bezpieczeństwo czytelników i personelu biblioteki zostają wprowadzone zgodnie z zaleceniami MEN, MZ oraz GIS następujące zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej. Prosimy o zapoznanie się z nimi oraz zrozumienie, cierpliwość i zastosowanie się do przyjętych zasad bezpieczeństwa.

- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie zdrowi.

- Działalność biblioteki zostaje ograniczona do wypożyczania i przyjmowania zwrotów książek.

- W pomieszczeniu biblioteki szkolnej może przebywać 1 czytelnik. Pozostali użytkownicy czekają na korytarzu z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych osób (wyznaczone strefy 2m).

- Czas przebywania w bibliotece należy ograniczyć do czasu niezbędnego do wypożyczenia lub zwrotu książek.

Wypożyczenia i zwroty będą odbywać się przy zachowaniu wszelkich zalecanych zasad bezpieczeństwa.

- Przed wejściem do biblioteki czytelnicy mają obowiązek zdezynfekowania rąk.

- Czytelnicy przebywają w bibliotece w maseczkach lub osłonach na usta i nos.

- Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek oraz dostępu do katalogów kartkowych i stanowisk komputerowych.

- Zwracane książki są odkładane do pudełek z oznaczoną datą zwrotu i poddane kwarantannie w magazynie biblioteki .

- Czas kwarantanny wynosi 3 dni. Po tym czasie książki wracają do wypożyczalni.

- Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne (książki, czasopisma, audiobooki).

- W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS COV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt. W miarę rozwoju sytuacji będziemy reagować na bieżąco i wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu biblioteki.

 

 

„Wielu ma rywalów książka w naszych czasach”

„I przez to właśnie może staje się niemodna. Radio, telewizja, kino - lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki! Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy,
jej milczenia. Milczenie książki jest tym elementem, który na nas najwyraźniej działa. Milczenie to - to czara, którą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią. Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić
na swój sposób. Książka utwierdza naszą indywidualność, wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, co brutalne, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze.”

Jarosław Iwaszkiewicz

Czy wiesz, że …

Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" napisanej w latach 1268-1273 i brzmi ono tak: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai".

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica" z 1407r.

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny"- średniowieczny modlitewnik

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796 -1875)

Najmniejsza książka - pochodzi z Polski i została wydana w 1976 roku
przez Zygmunta Szkocnego. Rozmiar jej to 1 × 0,8 mm.

Największa książka - super book, mierząca 2,74 x 3,07m została wydana w USA w 1976r. Składa się ona z 300 stron i waży 252,6kg.

Najstarsza książka – powstała przy użyciu ruchomej czcionki wydrukowano w 28 kopiach w Korei w 1234 roku, jest to „Kompendium rytów i obrządków” w 50 tomach.

Najstarszy polski druk – to kalendarz na 1474 rok wydrukowany rok wcześniej w Krakowie przez Kacpra Straube pochodzącego z Bawarii.

Najstarsze książki dla dzieci i młodzieży – powstały w XVIII wieku. Wcześniej najmłodsi czytali te same książki co dorośli.

Największa ilość wydanych książek – to około sześciuset, których autorem jest Józef Ignacy Kraszewski (to m.in. powieści, opowiadania, nowele, obrazki, utwory dramatyczne, relacji z podróży, prace naukowe z historii, tomiki poetyckie).

Najstarszy e-czytnik – „The Readies” powstał w 1935 r. jego autorem jest Bob Brown.

Najstarszy e-book – zawierał notatki z prac Tomasza z Akwinu, a stworzył go włoski jezuita Roberto Busa pod koniec lat 40. XX w.

Biblioteka Kongresu archiwizuje Twittera | KopalniaWiedzy.pl

https://kopalniawiedzy.pl/Twitter-Biblioteka-Kongresu-USA-archiwum,17284

 

 

1 – 7 czerwca Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Chcemy zachęcić Państwa do regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentować wartościowe książki dla dzieci i młodzieży wydane w ostatnich latach, pomóc Państwu budować świadomość proekologiczną dzieci
i ich wrażliwość na potrzeby zwierząt. Dlatego do udziału w Tygodniu Czytania zaprosiliśmy w tym roku nie tylko znanych pisarzy i artystów,
ale także przyrodników, miłośników zwierząt i weterynarzy.
Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbywa się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępniane na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Hasło tegorocznego OTCD to „Cała Polska czyta o zwierzętach”! Wybierzmy książki ze Złotej Listy, które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.

1 czerwca - Dzień ptaków

2czerwca - Dzień kota

3 czerwca - Dzień z żubrem

4 czerwca - Dzień niedźwiedzia

5 czerwca – Dzień owadów

Niewątpliwie najbardziej cenionym gatunkiem owadów jest pszczoła. Nawet piernika nie można zrobić bez produktu jej pracy, miodu. Na temat pszczół powstało wiele naukowych oraz popularnych książek, a jedną z najlepszych jest książka Piotra Sochy „Pszczoły”, pełna zaskakujących informacji i świetnych ilustracji. Wielka jak plaster miodu!

https://www.youtube.com/watch?v=5xXVfQTq8zo

6 czerwca - Dzień wilka

7 czerwca - Dzień konia

https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

 

Moja ulubiona baśń lub książka

Podsumowanie konkursu dla uczniów klas I-III

Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia, na którym za pomocą różnych przedmiotów i aranżacji przedstawi się tytuł ulubionej baśni lub książki. W konkursie wzięło udział 31 uczniów klas I, II i III. Prace zachwyciły komisję pod względem wyobraźni i pomysłu przedstawienia tytułu baśni lub książki.

 

Laureatami konkursu zostali:

Jakub Tarłowski 1a, Liliana Rurarz 2c, Nadia Wolak 3b i Mirosław Marzec 3b.

 

Przyznano również wyróżnienia dla:

Angelika Gruszka 1e, Hanna Makuch 1e, Nikola Wróbel 2a, Jan Cywka 3d.

 

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a rodzicom za pomoc w wykonaniu zdjęć i przesłaniu ich do nas. Laureaci i uczniowie wyróżnieni otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy po powrocie do szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pozytywne uwagi.

Zdjęcia nagrodzone:

Zdjęcia konkursowe:

 

 

 

Ubierz się w książkę czyli sleeveface

Podsumowanie konkursu dla uczniów klas czwartych

Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, przedstawiającej osobę z zasłoniętą częścią twarzy przez okładkę książki. Wzięło w nim udział 11 czwartoklasistów. Okazuje się, że niektórzy nasi uczniowie są mistrzami fotografii. Najlepszymi z najlepszych okazali się:

Magda Mateńko 4a

Nikola Borkowska 4a

Konrad Łaski 4a

Wyróżnienia otrzymują:

Maria Pożoga 4b

Maria Jargot 4a

Laureaci i uczniowie wyróżnieni otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy po powrocie do szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają pozytywne uwagi. Gratulujemy Wam pomysłowości i fantazji. Wasze zdjęcia stanowiły spójną całość wszystkich elementów. Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy miłych chwil z książką.

 

 

Uwaga! Uwaga! Uwaga!

Ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego dla uczniów klas piątych. Zadaniem uczestników było ułożenie hasła, wiersza lub rymowanki reklamującej książkę, czytanie, bibliotekę. Termin nadsyłania prac upłynął 20 maja 2020 roku. W konkursie udział wzięło 18 piątoklasistów.

"Biblioteka fajna sprawa, czytanie książek to zabawa. Jeśli są otwarte drzwi, do biblioteki idę ja, chodź i Ty!’’ czy "Książki nie gryzą, jedz je w całości!"– to przykładowe hasła, zachęcające innych uczniów do sięgania po książki.

Laureatami konkursu zostali :

Filip Piątkowski -5h

Wiktoria Sałbut-5f

Paweł Plewicki -5g

Przyznane zostały również dwa wyróżnienia, które trafiają do Piotra Petniaka oraz Igi Kaczmarczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują uwagi pozytywne, natomiast laureaci i osoby wyróżnione nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły).

Gratulujemy kreatywności, wyobraźni, chęci tworzenia w tym trudnym dla nas czasie. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły. Życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Słuchowisko „A niech to czykolada”

Teatr Baj zaprasza serdecznie dzieci od lat 8 na wysłuchanie bezpłatnego słuchowiska pod tytułem „A niech to czykolada!", które jest dostępne on line od 21 maja (czwartek) od godz. 9:00 do 23 maja (sobota) do godz. 21:00 (link poniżej).

„A niech to czykolada!" to słuchowisko dla młodych detektywów, którzy radzą sobie z rozwiązaniem czykoladowej zagadki lepiej niż dorośli. Elementy zaskoczenia, nieoczywista fabuła, wartka akcja, piosenki i humor czynią opowieść frapującą i jednocześnie lekką. Słuchowisko powstało na podstawie spektaklu „A niech to czykolada!" wyreżyserowanego przez Ewę Piotrowską w Teatrze Baj w 2016 roku.

Książka „A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza, wydana przez Wydawnictwo Literatura, w 2010 roku zdobyła III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren.

https://teatrbaj.pl/sluchowisko-a-niech-to-czykolada/

A niech to czykolada - CD - Ceny i opinie - Ceneo.pl

 

Od dziś czytam więcej…

Zapewne taką decyzję podejmiecie, gdy przeczytacie poniższe korzyści płynące z czytania książekJ

Ø Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, wyrażać myśli i rozumieć innych.

Ø Rozwija myślenie, poszerza naszą świadomość i ciekawość świata.

Ø Rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii.

Ø Książka dostarcza nam informacji o wszystkim, co chcemy wiedzieć i poznać.

Ø Czytanie pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

Ø Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

Ø Czytając książkę możesz być piratem na bezludnej wyspie, odkrywcą, rycerzem, lekarzem…

Ø Książka dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Zawsze wywołuje emocje.

Ø Uczy tolerowania odmienności, buduje silne więzi między pokoleniami.

Ø Zachowuje mózg w dobrej kondycji przez długie lata.

Książki do nauki czytania - wybraliśmy kilka najciekawszych tytułów dla dzieci

Źródło zdjęcia: http://tematy.edziecko.pl/szukaj/edziecko/czytanie+ksi%C4%85%C5%BCek

 

 

Zawsze jest czas na czytanie książek…

A co warto przeczytać? Co roku na to pytanie odpowiada Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People). Jest to organizacja, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Oto krótka lista książek, które warto przeczytać w 2020 roku. Kliknij w poniższy link.

http://www.ibby.pl/?p=5926

 

 

Konkurs dla uczniów klas 1-3

Zadanie konkursowe:

1. Wykonaj zdjęcie, na którym za pomocą różnych przedmiotów przedstawisz tytuł ulubionej baśni lub książki.

2. Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zdjęcie, wykonane samodzielnie lub z pomocą Rodziców.

3. Zdjęcie prześlij na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. W mailu podaj swoje imię, nazwisko, klasę oraz autora i tytuł przedstawionej na zdjęciu książki lub baśni.

5. Zdjęcie można wysyłać do 29 maja 2020 r.

6. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pozytywne uwagi, a laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły). Wszystkie zdjęcia będą zamieszczone na szkolnej stronie internetowej w zakładce Biblioteka inspiracji oraz Biblioteka.

 

 

Konkurs dla uczniów klas czwartych

 

Ubierz się w książkę czyli sleeveface

Sleeveface – to fotografia, przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez okładkę książki. Zdjęcia te przedstawiają kreatywne, czasem zabawne, zestawienia czytelników z przesłaniem okładki. Sprawiają, że powstaje złudzenie jedności osoby z graficznym motywem książki.

Zadanie konkursowe:

Wykonać fotografię w formie sleeveface wykorzystując okładkę
swojej ulubionej książki.

Pamiętaj!

- Liczy się pomysł i atrakcyjność. Ważna jest perspektywa i aranżacja tła, dobór stroju, odpowiednia poza. Fotografia powinna stanowić spójną całość wszystkich przedstawionych elementów.

- Zdjęcia nie mogą być efektem fotomontażu!

- Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zdjęcie, takie, które dotychczas nie było nigdzie publikowane.

- Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG. Jeśli potrzebujesz przykładów i inspiracji znajdziesz je z całą pewnością w Internecie.

- Swoją pracę prześlij na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- W mailu podaj swoje imię, nazwisko, klasę oraz autora i tytuł wykorzystanej do zdjęcia książki. Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku.

- Zdjęcia można wysyłać do 22 maja 2020 r.

Propozycja jest oczywiście dla chętnych, ale mamy nadzieję, że tacy się znajdą i wykonacie fantastyczne zdjęcia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pozytywne uwagi, a laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły). Najciekawsze zdjęcia będą zamieszczone na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.

Zapraszamy do zabawy. Życzymy Wam zdrowia oraz miłych chwil z książką.

 

Konkurs dla uczniów klas piątych

Nauczyciele biblioteki szkolnej zapraszają wszystkich uczniów klas piątych do udziału w konkursie literackim na rymowankę, hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie.

Cele konkursu:
- promowanie czytelnictwa,
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów,
- popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym,
- rozwijanie zainteresowań uczniów.

Adresatami konkursu są uczniowie klas piątych.

Zasady konkursu:
- konkurs ma formę pisemną,
- podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) prosimy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 20 maja 2020 roku,
- jedna osoba może nadesłać tylko jedną pracę.

Kryteria oceny:
- oryginalność,
- samodzielność,
- trafność doboru tematu,
- poprawność stylistyczna i językowa.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się
25 maja 2020 roku.

Lista nagrodzonych osób oraz prace laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają uwagi pozytywne, natomiast laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy (po powrocie do szkoły).

 

 

Słynni pisarze o książkach

 

„Moim zdaniem książka powinna być niczym ziarno,

które sieje autor, a czytelnik wyhodowuje z niej kwiat”

 

Truman Capote

 

„Kto czyta książki żyje podwójnie”

 

Umberto Eco

 

„Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki”

Cyceron

 

„Pomyśl, zanim coś powiesz, poczytaj, zanim pomyślisz”

Fran Lebowitz

 

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2020. Jakie książki w nowym roku?

Źródło zdjęcia: www.kultura.onet.pl

 

Biblioteka edukacyjnych inspiracji

Drodzy uczniowie, jeżeli lubicie spędzać czas przed komputerem i chcecie jednocześnie pogłębiać swoją wiedzę, to macie do tego doskonałą okazję. Zapraszamy Was do korzystania z materiałów zamieszczonych w - kliknij tutaj=> Biblioteka edukacyjnych inspiracji.

Znajdziecie tam propozycje, jak w doskonały sposób połączyć naukę z zabawą. Powodzenia!

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się
z prezentacją multimedialną „Warto czytać”.

https://warto_czytac.pdf

 

 

Kochani uczniowie

W okresie pandemii biblioteka szkolna jest zamknięta,

skorzystajcie więc z zasobów cyfrowych.

Poniżej lista możliwości.

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

Portal lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

Jest to portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook lub telefon komórkowy. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania. Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 

Biblioteka Cyfrowa Polona

http://www.polona.pl/

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też innych instytucji. W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

Wolne Lektury

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska. W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu – codziennie korzysta z nich ok. 85 000 czytelników!

 

OFERTY FIRM

https://www.legimi.pl/

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

 

POLSKA-POEZJA.PL

https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

 

AUDIO-BAJKI.PL

http://audio-bajki.pl/

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

 

BAJKOWISKO.PL

https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Czerwona, Róża, Książka

https://www.tapeciarnia.pl/186490_czerwona_roza_ksiazka

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.

Dzień ten został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

Pomysł zrodził się w Katalonii, gdzie na 23 kwietnia przypada święto narodowe – Dzień Świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem panie zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie w tym dniu Dnia Książki.
Jest to również szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci między innymi takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes,
William Shakespeare czy Inca Garcilaso de la Vega i rocznica urodzin kolumbijskiego pisarza Manuela Mejia Vallejo.
Powszechna Konwencja ds. Copyright zaczęła obowiązywać w 1956 roku. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronie praw autorskich i własności intelektualnej. W tym szczególnym roku, kiedy wszystko jest inne niż zazwyczaj obchody tego święta przeniosły się podobnie jak większość aktywności kulturalnych do sieci. Tam znajdziemy spotkania autorskie, odczyty, promocje nowych wydawnictw, koncerty, a nawet sztuki teatralne.

Źródło:

http://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2/

https://zpopoliczna.eu/cms/24141/biblioteka

Znalezione obrazy dla zapytania nprcz

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Kilka słów o przeszłości

Godziny pracy

Spotkania autorskie

Spotkania z ciekawymi osobami regionu

 

Wpływ czytania na rozwój dzieci

 

Jak zachęcić dzieci do czytania

Lista darczyńców

 

 

Książka i możliwość czytania,

 

to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

 

M. Dąbrowska

 

 

Free Joomla! templates by Engine Templates